2p
Romániában 9,5 százalékkal nőtt az új járművek eladása az első hét hónapban - közölte a román autógyártók és -importőrök egyesülete.

A vizsgált időszakban 115 744 új autót értékesítettek, ebből 99 350 személygépkocsi volt, amelyek eladása 11 százalékkal nőtt. A haszongépjárművek értékesítése 1,1 százalékkal 16 394-re nőtt.

Az eladott új járművek piacát továbbra is a Dacia dominálja 30 százalékos részesedéssel, második helyen áll a Daciat is birtokló francia Renault 9 százalékos piaci részesedéssel.

Az eladott új autók között az elektromos és a hibrid járművek aránya elérte a 3,7 százalékot a tavalyi 2,5 százalék után.

Az egyesület közlése szerint az utóbbi egy évben minden hónapban, kivéve márciust, nőtt az eladott új autók száma. Az eladott új járművek többségét, 57 százalékát jogi személyek vásárolták meg. A magánszemélyek vették meg a többi 43 százalékot, ami jelentős növekedést jelent, hiszen a tavalyi első hét hónapban arányuk 37 százalék volt.

Az egyesület azt is közölte, hogy az amerikai Ford az első hét hónapban 0,7 százalékkal kevesebb, 83 727 járművet gyártott a dél-romániai craiovai üzemében és 2,2 százalékkal kevesebb, 83 192 autót exportált.

Romániában két járműgyártó van, a Dacia még nem tette közzé a júliusra vonatkozó adatokat. Ők az első fél évben 9 százalékkal több, 191 776 járművet gyártottak a tavalyi év azonos időszakához mérten.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ausztriában 3,8 százalékra szelidült az infláció 2025 végén
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 16:37
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,8 százalékra lassult decemberben a novemberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Tizenöthavi mélyponton a 30 éves jelzáloghitelek kamata az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 16:12
Az Egyesült Államokban 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a január 2-án záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Olaszországban sem boldogok az inflációtól
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 14:13
Olaszországban 1,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak decemberben éves összevetésben, miután novemberben 1,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Min kellene és min lehetne változtatni április után? László Csabával erről is beszélünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 11:11
A volt pénzügyminiszter január 14-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy 2025-ös autólista: a Toyota, a Suzuki és a Ford is győztesnek érezheti magát
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 09:16
Megosztott a magyar autó- és kishaszongépjármű-piac. A Toyota nyerte az összesített piaci versenyt, de a haszon-gépjárműveknél csúnyán kikapott a Fordtól.
Makro / Külgazdaság Meglepetést hoztak a novemberi ipari termelői árak
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:45
Az ipari termelői árak 2025. novemberben átlagosan 2,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól és 0,3 százalékkal az előző havi áraktól.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak, de csökken a munkaképes korú népesség is
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:30
Novemberben 4,4 százalék volt a munkanélküliségi arány, de kilencvenezerrel kevesebben dolgoztak, mint két évvel korábban. Közel öt éve nem volt ennyire kevés gazdaságilag aktív, és dolgozó férfi Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Trump akár a hadsereget is bevetné, hogy megszerezze Grönlandot
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 07:28
Úgy tűnik, egyelőre nem érdekli az amerikai elnököt, hogy Grönland esetleges megszerzése miatt megromolhat a kapcsolata több NATO-tagállammal. Továbbra is vásárlásban gondolkodik, de lehetségesnek nevezte a hadsereg bevetését.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG