3p
Joe Biden amerikai alelnök Kijevben szólította fel Oroszországot a minszki megállapodás betartására.

A februárban létrejött úgynevezett Minszk-2 megállapodásban foglaltaknak - a dokumentum szövege szerint - év végéig teljesülniük kell. Az amerikai politikus ezért hangsúlyozta, hogy az orosz katonáknak haladéktalanul el kell hagyniuk a Donyec-medencét, Ukrajnának pedig helyre kell állítania ellenőrzését az orosz-ukrán határ teljes vonalán.

Nem csak az oroszoknak kell cselekedni

Emlékeztetett arra, hogy a fehérorosz fővárosban megkötött megállapodások Kijevre nézve is tartalmaznak kötelezettségeket: amnesztiában kell részesítenie a fegyveres konfliktus azon résztvevőit, akik nem követtek el súlyos bűncselekményeket, és decentralizálnia kell a közigazgatást a Donyec-medencében. Az amerikai vezető felszólította Oroszországot, gyakoroljon nyomást a kelet-ukrajnai szakadárokra annak érdekében, hogy az ukrán törvényeknek és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) előírásainak megfelelő választásokat tarthassanak az ukrán média jelenléte mellett a Donyec-medencében.

Leszögezte, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió addig nem függeszti fel az Oroszországgal szemben elrendelt szankciókat, amíg Moszkva nem teljesíti a minszki megállapodásokban vállalt minden kötelezettségét. "Amíg tart az Ukrajnával szembeni orosz agresszió, addig nőni fog az ár is, amelyet ezért Moszkvának fizetnie kell" - tette hozzá. Kijelentette, hogy Ukrajna sikeres küzdelme az orosz agresszióval szemben  hatással lesz az egész világra.

Mindenki Ukrajnára figyel

"Az egész világ önökre figyel, ez tény. Azért, mert remélik, hogy az önök sikerének a kíméletlen orosz agresszió fölött rájuk nézve is kedvező következményei lesznek, éppúgy, mint az önök küzdelmének a korrupció rákfenéjével szemben" - mondta. Hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna szomszédjai mindkét harcban támogatják Kijevet, mert az ország demokratikus fejlődésében érdekeltek.

Biden hangsúlyozta, hogy minden népnek joga van a szuverenitáshoz. Szavai szerint az Egyesült Államok nem fogadja el azt, hogy bizonyos országok érdekszférával rendelkezzenek. 
"Különösen fontos, hogy a világon minden agresszor megértse: tankokkal, fegyverekkel nem fojthatja el egy nemzet álmait, vágyait" - hangoztatta. Az amerikai alelnök felszólította Petro Porosenko ukrán államfőt, Arszenyij Jacenyuk miniszterelnököt és a parlamentet, hogy teljesítsék a két évvel ezelőtti Majdan-tüntetések résztvevőinek követeléseit.

"Ukrajna a "Méltóság Forradalma" után második esélyt kapott a szabadságra és egy jobb jövő felépítésére. Önök előtt történelmi lehetőség áll, hogy úgy emlékezzenek a mostani parlamentre, mint olyan törvényhozásra, amely sok év után a szabadság védelmére alakult" - fogalmazott Joe Biden.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes, hogy egy év alatt mennyi magyarral lett kevesebb
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:58
A becsült természetes fogyás 52 200 fő 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Itt a friss GDP-szám: Nagy Mártonék erre nem lehetnek büszkék
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:30
2025 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit Magyarországon. Az év egészében, szintén a nyers adatok alapján, 0,4 százalékkal, kiigazítással pedig mindössze 0,3 százalékkal bővült a GDP.
Makro / Külgazdaság Kapitány István: Készül a terv az euró bevezetésére
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:00
A Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője egyeztetés után bevezetné az eurót.
Makro / Külgazdaság Megremegett az olajpiac, a befektetők attól tartanak, hogy Trump Iránban is beavatkozhat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 19:52
Mintegy 3 százalékkal, öthavi csúcsra emelkedtek ma a világpiaci kőolajárak. A háttérben az áll, hogy egyre több amerikai hadihajó érkezik Irán partjaihoz, és nő a beavakozás kockázata. Ha ez megtörténne, az a globális olajkínálatra nagyon negatív hatással lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG