2p

Áprilisban a feldolgozóipari teljesítmény váratlan csökkenésével január óta a legalacsonyabb szintre húzódott vissza az előző havi rekordról a kínai gazdaság teljesítménye a nemzeti statisztikai hivatal (NBS) adataiból összeállított és vasárnap publikált kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) alapján.

A feldolgozóipari BMI váratlanul négyhavi mélypontra, 49,2 pontra esett áprilisban a márciusi 51,9 pontról, alaposan alulmúlva az 51,4 pontos piaci várakozásokat. A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. A mostani legfrissebb eredmény is a feldolgozóipari tevékenység első csökkenését jelzi tavaly december óta, a gyenge globális kereslet közepette.

Az új megrendelések feldolgozóipari mutatója 48,8 pontra csökkent 53,6 pontról, a beszerzési aktivitásé pedig 49,1 pontra, 53,5 pontról az előző három hónap emelkedése után. Az exportértékesítés január óta először csökkent, 47,6 pont lett 50,4 pont után. Az üzleti hangulat azonban továbbra is kedvező maradt, annak ellenére, hogy a mutató az idén eddig mért legalacsonyabb értéket érte el 54,7 ponton, 55,0 után.

A nem feldolgozóipari (szolgáltatóipari) BMI áprilisban 56,4-re csökkent a márciusi 58,2-es, csaknem 12 éves csúcsról. A mostani adat a negyedik egymást követő hónapban jelzi a szolgáltatási tevékenység bővülését, miután Peking tavaly, év végén feloldotta a szigorú pandémiás korlátozásokat. Az új megrendelések már a negyedik egymást követő hónapban emelkedtek, de lassabb ütemben, 56,0 pontot mutatva a márciusi 57,3 ponttal szemben.

Fotó: MTI/EPA pool/Mark R. Cristino
Fotó: MTI/EPA pool/Mark R. Cristino

Ugyanakkor a foglalkoztatás már a második egymást követő hónapban csökkent, mégpedig gyorsuló ütemben, 48,3 pontra csökkenve 49,2 pontról. Az üzleti hangulat továbbra is kedvező annak ellenére, hogy a mutató négyhavi mélypontra enyhült, 62,5 pontra 63,3 pontról. A feldolgozóipari és szolgálatóipar adatokat összesítő kompozit BMI áprilisban 54,4 pontra, január óta a legalacsonyabbra csökkent az előző havi rekordmagas 57,0 pontról.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG