1p
Járai Zsigmond a lemondását az MTI-nek azzal indokolta, hogy a gazdasági stabilitásról szóló, ez év január 1-jétől hatályos, új törvény a korábbinál jelentősebb feladatokkal látja el a Költségvetési Tanácsot, és ezek elvégzése számára olyan helyzetet teremt, amely egyéb - a köz- és a magánszférában ellátott - funkcióival összeegyeztethetetlen.

Járai Zsigmond úgy látja, hogy Magyarország 2012. évi költségvetése jelentős előrelépés a korábbi évek fegyelmezetlen, laza költségvetéseihez képest, a kitűzött célok helyesek és reálisak, a kormány gyorsan alkalmazkodott a folyamatosan romló külgazdasági környezet által diktált nehéz körülményekhez. Ezt a véleményt az Európai Unió 2011. decemberi jelentése is alátámasztotta. Ugyanakkor a KT legutóbbi jelentésében kritizálta is a kormányt és a büdzsét, elsősorban a magánnyugdíjpénztári vagyon átirányítása miatt, valamint kockázatosnak ítélte meg a kormány növekedési prognózisát is.

A Költségvetési Tanács
A Költségvetési Tanács 2008 végén jött létre, az IMF-fel kötött szerződés része volt, hogy az Országgyűlés felállítja a tanácsot, melynek első elnöke Kopits György volt. A tanács rövid idő alatt nagy tekintélyt szerzett magának, mélyrehatóan elemezte a költségvetést. Az eredeti tanács munkáját segítő titkárságtól 2010-ben a kormányalakítás után megvonták a támogatást - a közel 40 fős szakembergárda egy részét az MNB vette át. A kormány majd' egy éve felmentette a KT első elnökét és megváltoztatta a testület tagjait, valamint azok kinevezését. Az IMF-fel felmondott szerződés miatt a Valutaalap nem is kifogásolta ezt a lépést, a mostani tárgyalások előtt sem merült fel, hogy az "eredeti állapot visszaállítása" terítéken lenne az újabb megállapodás végett.
A Tanácsnak 3 tagja van, a mindenkori ÁSZ- és MNB-elnök, valamint a köztársasági elnök delegáltja. A tagok mandátuma 9 év, jelenleg csökkentett titkársággal működik a grémium.



Az azóta eltelt néhány hétben jelentős változások álltak be az európai és a magyarországi pénzügyi helyzetben, amelyek kezelése - fennmaradásuk esetén - újabb kihívásokat fog jelenteni a gazdaságpolitika számára. A költségvetésben lévő tartalékok egy bizonyos szintig megfelelő fedezetet jelenthetnek a gazdasági helyzet romlásából származó feszültségek kezelésére. További romlás esetén azonban szükség lehet a költségvetés további korrekciójára is, amelyre véleménye szerint a kormány elkötelezett.

Járai Zsigmond elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök kérésére továbbra is elmondja véleményét a gazdaságpolitika alakulásáról, ha arra a kormány kéri. A köztársasági elnök a testület új elnökévé kedd délelőtt nevezi ki Kovács Árpádot, az Állami Számvevőszék korábbi vezetőjét, a Magyar Közgazdasági Társaság elnökét.

Friss: ki is nevezték az új elnököt
Kinevezte Kovács Árpádot, az Állami Számvevőszék korábbi vezetőjét, a Magyar Közgazdasági Társaság elnökét a Költségvetési Tanács elnökévé kedden Budapesten a köztársasági elnök.  Kovács Árpád az államfő delegáltjaként veszi át a tanács vezetését, akárcsak elődje.



A törvény szerint a tanácsot az MNB elnöke, az ÁSZ elnöke valamint az államfő egy delegáltja alkotja. Járai Zsigmond utódja az elnöki székben tehát megvan, de Schmitt Pálnak kell még egy tagot delegálnia, hogy teljes legyen a tanács.

Marad a jegybank és a CIG Pannónia

Járai Zsigmond az MNB felügyelőbizottságának az elnöke is, ez a tisztsége megmarad. A KT szempontjából elég szerencsétlen egybeesés volt, hogy a grémium tagja Simor András jegybankelnök és az őt ellenőrző fb első embere is. Járai ezenkívül a CIG Pannónia biztosító fb-ának is az elnöke, korábban pedig részt vett az új alkotmány kidolgozásában is. Az első Orbán-kormány alatt MNB-elnök és pénzügyminiszter is volt.

Korábban londoni elemzők nem tartották kizártnak, hogy a jegybank és a PSZÁF összevonásával létrehozandó új felügyeleti szerv első embere ő lehet. A jegybanktörvény módosítása ugyanis lehetőséget ad az Országgyűlésnek, hogy a két intézményt összevonják, de kormánypáti politikusok, múlt héten pedig a kormányfő is megerősítette, hogy Simor András mandátumának lejártáig erre bizonyosan nem kerül sor.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely: a közvélemény-kutatás mint szakma halott
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:42
Csütörtökön vélhetően az utolsó előtti Kormányinfó volt a választások előtt, amelyen természetesen szóba kerültek az elmúlt napok botrányai is. 
Makro / Külgazdaság Gazprom: újabb dróntámadás a Török Áramlat ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:26
Meddig jöhet még az orosz gáz a vezetéken?
Makro / Külgazdaság Többen maradtak munka nélkül Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:57
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest nőtt a munkanélküliség, pedig sokan lekerültek a listáról egy hónap alatt.
Makro / Külgazdaság A Publicus olyat mért, amit még eddig soha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:57
Az új kutatásuk szerint már nemcsak többen szavaznának a Tiszára, de többen is gondolják, hogy Magyar Péter pártja nyerhet.
Makro / Külgazdaság Átvágnák a gordiuszi szorost az Öböl menti országok
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:29
Támadt egy ötletük, hogyan kerüljék ki a könnyen lezárható átjárót.
Makro / Külgazdaság Európa kétmillió euró humanitárius segélyt juttat Trump kiszemeltjének
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:48
A humanitárius helyzet romlására tekintettel az Európai Bizottság szerdán arról döntött, hogy kétmillió euró segélyt juttat Kubának - tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG