3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.

A kamatcsökkentés némi megkönnyebbülést hoz az adósok számára, és jó hír Anthony Albanese miniszterelnöknek is, aki egy kihívásokkal teli választás elé néz, amelyet legkésőbb május 17-ig meg kell tartani. Egyre nagyobb a spekuláció, hogy ezt a lépést egy előrehozott választás bejelentésére használhatja fel — írja a Reuters.

A Reserve Bank of Australia (RBA) a februári kamatdöntő ülését követően negyed százalékponttal, 4,1 százalékra csökkentette az irányadó kamatlábat. Ez az első csökkentés 2020 novembere óta, amikor a világjárvány miatt rekordalacsony, 0,1 százalékra mérsékelték a kamatokat, ahonnan eddig csak emeltek.

Az ausztrál központi banknál (RBA) nem türelmetlenkedtek
Az ausztrál központi banknál (RBA) nem türelmetlenkedtek
Fotó: Wikipédia

Már nagyon várták

A piacok erősen számítottak a negyed százalékpontos vágásra, miután az alapinfláció a vártnál alacsonyabb, 3,2 százalék lett a negyedik negyedévben. A határidős ügyletek szerint mindössze 18 százalék az esély egy újabb kamatcsökkentésre áprilisban, de májusra szinte biztosra veszik a piacok az újabb lépést.

„Bár a mai döntés elismeri az infláció csökkenése terén elért előrelépést, a bank monetáris tanácsa továbbra is óvatos a további lazítási lehetőségekkel kapcsolatban” – áll a közleményben. A bank szerint az inflációs kockázatok továbbra is fennállnak a munkaerőpiac erőssége miatt. „A tanács értékelése szerint a monetáris politika továbbra is restriktív marad, még a kamatcsökkentés után is.”

Az ausztrál dollár 0,1 százalékkal 0,6352 amerikai dollárra gyengült, miközben a hároméves kötvényhozamok 5 bázisponttal estek 96,08-ra. Michele Bullock kormányzó a sajtótájékoztatón visszautasította a piac által várt további két kamatcsökkentés lehetőségét.

„Szeretném egyértelművé tenni, hogy a mai döntés nem jelenti azt, hogy a piac által előre jelzett további kamatcsökkentések valóban bekövetkeznek” – mondta Bullock, majd hozzátette, hogy a piac árazása „irreális”. „A testületnek több adatra van szüksége arról, hogy az infláció folyamatosan csökken, mielőtt a jövőbeni döntéseket meghozza.”

Lemaradásban

Az ausztrál központi bank, az RBA már decemberben jelezte a kamatcsökkentés lehetőségét, de figyelmeztetett, hogy a túl gyors és túl nagy lazítás megtorpedózhatja az infláció csökkenését.

Az ausztrál jegybank lemaradásban van a globális kamatcsökkentési ciklusban, és a mostani döntés éppen akkor érkezik, amikor az amerikai jegybank, a Federal Reserve egyelőre szünetelteti a monetáris lazítást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:32
A kormány döntése értelmében márciustól magasabb hitelösszeggel és hitelkiváltási lehetőséggel igényelhetik a hazai kis- és közepes vállalkozások a fix 3 százalékos hitelt.
Makro / Külgazdaság Nem kezdte túl erősen az évet Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:15
Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Nyugtat a minisztérium: marad árrés a kereskedőknél, ennyibe kerül a jövedékiadó-csökkentés
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:51
A védett árakkal és a jövedékiadó-csökkentéssel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Makro / Külgazdaság Európa egyik leggyengébb teljesítményét hozta össze a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 09:10
A nemzetközi mezőny egyik legrosszabb adatát érte el 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulatot jelez a cégek toborzási kedve
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:45
Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
Makro / Külgazdaság Csak ámulunk-bámulunk: több mint kilenc éve nem fordult elő ilyen
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:30
Februárban az éves infláció 1,4 százalék lett, ennél utoljára csak 2016 novemberében tett közzé alacsonyabb adatot a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Jövedékiadó-csökkentést is bejelentett a kormány az éj leple alatt megjelent rendeletében
Imre Lőrinc | 2026. március 10. 06:45
Már olvasható a március 10-től hatályba lépett rendelet a Magyar Közlönyben a védett üzemanyagárakkal kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Vagy kompenzációt kérnek a kutak, vagy bezárnak – itt az első piaci reakció a védett árakra
Imre Lőrinc | 2026. március 9. 19:43
Magyarországot is elérte a nemzetközi üzemanyagárrobbanás, ezért a kormány védett árat vezetett be mindkét üzemanyagtípus esetében – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a kormány rendkívüli ülését követően. A Független Benzinkutak Szövetsége egészen mást javasolt, szerintük jelenleg még több a nyitott kérdés, mint a válasz. De vajon hogyan kerülhetők el az ellátási problémák?
Makro / Külgazdaság Putyin fontos üzenetet küldött Európának
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 18:38
Az oroszok együttműködnének Európával.
Makro / Külgazdaság Akinek elege van a rossz hírekből, gyorsan ugorjon le az élelmiszerboltba
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 17:31
Biztosan nem múlik el nyomtalanul az olajárrobbanás és a forint zuhanása, de a hazai élelmiszerárakról készített pillanatkép egyelőre kedvező. A Trend FM Reggeli Monitor című műsorának vendégeként Gáspár András lapigazgató felhívta a figyelmet: az igazi izgalmakat a következő felmérés eredménye hozza majd. Kollégánk beszélt arról is, az igazságérzetünkön kívül miért fontos, hogy a nők ne kapjanak kevesebb pénzt ugyanazért a munkáért, mint a férfiak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG