2p

Egyhangúlag támogatta a Nemzeti Választási Bizottság a főpolgármester népszavazási kérdését a Fudan Egyetemről.

A hvg.hu cikke szerint továbbengedte a Nemzeti Választási Bizottság Karácsony Gergely főpolgármester és miniszterelnök-jelölt magánszemélyként benyújtott népszavazási kérdését, amely a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának előkészítését célzó idén nyári törvénycsomag visszavonásáról szól.

Karácsony Gergely főpolgármester, az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztáson induló politikus, a Párbeszéd társelnöke beszédet mond a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának létrehozása ellen meghirdetett tüntetésen a Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren 2021. június 5-én. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Karácsony Gergely főpolgármester, az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztáson induló politikus, a Párbeszéd társelnöke beszédet mond a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának létrehozása ellen meghirdetett tüntetésen a Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren 2021. június 5-én. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Karácsony Gergely kérdése így szól:

„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?”

Az NVB döntése azt jelenti, elindulhat az aláírásgyűjtés, a kínai egyetem budapesti kampuszát előkészítő törvény visszavonására - emlékeztet a hvg.hu cikke.

Akkor érvényes egy népszavazás, ha az összes választópolgár legalább fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazók több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. Ahogy arról korábban is írtunk, a legutóbbi, 2016-os népszavazáson 8 272 625 fő volt a szavazásra jogosultak száma, azóta ez a demográfiai folyamatok következtében valamelyest csökkent. 

Karácsony Gergely július végén jelentette be, hogy három témában kezdeményez országos népszavazást: az autópálya, antitest-szűrés mellett a Fudan Egyetemről. 

Fudan-ügyben Orbán Viktor miniszterelnök egy június eleji Kormányinfón jelentette be, hogy lehet népszavazás a projektről, és annak eredményét a kormány el fogja fogadni. Még aznap azonban kormánypárti képviselők olyan törvénymódosításokat nyújtottak be a parlamenthez, amelyekkel úgymond bebetonozták a beruházást, jogilag körbebástyázták a kínai együttműködésben megálmodott projektet. 

Majd egy nappal azután, hogy Karácsony Gergely a tervezett Diákváros elfudanosítása miatt az atlétikai vébé vétójára kérte a fővárost, benyújtották a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány bejegyzési kérelmét.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb magyar dolgozik a friss adatok szerint
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 08:30
A munkanélküliek száma 219 ezer fő.
Makro / Külgazdaság Már a svájci jegybank sem a régi
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 08:18
Újra veszteséges lett a devizapiac pánikszobája.
Makro / Külgazdaság Brutálisan megdrágult a tengeri szállítás, vagyonokat kérnek a konténerhajóktól
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:09
Egyes hajók áthaladási foglalásáért a Panama-csatornán több mint egymillió dolláros (312 millió forint) díjat fizettek a közelmúltban árverésen – közölte csütörtökön a Panama-csatorna Hatóság, hozzátéve, hogy a szokatlanul magas árak inkább a kereslet ideiglenes emelkedését tükrözik, és nem tartós torlódást a csatornán.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Pogátsa Zoltánt – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Kína egy új, ötéves tervvel várja Trumpot, de vajon megvalósul-e a történelmi csúcs?
Imre Lőrinc | 2026. április 23. 14:31
Új, ötéves tervet hirdetett Kína, ami a nagyhatalmi versengés szempontjából az Egyesült Államok számára is jelzésértékű lehet. Ezt mintha Donald Trump is érezné, ugyanis nagy várakozásokkal tekint a kínai elnökkel tartandó pekingi csúcstalálkozója elé. Aminek az időpontja továbbra sem ismert, az Egyesült Államok ugyanis még mindig az iráni háborúval és a károk eltakarításával van elfoglalva.  
Makro / Külgazdaság A Mol is bejelentette: megtörtént, amire közel 3 hónapja vártak
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 14:15
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Makro / Külgazdaság Látványosan befolyásolta a gazdasági hangulatot az áprilisi választás
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 13:45
Jelentősen nőtt, 27 havi csúcsára emelkedett a GKI Gazdaságkutató konjunktúra-indexe áprilisban. Az üzleti és a fogyasztói várakozások is javultak – mondta Petz Raymund vezető kutató a GKI csütörtöki online sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság A krach előtt még gyorsan felpörgették az iráni háború által leginkább sújtott gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 13:18
A várt visszaesés helyett jelentősen élénkült a brit gazdaság aktivitása áprilisban a csütörtökön ismertetett mérőszámok alapján. Elemzők szerint ugyanakkor valószínűleg rövid távú fellendülésről van szó, miután a vállalatok a beszerzésekkel igyekeztek megelőzni az iráni háború várható inflációs és ellátási hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG