4p

A Wagner-csoport elfoglalta a rosztovi katonai parancsnokságot - ez az a parancsnoki központ, amely az Oroszország által "különleges hadműveletnek" nevezett akcióért felelős.

Az Al Jazeera szakértője szerint így jelenleg gyakorlatilag Jevgenyij Prigozsin irányítja az ukrajnai háborút orosz részről. Bár Prigozsin azt mondta, hogy a tisztek nyugodtan végezhetik tovább munkájukat (az ukrán hadművelet folytatását), és a repülőgépek is rendben felszállhatnak a rosztovi reptérről, mindenképp fordulatot hozhat az esemény a háborúban. Nem meglepő, hogy az egész világon feszülten figyelik a fejleményeket.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyik vezető tanácsadója szerint "Oroszországban most kezdődik minden". Az eliten belüli szakadás túlságosan is nyilvánvaló - nincs már lehetőség arra, hogy megegyezzenek egymással a felek és úgy tegyenek, mintha minden rendben lenne - tweetelte Mihajlo Podoljak. Valakinek mindenképpen veszítenie kell: vagy Prigozsin veszít, vagy a Prigozsin-ellenes kollektíva- tette hozzá.
  • Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szombaton felszólította az oroszokat, hogy gyűljenek Vlagyimir Putyin orosz elnök köré, miután a Wagner zsoldoscsoport "fegyveres lázadást" indított.

Emberek állnak a lezárt Vörös tér előtt Moszkvában, Oroszországban, 2023. június 24-én. Terrorellenes intézkedéseket léptettek életbe Moszkvában és más orosz régiókban, miután a Wagner Group magán katonai cég csapatai elfoglalták a Déli Katonai Körzet központjának épületét Rosztovban, és katonái állítólag Moszkva felé tartanak. Fotó: EPA / Maxim Shipenkov
Emberek állnak a lezárt Vörös tér előtt Moszkvában, Oroszországban, 2023. június 24-én. Terrorellenes intézkedéseket léptettek életbe Moszkvában és más orosz régiókban, miután a Wagner Group magán katonai cég csapatai elfoglalták a Déli Katonai Körzet központjának épületét Rosztovban, és katonái állítólag Moszkva felé tartanak. Fotó: EPA / Maxim Shipenkov

  • Putyin beszélt Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnökkel, és tájékoztatta őt az "oroszországi eseményekről" - közölte a fehérorosz elnökség Telegram-csatornája.
  • A Szputnyik orosz hírportál és a Taszsz hírügynökség arról számolt be, hogy az Európai Bizottság szóvivője szerint az Európai Unió belügynek tekinti az Oroszországban történteket. A szóvivő Brüsszelben újságíróknak azt mondta, hogy az EU figyelemmel kíséri a helyzetet.
  • Adam Hodge, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője bejelentette, hogy a Fehér Ház "követi a helyzetet" Oroszországban, és hogy Joe Biden elnököt tájékoztatták a fejleményekről. Adam Hodge hozzátette: "Követjük a helyzetet, és a fejlemények kapcsán konzultálunk szövetségeseinkkel és partnereinkkel."
  • Emmanuel Macron francia elnök szorosan követi az oroszországi helyzetet - közölte szombaton az elnöki palota. "Továbbra is Ukrajna támogatására összpontosítunk" - írják.
  • A lengyel elnök a miniszterelnökkel és a védelmi minisztériummal folytatott konzultációt az oroszországi helyzetről - közölte szombaton, hozzátéve, hogy Varsó figyelemmel kíséri a helyzetet, és szövetségeseikkel is egyeztetnek.
  • A brit védelmi minisztérium gyorsértékelést adott ki a helyzetről, amiben azt írták: "Az elkövetkező órákban az orosz biztonsági erők, és különösen az orosz Nemzeti Gárda lojalitása kulcsfontosságú lesz a válság alakulása szempontjából. Ez az utóbbi idők legjelentősebb kihívását jelenti az orosz állam számára".
  • Giorgia Meloni olasz miniszterelnök azt mondta, hogy Prigozsin lázadása azt mutatja, hogy Oroszország ukrajnai inváziója visszafelé sült el - Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben. Meloni "szorosan követi az Oroszországban zajló eseményeket, amelyek azt mutatják, hogy az Ukrajna elleni agresszió instabilitást okoz az Orosz Föderáción belül" - áll Meloni hivatalának közleményében.
  • Kaja Kallas észt miniszterelnök megerősítette a biztonsági intézkedéseket az orosz határon, és felszólította az észteket, hogy egyáltalán ne utazzanak Oroszországra. A Twitteren azt közölte: "Észtország szorosan követi az oroszországi helyzet alakulását, és információkat cserél a szövetségesekkel".
  • Az orosz állami média arról számolt be, hogy Putyin elnök telefonbeszélgetést folytatott Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel, aki támogatásáról biztosította a jelenlegi orosz vezetést - állítják.
  • Jana Cernochová cseh védelmi miniszter egy szombati interjúban úgy vélekedett, hogy úgy néz ki, polgárháborús helyzet alakult ki Oroszországban, és Ukrajna most ehhez igazíthatja az orosz erők ellen indított offenzíváját.
  • A magyar MTI csak reggel 8:59-kor adta ki első hírét a témában, azóta tudósítanak a fejleményekről. Szijjártó Péter külügyminiszter, Orbán Viktor miniszterelnök és Novák Katalin köztársasági elnök részéről cikkünk megjelenéséig még nem érkezett hivatalos jelzés vagy állásfoglalás az ügyben.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mi folyik itt Britanniában? Az elemzők se értik, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:41
Nagyon másra számítottak az első három hónapban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:07
Szimbolikus gesztus. Lenne.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Matolcsy György a választások után
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:29
De nem beszélt az eredményről.
Makro / Külgazdaság Egyetlen szavazással hatalmas vagyonokat szerezhet vissza a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:18
A fideszes kétharmad hozta létre a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, a tiszás akár törölheti is őket. A vagyontömeg legalább 3058,7 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Nem költözik be Magyar Péter Orbán Viktor helyére
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:08
A Tisza elnöke nem a Várban fog dolgozni.
Makro / Külgazdaság Akár még plusz három mandátumot is elvihet a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 08:26
Itt van, mi hozta el a kétharmadot és az elsöprő Tisza-győzelmet. A Fidesz felségterületére sikerült behatolni.
Makro / Külgazdaság Valami váratlan történt Kínában
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 07:52
Nem fog az olajválság a kínai gazdaságon?
Makro / Külgazdaság „Nagyon hamar problémák lesznek az energia elérhetőségével, nemcsak az árakkal”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 06:38
A katari pénzügyminiszter baljós üzenetet küldött a világnak.
Makro / Külgazdaság Armageddont okozott Európában Trump újabb húzása
Csabai Károly | 2026. április 16. 05:44
Irán február végi izraeli-amerikai megtámadása olyan negatív hatást gyakorolt az öreg kontinens országainak árszínvonalára, amelyre a Privátbankár Európai Inflációs Körkép három és fél éves történetében még nem volt példa: alig akad olyan állam, ahol ne nőtt volna februárról márciusra az éves fogyasztóiár-index. Egyelőre a jegybankok nem reagáltak erre, az infláció fő monetáris ellenszerének számító alapkamat-emelést csak Izland vetette be, sőt ketten még csökkentettek is. Magyarország ezúttal jól jött ki az összevetésből, a mezőny első negyedében található.
Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG