2p

A friss kiskereskedelmi adatok mellett a kedden megjelenő Privátbankár Árkosárba is betekinthettek a Trend FM hallgatói hétfőn – munkatársunk a nyomdaipart ért csapás hatásairól és hátteréről is beszélt.

Kedden reggel jelenik meg a Privátbankár Árkosár-felmérés legfrissebb része – szokás szerint egy nappal a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss inflációs adatközlése előtt. A TrendFM hallgatói azonban már hétfőn némi exkluzív betekintést nyerhettek a folyamatok hátterébe: a 19 éve futó felméréssorozat egyik készítője, Gáspár András ugyanis ismertette a főbb számokat. A Privátbankár és az Mfor lapigazgatója a hétfő reggeli friss kiskereskedelmi adatokat is kommentálta: a forgalom ugyan jobb lett, mint amit a megelőző hónapról jelentett a KSH, a negyedéves GDP-adatok feljavításához azonban ez még mindig kevésnek tűnik. Ha pedig az történik, hogy a lakossági fogyasztás úgy élénkül, hogy a hazai kiskereskedelmi adatok eközben nem javulnak, az csak azt jelenti, hogy a külföldi kereskedők zsebét egyre nagyobb mértékben hizlalja a magyar vásárlók költése.

A műsor második felében a nyomdaipar segélykiáltása volt a téma: egyik napról a másikra több mint duplájára, 114 százalékkal, kilogrammonként 94 forintról 204 forintra emelte a reklámhordozó papírok hulladékfeldolgozáshoz kapcsolódó díját egy minisztériumi rendelet, ami azonnal 50-80 százalékkal emelheti a nyomdai papírok árát.

Gáspár András szerint az intézkedés tartalma és a bevezetés módja is vitatható: kérdéses, hogy milyen eredményt vár el a drasztikus áremeléstől a minisztérium, számoltak-e az inflációnövelő hatásokkal, és miért csak a Magyar Közlönyből értesül egy fontos iparág egy ilyen drasztikus intézkedésről – mit árul el mindez a magyar vállalkozások működési környezetéről?

A teljes a fenti linken hallgathatja meg – a riporter M. Szűcs Péter volt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
Makro / Külgazdaság Újabb 165 milliárd forintot gyűjtött be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:22
És még sokkal többet is ajánlottak a befektetők. A kamatok csökkentek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG