2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Karácsony Gergely három témában kezdeményez országos népszavazást: Fudan, autópálya, antitest-szűrés

A ma megjelent kormányrendelet értelmében ismét lehet népszavazást tartani. A lehetőségre rögtön lecsapott Karácsony Gergely főpolgármester is, aki a Facebook-oldalán jelentette be, hogy országos népszavazást kezdeményez három témában:

  1. a kínai Fudan egyetem helyett a Diákváros épüljön meg Budapesten
  2. a kormány ne adhassa el az autópályákat
  3. legyen általános, ingyenes antitest-szűrés minden 60 év felettinek.

Fudan-ügyben Orbán Viktor miniszterelnök egy június eleji Kormányinfón jelentette be, hogy lehet népszavazás a projektről, és annak eredményét a kormány el fogja fogadni. Még aznap azonban kormánypárti képviselők olyan törvénymódosításokat nyújtottak be a parlamenthez, amelyekkel úgymond bebetonozták a beruházást, jogilag körbebástyázták a kínai együttműködésben megálmodott projektet.

Gulyás Gergely a legutóbi Kormányinfón kérdésre válaszolva megerősítette, hogy három ajánlattevő van az autópályák 35 éves koncessziójára. Ezek a Dömper Kft., a francia Colas, az osztrák Strabag társaságában szállt be a versenybe, valamint a Mészáros Lőrinchez köthető Themis Magántőkealap.

A harmadik kérdés pedig annak következménye, hogy 1798 budapesti lakos jelentkezett a Fővárosi Önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közös tesztelésére, amelyen azt vizsgálták, hogy a 60 év felettiek szervezetében mennyire van jelen a koronavírus-antitest. A kínai Sinopharm oltóanyaggal beoltott emberek 23,9 százalékának szervezetében elégtelen mennyiségű volt az antitest. A többi oltóanyag esetében is előfordult, hogy nem volt megfelelő az antitest-szint.

Akkor érvényes egy népszavazás, ha az összes választópolgár legalább fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazók több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. A legutóbbi, 2016-os népszavazáson 8 272 625 fő volt a szavazásra jogosultak száma, azóta ez a demográfiai folyamatok következtében valamelyest csökkent. 

Mindenesetre nagyjából 4,1 millió embernek kell érvényes szavazatot leadnia a referendumon az érvényességhez, és több mint 2 millió embernek kell egyformán szavaznia az eredményességhez az egyes kérdéseknél. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Nem elegáns, hogy az MNB hirdetésének szövege egybevág a kormányéval
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 5. 18:54
Ez is elhangzott a 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 93. adásában, ahol a volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász mellett Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács 2013-2025 között tagja, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke volt élő műsorunk másik vendége. Az adást most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Orbán Viktornak: a fegyveresek majd elintézik – frissítve
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 17:43
Az ukrán elnök reméli, hogy a magyar miniszterelnök abbahagyja az Európai Unión belül a 90 milliárd eurós hitel végső jóváhagyásának blokkolását.
Makro / Külgazdaság A közepes jövedelmi csapdába került a válaszút előtt álló magyar gazdaság
Imre Lőrinc | 2026. március 5. 14:33
A Puskás Arénában rendezték meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2026-os Gazdasági Évnyitóját. Az eseményen beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Makro / Külgazdaság 600 forint egy liter dízel, de a kormány a szomszédos országokra hárít – ez volt a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 13:14
Látja az üzemanyagár-emelkedés kockázatát a kormány, de nem lesz benzinárstop. Többek között ez is kiderült a Kormányinfón, és azt is megtudtuk, hány napra elegendő az ország kőolaj-tartaléka, és mennyi különbözeti adót fizetett be a Mol az elmúlt négy évben. 
Makro / Külgazdaság A kerozinárak már elszálltak, Ázsiában már érzik a háború hatását
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 12:57
Rekordáron Ázsiában a repülőgépbenzin ára, súlyos ellátási nehézségekre számítanak a piacon.
Makro / Külgazdaság Vegyen be egy nyugtatót, ha pénteken menne tankolni!
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 12:43
Különösen, ha dízelt venne.
Makro / Külgazdaság Újabb 80 milliárdot zsebelt be a magyar kormány, de most drágább volt, mint korábban
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 12:28
Nőttek az átlaghozamok az ÁKK csütörtöki aukcióján.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte, ami az Egyesült Államokban történt
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 10:58
Tízhavi mélyponton a fontos mutató.
Makro / Külgazdaság Árverezik a kormány becsődölt stratégiai partnerének egyik legnagyobb gyárát
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 10:09
3,6 milliárd forintról indul a licit a Tungsram nagykanizsai üzeméért.
Makro / Külgazdaság Von der Leyent visszaküldik a tervezőasztalhoz, Orbán Viktor ünnepelhet az ukrán csatlakozás ügyében
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 09:18
„Vége van” – mondták ki az uniós diplomaták az Európai Bizottság „fordított bővítési” tervéről – és még a 90 milliárdos hitel ügye sem rendeződött.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG