2p
Olaszországban ismét felröppent az ötlet: be kellene vezetni egy új fizetőeszközt - de nem az euró helyett, hanem azzal párhuzamosan. Rögtön idegesek lettek a befektetők.

Ugrottak a kötvényhozamok

Kedden egész nagyot emelkedtek az olasz államkötvényhozamok. A tízéves olasz államkötvény hozama 8 bázisponttal 2,11 százalékra, háromheti csúcsra nőtt, és az irányadó tízéves német államkötvény hozamához képesti különbség 170 bázispontra - ötheti magasságba - emelkedett.

Elemzők szerint a geopolitikai fejlemények és az Európai Központi Bank monetáris politikája miatti aggodalmakon túl azok a hét végén megjelent beszámolók váltották ki az eladási hullámot, miszerint Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök, a Hajrá Olaszország jobbközép párt vezetője támogatja egy párhuzamos valuta bevezetését.

Máskor is mondták már, de most választások jönnek

Olaszország az euróövezet harmadik legnagyobb gazdasága. A dél-európai országban, ahol jövő év májusában tartanak parlamenti választásokat, erősek az euróellenes érzelmek. Bár a párhuzamos pénz bevezetése nem egy új ötlet, az ilyen történetek egyre nagyobb figyelmet kapnak, ahogy a választásokra való felkészülés elkezdődik - mutatott rá Benjamin Schroeder, az ING vezető elemzője.

A párhuzamos fizetőeszköz egy olyan téma, amely lehetővé teheti Silvio Berlusconinak, hogy közös pontot találjon más jobboldali politikai pártokkal, így az Északi Ligával és az Olasz Testvérekkel - véli Lorenzo Codogno, a London School of Economics vendégtanára, aki szerint a három pártnak napokon belül le kell ülniük tárgyalni és dönteni egy közös programról.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az amerikai éves inflációval
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 17:16
Az Egyesült Államokban lassult a fogyasztóiár-emelkedés éves üteme novemberben, szemben az elemzők által várt gyorsulással.
Makro / Külgazdaság Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 16:18
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Közel 38 ezren várakoznak 2025 végén műtétre
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 15:45
Egy év alatt több mint ötezer fővel nőtt a három legnagyobb műtéti (térd- és csípőprotézis, valamint szürkehályog) várólista. 
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tett az inflációról az MNB – de az árrésstop mindent boríthat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 11:09
Érdemben változtatta inflációs előrejelzését a jövő évre a Magyar Nemzeti Bank.
Makro / Külgazdaság Tud még olcsóbb lenni a benzin? Igen!
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:52
A hét második felében tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Négy hónap múlva vége az Orbán-rendszernek egy friss kutatás szerint
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:17
Republikon: 12 százalékpont a Tisza előnye.
Makro / Külgazdaság Újabb nagy bejelentést tett a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:53
További 16 járásban kezdhet optikai hálózatfejlesztést.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nagy bejelentéssel jelentkezett New Yorkból
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:29
A külügyminiszter nagy számokról beszélt.
Makro / Külgazdaság Kiderült: mégsem a magyarok fogyasztanak a legkevesebbet az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 19:58
Lettországot megelőzzük, ezért az uniós átlag 73 százalékával sem áll utolsó helyen Magyarország a tényleges egyéni fogyasztást nézve. Az egy főre jutó GDP azonban visszaesett.
Makro / Külgazdaság Bezuhant a forint, októberi szinten az euró ára
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 18:35
Mindhárom fő devizával szemben gyengült a forint szerdán. A svájci frankhoz képest történt a legnagyobb elmozdulás, az euró október óta nem volt ilyen drága.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG