3p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Új-Zéland az első, amely évente emeli a legális dohányzási korhatárt.

Új-Zélandon folyamatosan emelik a dohányzási életkort, hogy a 14 éven aluliak soha ne vásárolhassanak legálisan cigarettát. Ezt remélik a világon elsőként debütáló törvény értelmében, amely betiltja a dohányzást a következő generáció számára.

Ayesha Verrall egészségügyi miniszter a törvény keddi elfogadásakor a következőket mondta: „Emberek ezrei fognak hosszabb ideig egészségesebben élni, és az egészségügyi rendszer 5 milliárd dollárral jobban jár, hogy nem kell kezelnie a dohányzás okozta betegségeket, például számos ráktípust, szívrohamot, agyvérzést, amputációt.”

14 év alatt nem juthatnak hozzá. Fotó: Depositphotos
14 év alatt nem juthatnak hozzá. Fotó: Depositphotos

Új-Zélandon meg vannak győződve arról, a világon az övék az első ország azzal, hogy a 2009. január 1-jén vagy azt követően születettek számára nem lehet értékesíteni dohányárut.

Számos egyéb intézkedés kíséri majd, hogy a dohányzás nehezen megfizethetővé és hozzáférhetővé váljon, beleértve a dohánytermékekben található nikotin mennyiségének drámai csökkentését, vagy azt, hogy a cigarettákat csak speciális dohányboltokban árulják, nem a sarki kis boltokban és szupermarketekben.

Az ország emellett megemelte az egészségügyi szolgáltatások és kampányok finanszírozását, és kifejezetten a maori és a csendes-óceáni közösségek számára indított leszoktatási programokat.

A cigaretta árusítására engedélyezett üzletek számát is a tizedére csökkentik: országosan 6 ezerről mindössze 600-ra. A The Guardian közlése szerint a törvényeket kedd este fogadták el, és 2023-ban lépnek hatályba, amivel Új-Zéland igyekszik elérni azt a célját, hogy 2025-re füstmentessé tegye az országot.

Az új-zélandi egészségügyi miniszter júliusban, a törvény benyújtásakor a következőket mondta:

„Évtizedek óta lehetővé tettük a dohányipari cégeknek, hogy megtartsák a piaci részesedésüket azáltal, hogy halálos termékeikkel egyre nagyobb függőséget okoznak. Ez undorító és bizarr, hiszen ebben az országban több előírás vonatkozik a szendvicsek árusításának biztonságára, mint a cigarettára.”

Azt is kifejtette, terveik megvalósítához – miszerint a fiatalok soha ne kezdjenek el dohányozni – vétségnek fogják tekinteni, ha dohánytermékeket adnak el vagy szállítanak ki fiataloknak. 

A törvény hatálybalépése után 14 évesek soha nem vásárolhatnak legálisan dohányt.

„A dohányzás aránya zuhan. Célunk, hogy 2025-re dohányzásmentesek legyünk, abszolút elérhető" – tette hozzá Ayesha Verrall.

Az új törvények azonban nem korlátozzák az e-cigaretta értékesítést. Az adatok azt mutatják, hogy az új-zélandiak egy része az addigi nikotinfogyasztását erre cserélte. A novemberben közzétett adatok szerint a napi dohányzók száma 8 százalékra esett vissza a tavalyi 9,4-ről, ami a dohányzási rekordok kezdete óta a legalacsonyabb arány. A napi e-cigi-használók számának növekedése azonban nagyobb volt, mint a napi dohányzók táborának csökkenése: azt jelenleg a felnőttek 8,3 százaléka naponta szívja, szemben az előző évi 6,2 százalékkal.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 13:37
Ezeket is egyértelművé tette a Tisza-kormány pénzügyminiszter-jelöltje, Kármán András a parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Makro / Külgazdaság Gyermekvédelem, esélyegyenlőség, munkaerőpiac – ismertette terveit a Tisza leendő minisztere
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 10:44
Lezajlott egy újabb miniszteri meghallgatás. 
Makro / Külgazdaság Napokon belül kényszerhelyzetbe hozhatja a Tisza-kormányt a védett üzemanyagár
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 08:51
Magyar Péter arról beszélt, hogy a Tisza-kormány ragaszkodik az üzemanyagok hatósági áraihoz. A helyzet azonban egyre inkább hasonlít a 2022 végére jellemző káoszhoz, amikor a benzinkutak előtt hosszú kocsisorok várakoztak, és az előző kormánynak meg kellett szüntetnie az árstopot.
Makro / Külgazdaság Nincs könnyű helyzetben a magyar gazdaság, gyenge a termelékenység
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 06:59
A magyar gazdaság termelékenysége akkor zárkózhat föl az európai szintre, ha tartósan magas növekedési ütemet ér el, a széles körű felzárkózás az elmúlt másfél évtizedben annak ellenére sem sikerült, hogy a gazdasági teljesítmény több ágazatban is javult – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. MTI-hez eljutatott elemzésében.  
Makro / Külgazdaság Kemenesi Gábor: Iszonyú konteó- és dezinformációs zaj van a hantavírus körül
Kormos Olga | 2026. május 11. 18:54
Igaz, hogy a hantavírus miatt Tenerifén veszteglő óceánjáró hajó evakuálásának első üteme befejeződött, de a három haláleset mellett a kiszállt utasok közül kettőnek pozitív lett a tesztje. Ám a pánikhelyzet közepette Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint nem árt józan ésszel közelíteni ezt a rágcsálók okozta tengerentúli vírust, hiszen nagy eséllyel ezt a járványt is a korábbiakhoz hasonlóan kezelni lehet.
Makro / Külgazdaság Több mint 700 millió eurónyi EU-s pénz veszhet el, ha itt nem kapnak észbe
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:55
A balkáni országoknak is figyelnie kell. 
Makro / Külgazdaság Lannert Judit saját kérésére nevezték el minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:29
Az Oktatási Bizottság meghallgatta Lannert Judit leendő oktatási és gyermekügyi minisztert. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter leendő belügyminiszterét arról is kérdezték, miért vállalta el a munkát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 14:59
Elmondta azt is, mit tekint az új Belügyminisztérium legfontosabb feladatának.
Makro / Külgazdaság Könnyedén vette az első akadályát Ruszin-Szendi Romulusz
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 14:11
Tmogató tartózkodásokat is kapott a Tisza-kormány honvédelmi miniszterjelöltje.
Makro / Külgazdaság Kapitány István felfedte lapjait: ez várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól
Imre Lőrinc | 2026. május 11. 13:52
Május 11-én hétfőn, a Tisza leendő minisztereinek bizottsági meghallgatásával kezdődött el az első igazi munkanap az Országgyűlésben az alakuló új kormány számára. Kapitány István, a Tisza gazdasági és energetikai miniszterjelöltje is felfedte a következő 4 év legfontosabb célkitűzéseit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG