5p
Kísértetiesen hasonlít a Westminster-ügyre. Egy embert elfogtak, a svéd miniszterelnök terrortámadásnak minősítette a történteket.
A támadás helyszíne. Forrás: EPA/ANDREAS SCHYMAN SWEDEN OUT

A BBC cikke szerint egy jármű hajtott a tömegbe Stockholmban, a Drottningatan sétálóutcában. A rendőrség jelentése szerint egyelőre 3 halott van, és rengeteg sérült.

15:33 - A dn.se cikke szerint a jármű a sétálóutcában lévő Åhlens parfüméria kirakatába csapódott, a boltból füst szivárog. A helyszínre már megérkezett 10 rendőrautó és 5 mentő, ők jelenleg biztosítják a környéket. A különleges erőket egyelőre nem vezényelték ki, de készenlétben állnak. Szemtanúk egy fegyveres férfit láttak elmenekülni.

Egy teherautó a stockholmi Ahlens áruháznál. Kép forrása: EPA

15:42 - A svéd kormány válságtanácskozást hívott össze, odaküldik a katonaságot. Szemtanúi fotók alapján a bolt lángokban áll. Az intézkedések részeként azonnal leállították Stockholm teljes metróhálózatát.

15:45 - A rendőrség szerint jelenleg nem biztonságos Stockholm belvárosában, a lakosságot arra kérik, ne menjenek a Sergel tér és a városközpont közelébe. A támadáshoz felhasznált jármű egyébként azóta kiderült, hogy lopott, egy frissáru-szállító a tulajdonos.

A Drottningatan egyébként Stockholm egyik legforgalmasabb sétálóutcája, az 1630-as években épített sétálóutcán sajnos nem ez az első támadás: 2010 december 11-én bombatámadást hajtottak végre, amelyet két iraki bevándorló, de svéd állampolgárságú férfi követett el, egyikük, Taimour Abdulwahab al-Abdaly bele is halt a támadásba. Az volt az első öngyilkos merénylet, ami Svédországban történt.

15:51 - A metró után a teljes tömegközlekedést leállították, ami áthalad Stockholm városközpontján.

15:53 - "Lockdown" üzemmódba állt a svéd parlament, jelenleg se ki, se be nem mehet senki az épületbe. A miniszterelnököt és a minisztereket biztos helyre vitték, közölte a Miniszterelnöki Kabinetiroda.

Kép forrása: EPA

15:56 - Hans Brun terrorszakértő szerint jelenleg a legfontosabb kideríteni, hogy pontosan mi történt Stockholmban, meglátása szerint egyelőre "korai még terrortámadásról" beszélni. A svéd média egyébként már így nyilatkozik az esetről, hivatalos állásfoglalás még nem érkezett.

16:01 - Svédország miniszterelnöke, Stefan Löfven hamarosan sajtótájékoztatót tart a történtek kapcsán, a dn.se szerint "borzasztó terrorcselekményként" minősítette a történteket.

16:03 - A svéd TT hírügynökségnek a rendőrség megerősítette, hogy a támadás után elfogtak egy embert a helyszínen. Hivatalosan 3 halottja és 8 sérültje van a támadásnak. A környéket lezárták, rendőrautók és egy helikopter biztosítják a környéket.

16:14 - A Svenska Dagbladet értesülései szerint a rendőrség megerősítette, hogy lövöldözés is történt a támadást követően a Fridhemsplannál. A teherautó sofőrjét sokkos állapotban találták meg, rakodás közben lopták el tőle a furgont. A rendőrség kihallgatja.

Forrás: EPA

16:20 - A svéd hadsereg fegyveres erői is a helyszínre érkeztek. A környék kórházaiból orvosok és nővérek siettek a sebesültek segítségére.

16:27 - XIV. Carl Gustaf, Svédország királya is megszólalt a terrortámadás kapcsán. "Engem és a királyi családot is megrázta a délután történt támadás híre. Még nem ismerjük a pontos részleteket arról, hogy mi történt Stockholmban. Közelről figyeljük az eseményeket, lélekben az áldozatokkal és a családjaikkal vagyunk."

Időközben a svéd miniszterelnök is megtartotta beszédét, a DN átiratát alább közöljük:
"Svédországot megtámadták, minden jel arra mutat, hogy terrortámadás történt. A kormányt azonnal tájékoztatták a történtekről, folyamatosan kapcsolatban állunk az esemény helyszínével, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy segítsük a hatóság munkáját. Arra kérjük az embereket, hogy vigyázzanak magukra és egymásra, kövessék a rendőrség utasításait." Löfven szintén együttérzését fejezte ki az áldozatok és családjaik iránt.

16:52 - Az Európai Bizottság kiáll Svédország mellett. A hivatalos Twitteren Jean Claude Juncker üzent Stockholmnak: aki az egyik tagállamot támadja, az egész Európai Uniót támadja.

17:15 - Magyarország is részvétét fejezte ki az áldozatok felé, Áder János köztársasági elnök résztvéttáviratot küldött a svéd királynak. Az üzenetben a köztársasági elnök a maga és Magyarország népe nevében "a legőszintébb részvétéről" és arról biztosította az uralkodót, hogy Svédország népe mellett áll ebben a "szomorú és gyászos időben". Áder János hangsúlyozta: teljes mértékben elítéli "ezt az embertelen és tragikus erőszakcselekményt".

17:39 - Orbán Viktor együttérzését fejezte ki a svéd miniszterelnöknek. A miniszterelnök a magyar emberek nevében is szólt abban a levélben, amit Stefan Löfvennek írt a támadás után. Mint írta: a kontinensünket érő sorozatos támadások óriási megrázkódtatást jelentenek minden európai nemzet számára, de meggyőződésem, hogy nem hajthatunk fejet az értelmetlen erőszak előtt. Biztosíthatom, hogy kormányom továbbra is minden rendelkezésére álló eszközzel támogatni fogja közös küzdelmünket az Európát sújtó terrorista támadásokkal szemben, írta svéd kollégájának Orbán Viktor.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy volt az egyetértés Varga Mihályék közt
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 15:28
Megjelent a kamatdöntési jegyzőkönyv.
Makro / Külgazdaság Nem hiszi el, hogy mekkora a költségvetési hiány
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 12:35
A kamatkifizetés okoz sok kiadást.
Makro / Külgazdaság Az erősebb forintnak az autósok is örülhetnek?
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 12:00
Csütörtökön nem változnak a hazai nagykereskedelmi üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Kármán András: Nehéz költségvetési helyzetet fogunk örökölni
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 10:57
A Tisza szakértője szerint mivel még hónapok vannak hátra a választásokig, ezért rengeteg átgondolatlan és megalapozatlan döntést hozhat a kormány.
Makro / Külgazdaság A vállalkozók rárepültek a 3 százalékos hitelre
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 10:00
A 3 százalékos konstrukció nagyon kedvezményes.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint különös élmény a Türk Tanács
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 09:05
Azerbajdzsánban beszélt a magyar kormányfő.
Makro / Külgazdaság Nem is olyan vészes a magyar infláció?
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 08:32
Augusztushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyer, kőkemény lesz a 2026-os év? Ma délután Csaba Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 08:00
A közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Történelmi csúcson az oroszok nemzetközi tartalékai
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 19:51
Soha nem volt még ekkora.
Makro / Külgazdaság Bármit is akar a kormány, nem vág az alapkamaton az MNB
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 18:23
Válaszolt az MNB alelnöke Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG