2p

Az elmúlt évtized legbizonytalanabb tele előtt áll nem csak a magyar, hanem az európai gazdaság is. A gazdasági mutatókat az átlagos téli hőmérséklet, ezzel a gáztartalékok felhasználása is befolyásolhatja, hosszabb távon az orosz-ukrán háború kimenetele és az annak nyomán kialakult energiaválság lehet kulcskérdés - ismertette a befektetési szolgáltató vezető elemzője háttérbeszélgetésen kedden Budapesten.

Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője elmondta: a magyar gazdaságra és a forint árfolyamára jelentős hatással lehet az uniós források felhasználásáról szóló vita, és az ennek nyomán kialakuló egyezség, végső soron a folyósított összeg nagysága. Az Equilor azzal számol, hogy a függőben lévő összeg nagy részét, 80 százalékát kapja meg Magyarország, ugyanakkor a 2021-2027-es operatív programok kifogásolt tételeit nem fizetik ki. Ha ez valósul meg, akkor az Equilor szerint az idei 5 százalékos GDP-növekedést követően jövőre stagnálás jöhet, míg 2024-ben 2,5 százalék lehet a GDP-növekedés üteme.

A vezető elemző elképesztőnek nevezte a gázpiaci áremelkedés mértékét, amely a lakosságnak és az iparnak is jelentős problémákat okoz. Az EU-országok a GDP-jük 15 százalékát is elkölthetik az energiahordozókra - mondta. Mivel a tárolók megfelelő kapacitáson vannak, ezért az idei tél "talán megúszható lesz" kisebb fennakadásokkal, viszont a 2023-as tél nehezebb lehet. Az alapforgatókönyv szerint a mostani árszinteknél enyhén alacsonyabb szinten stabilizálódna a gáz árfolyama, köbméterenként 120-170 euró között. Török Lajos szerint Európában recesszió jöhet és mentőprogramokra van szükség - összegezte a kilátásokat. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
Makro / Külgazdaság A magyar euróval kapcsolatban az Európai Központi Bank is bizakodó
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 07:01
Az EKB elnöke, Christine Lagarde a magyar euróról beszélt a Bloombergnek, de ehhez még nehéz feltételeket kell teljesítenie a Tisza-kormánynak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG