3p
Még szerda este megszavazták a lengyel közmédia vezetőinek menesztését. Az újságírók tiltakoznak.

Az abszolút parlamenti többséget élvező Jog és Igazságosság (PiS) szavazataival jóváhagyta szerda este a lengyel parlament alsóháza a lengyel médiatörvény módosítását, az előterjesztés gyors tárgyalása ellen az ellenzék és a nemzetközi médiaszervezetek tiltakoztak.

A 460 fős szejmben a PiS 228 jelenlévő képviselője szavazott a lengyel közmédia átalakítását célzó törvényről, amelyet így elfogadtak. Ellene voksoltak az ellenzéki Polgári Platform (PO), valamint a Nowoczesna párt képviselői. A harmadik legnagyobb parlamenti csoport, a Kukiz´15 képviselőinek többsége - két igennel szavazó kivételével - tartózkodott. A törvénymódosítást a volt kormánykoalíció kisebb tagja, a Lengyel Parasztpárt (PSL) egy képviselője, valamint egy független honatya is támogatta.

A párt emberei

A jogszabály - melyről hamarosan a parlamenti felsőház is tárgyal - azonnali hatállyal megszüntetné a közszolgálati rádió és televízió jelenlegi vezetésének mandátumát. Az eddig a több részvénytársaság keretében működő média - a rádió és a tévé - vezetőit ezentúl a kincstárügyi miniszter nevezné ki. A szakmai felügyeletet továbbra is az öttagú, a szejm, a szenátus és az államfő jelöltjeiből álló médiatanács (KRRIT) gyakorolná. A KRRIT állami szerv, melynek élén 2010 óta a Bronislaw Komorowski volt államfő jelöltjeként megválasztott Jan Dworak  áll.

A PiS átmenetinek szánja a kincstárügyi tárca szerepét a közmédia káderpolitikájában. A jövő év első felében végrehajtandó, mélyrehatónak beharangozott reform során a közszolgálati rádiót, a televíziót és a PAP hírügynökséget nemzeti kulturális intézményekké alakítanák át, más szervezeti struktúrával és megváltozott finanszírozással. A reformot a közmédia szerepének elengedhetetlen megerősítésével, a nézetek pluralizmusának biztosításával indokolják.

Amennyiben a törvénymódosítást a szenátus és ezt követően az államfő is jóváhagyja, a jogszabály a jogtárban való közzététel után azonnal - a vacatio legisnek nevezett átmeneti időszak mellőzésével - hatályba lép.

Eltiprás

Nemzetközi újságírószervezetek már tegnap hangot adtak ellenzésüknek a módosító kapcsán, de Brüsszel is kifejezte nemtetszését: Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke szerdán levéllel fordult a lengyel kormányhoz a közmédia átalakítása miatt. Az uniós biztos Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszternek és Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszternek címezte a levelét, amelyben részletes tájékoztatást kért a törvényről és arról, hogy mennyiben vették figyelembe annak előkészítésekor a hatályos közösségi szabályozást és a média sokszínűségének követelményét - ezt Jakub Adamowicz, a bizottság regionális fejlesztésért felelős szóvivője mondta el.

"A média szabadsága és sokszínűsége döntő fontosságú a társadalom pluralitásához egy olyan tagállamban, amely tiszteletben tartja az unió alapjául szolgáló közös értékeket" - írta levelében Frans Timmermans.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes, hogy egy év alatt mennyi magyarral lett kevesebb
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:58
A becsült természetes fogyás 52 200 fő 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Itt a friss GDP-szám: Nagy Mártonék erre nem lehetnek büszkék
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:30
2025 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit Magyarországon. Az év egészében, szintén a nyers adatok alapján, 0,4 százalékkal, kiigazítással pedig mindössze 0,3 százalékkal bővült a GDP.
Makro / Külgazdaság Kapitány István: Készül a terv az euró bevezetésére
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:00
A Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője egyeztetés után bevezetné az eurót.
Makro / Külgazdaság Megremegett az olajpiac, a befektetők attól tartanak, hogy Trump Iránban is beavatkozhat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 19:52
Mintegy 3 százalékkal, öthavi csúcsra emelkedtek ma a világpiaci kőolajárak. A háttérben az áll, hogy egyre több amerikai hadihajó érkezik Irán partjaihoz, és nő a beavakozás kockázata. Ha ez megtörténne, az a globális olajkínálatra nagyon negatív hatással lenne.
Makro / Külgazdaság Óriási kilengések, érdekes eredményeket hoz eddig Donald Trump vámháborúja
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 16:15
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jóval jelentősebben nőtt novemberben – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hosszú árnyékot vet az infláció, ezermilliárdos teher húzza vissza a gazdaságot
Imre Lőrinc | 2026. január 29. 14:29
Sorozatban a harmadik évben nem sikerült számottevő növekedést elérni a magyar gazdaságban. Sőt, ezen periódus átlagában gyakorlatilag stagnált az ország GDP-je. Bár a reálbérek már két éve ismét emelkednek, a 2022-es inflációs sokk hosszú árnyékot vet és a lakosság még mindig jóval magasabb drágulási ütemet érzékel. Persze az is lehet, hogy inkább a Központi Statisztikai Hivatal téved. A Klasszis Befektetői Klub elemzői kerekasztalán azzal kapcsolatban sem volt egyetértés, hogy mi lesz a forinttal akkor, ha a Fidesz, vagy ha a Tisza nyer áprilisban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG