2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Kevesebb búza termett itthon, a világpiacról pedig az orosz és ukrán búzából nagy a kiesés, így nem egyszerű a helyzet - a kukoricánál pedig még bonyolultabb.

A Trend FM Nap Vendége című műsorában a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, az Opus Global Nyrt. élelmiszeripari divízióvezetője. Makai Szabolcs elmondta: idén körülbelül 10-12 százalékkal lett kevesebb a búza, ami ha nemzetgazdasági szinten nézzük, akkor 100 milliárdokat jelent. Ugyanakkor az jó hírnek számít, hogy a hazai felhasználásra elég a megtermelt mennyiség. Úgy vélem, valóban releváns döntés volt, hogy az Agrárminisztérium a magyar kormánnyal közösen úgy döntött, hogy a gabonára exportstopot, illetve exportregisztrációt vezetett be – emelte ki az ország egyik legnagyobb mezőgazdasági alapanyag-előállító cégének vezetője.

A kevesebb termésmennyiség miatt nagyobb az igény belföldön is. Most tehát a búzafeldolgozó versenyez a malmokkal, illetve versenyeznek a takarmánykeverőkkel is, akik a kevesebb kukorica miatt búzás receptúrát használnak. A gabonapiacot a háború abból a szempontból is sújtja, hogy az oroszok és az ukránok adták a búzaexport nagy részét, a kieső mennyiség pedig a külföldi keresletet is megnövelte. Mindez azt is jelenti, hogy egyszerre négy különböző szektor versenyez a magyar búzáért.

A kukorica terén még bonyolultabb a helyzet: a körülbelül feleakkora termésmennyiség miatt jelenleg nincs elég kukorica az izocukor- és az alkoholgyárakban, illetve a bioetanol-üzemekben sem. A gazdák egyelőre nem adják el a kukoricát, részben azért, hogy a később remélt még jobb árak kompenzálják a veszteségeiket. Az Ukrajnából vasúton szállított gabonánál logisztikai problémák merültek fel: lenne gabona, de ott áll a határon - a Mészáros Csoport kibérelt, illetve felújított két vágánypárt, hogy kialakítsanak egy saját átrakó állomást, ezáltal könnyítve elsősorban a saját szállítmányok elindítását, de bérmunkát is végeznek - mondta Makai Szabolcs.

A teljes beszélgetést a Trend FM honlapján hallgathatja meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hazudnak az orosz gazdaság állapotáról – de az igazi baj az lehet, hogy ők sem tudják, mekkorát
Litván Dániel | 2026. április 23. 05:44
Sokkal rosszabb bőrben lehet az orosz gazdaság, mint a kifelé mutatott adatokból látszik. De mi van akkor, ha még az adatokat kozmetikázók sem ismerik a valóságot?
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG