3p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok szerint az orosz haditengerészetet aknák elhelyezésére utasították Ukrajna fekete-tengeri kikötőiben. A titkosszolgálat azt állítja, hogy a művelet része az orosz gabonaexport blokádjának, amely globális éhínség kiváltásával fenyeget.

Az amerikai hírszerzés szerint az orosz haditengerészet parancsot kapott, hogy aknákat helyezzen el Odesza és Ochakiv kikötőjében - írja a The Guardian. Az amerikaiak műholdfelvételeket is közzétettek, amelyeken a hónap elején az orosz rakétacsapások által okozott károk láthatók Ukrajna második legnagyobb gabonaterminálján a közeli Mikolajivban. Ugyanitt szerdán napraforgóolaj-tároló tartályokat értek támadások.

Oroszország tagadta, hogy aknákat helyezne el a fekete-tengeri kikötők környékén, és megfordította a Kijevre vonatkozó vádakat, azt állítva, hogy az ukránok aknázták be saját kikötőiket.

Frissen aratott árpa- és búzaszemeket kevernek össze egy gabonaraktárban, a dél-ukrajnai Odessza környékén 2022. június 23-án. Fotó: MTI/EPA
Frissen aratott árpa- és búzaszemeket kevernek össze egy gabonaraktárban, a dél-ukrajnai Odessza környékén 2022. június 23-án. Fotó: MTI/EPA

Az Egyesült Államok azt állítja, hogy hírszerzési információi egy összehangolt orosz stratégiára utalnak a még ukrán ellenőrzés alatt álló partszakasz elvágására. 

„Megerősíthetjük, hogy annak ellenére, hogy Oroszország nyilvánosan állítja, hogy nem bányászik a Fekete-tenger északnyugati részén, Oroszország valójában aknákat telepít a Fekete-tengerbe, Ochakiv közelében. Arra vonatkozó információink is vannak, hogy az orosz erők korábban a Dnyeper folyót aknázták el.”

„Nem lehet alábecsülni Oroszország lépéseinek hatását, amelyek a tengeri kereskedelem leállását okozták a Fekete-tenger északi harmadában, és a térséget a hajózás szempontjából bizonytalanná tették, mivel Ukrajna tengeri exportja létfontosságú a globális élelmezésbiztonság szempontjából” – mondta a képviselő, rámutatva, hogy Ukrajna biztosította a világ búzaexportjának tizedét, és ennek az exportnak mintegy 95 százaléka a fekete-tengeri kikötőkön keresztül hagyta el az országot.

Az Egyesült Államok csütörtökön feloldotta a műholdfelvételek titkosítását, amelyek a június 4-i, Mikolaivban található Nika-Tera gabonaterminál elleni orosz támadás során okozott károk mértékét mutatják.

A Kreml hivatalosan tagadja, hogy megpróbál globális éhínséget kiváltani, a hét elején Margarita Simonyan, az RT orosz propagandaügynökség vezetője pedig kijelentette: 

"Az éhínség most kezdődik, ha nem oldják fel a szankciókat, és nem barátkoznak velünk, mert rájönnek, hogy lehetetlen nem barátkozni velünk."

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van egy kis gond: csak első ránézésre jött jó hír az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 16:40
Felemás számokat közöltek.
Makro / Külgazdaság Felemás számok jöttek az euróövezetből, mi történt a kiskereskedelemmel?
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 14:11
Stagnálás és növekedés is volt.
Makro / Külgazdaság Megint zsebrevágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:37
Pedig előzetesen 80 milliárddal is megelégedett volna. A kamatokkal is lejjebb lehetett kicsit menni.
Makro / Külgazdaság Megint változik a benzinár pénteken
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:08
Sőt, a gázolajé sem marad ugyanannyi.
Makro / Külgazdaság Foghatják a fejüket az építőiparban érdekeltek az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:29
A legnagyobb pozitívumnak a csökkenés csökkenését lehet értékelni.
Makro / Külgazdaság Ennyit tudott teljesíteni Orbán Viktor a béremelésre vonatkozó ígéreteiből
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:14
13 helyett 11 százalékra futotta, de legalább a miniszterelnök rémálma nem vált valóra.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb pácban Ursula von der Leyen: Orbán Viktor is csak csettinthet arra, amit a tervére kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 10:46
A belga miniszterelnök nem sokat udvariaskodott az Európai Bizottság Ukrajna támogatását célzó terveivel kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság A tarkóján érezheti Magyar Péter Orbán Viktor leheletét – nagy a változás a Medián legújabb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:46
A bizonytalanok és a kisebb pártok szavazói körében aratott a leginkább a regnáló miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Továbbra sem csak Orbán Viktor dugja a botot az uniós küllők közé az ukrán mentőcsomag ügyében
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:12
Továbbra sincs megegyezés Ukrajna uniós támogatásáról, a belga kormány aggodalmait sem sikerült eloszlatni. Sűrű két hete lesz az uniós diplomatáknak.
Makro / Külgazdaság A magyarok lecserélik a ruhatárat – életjelet adott a kiskereskedelem
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 08:30
Főként a nem élelmiszer-kiskereskedelem bővülésének köszönhetően növekedett a kiskereskedelmi forgalom októberben – a ruhaüzletekben és az illatszereknél nőtt leginkább a forgalom.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG