4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Vegyi fegyverek kilátásban, 20 ezernél több halott Mariopulban, az oroszok taposóaknákat hagytak hátra, nemi erőszak, az osztrák kancellár túl van a "nem baráti találkozón" Putyinnal.. Az elmúlt órák háborús történései. 

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az orosz erők vegyi fegyvereket is bevethetnek Ukrajnában, de nem erősítette meg, hogy használták-e azokat hétfőn késői videóbeszédében. "A megszállók egyik szócsöve kijelentette, hogy vegyi fegyvert is bevethetnek Mariupol védői ellen. A lehető legkomolyabban vesszük ezt.”
  • Hétfő este az ukrán hatóságok azt állították , hogy Oroszország mérgező anyagot szállító drónt dobott le Mariupol délkeleti városára. Ivanna Klympush ukrán parlamenti képviselő, Ukrajna EU-integrációjával foglalkozó parlamenti bizottság elnöke szerint az ismeretlen anyag „valószínűleg” vegyi fegyver. A jelentéseket egyelőre nem erősítették meg.

Orosz tüzérségi támadásban megsemmisült lakóház pincéjét használják óvóhelyként emberek Harkivban 2022. április 10-én. Fotó: MTI/AP
Orosz tüzérségi támadásban megsemmisült lakóház pincéjét használják óvóhelyként emberek Harkivban 2022. április 10-én. Fotó: MTI/AP

  • Liz Truss , az Egyesült Királyság külügyminisztere azt mondta, hogy folyamatban vannak az állítólagos vegyi támadás részleteinek ellenőrzése, és hozzátette: „Az ilyen fegyverek használata a konfliktus érzéketlen eszkalációja lenne, és felelősségre fogjuk vonni Putyint és rezsimjét.” 
  • Több mint 10 000 civil halt meg Mariupolban – közölte a város polgármestere. Vadim Bojcsenko az Associated Pressnek adott interjújában azt mondta, hogy a halottak száma meghaladhatja a 20 ezret, mivel a hetekig tartó támadások és elzártság miatt a holttestek „szőnyegként borultak az utcákon”.
  • Zelenszkij részben azokat a nyugati nemzeteket okolta az ukrán emberveszteségért, amelyek nem küldtek fegyvert a háborús erőfeszítések megerősítésére. "Sajnos nem kapunk annyit, amennyire szükségünk van ahhoz, hogy hamarabb véget vessünk ennek a háborúnak" - mondta. 
  • Az ukrán hatóságok figyelmeztetik az embereket, hogy ne menjenek a Harkovba állítólagos taposóaknák közelébe. Zelenszkij „veszélyes tárgyak százezreiről” is beszélt, köztük aknákról és fel nem robbant lövedékekről, amelyeket az orosz erők hagytak Ukrajna északi részén.
  • Hétfőn megkezdődött az a szörnyű feladat, hogy ukrán áldozatok holttesteit exhumálják a Kijev külvárosában található Bucsában található tömegsírokból. 
  • Az ukrán gyerekek csaknem kétharmada elhagyta otthonát az orosz invázió óta eltelt hat hét alatt, és az ENSZ 142 gyermek halálát igazolta , bár ez a szám szinte biztosan jóval magasabb - közölte hétfőn az ENSZ gyermekvédelmi ügynöksége.
  • Az Egyesült Nemzetek Szervezete egyre gyakrabban hall nemi erőszakról és szexuális erőszakról Ukrajnában, és felszólított a nők elleni erőszak kivizsgálására és az ukrán gyermekek fokozott védelmére
  • Ukrajna keleti részén, Harkovban hétfőn heves ágyúzások értek, aminek több áldozata is volt, egy gyermek is meghalt - mondta Ihor Terekhov polgármester. 
  • Vlagyimir Kara-Murza Jr. prominens orosz ellenzéki aktivistát őrizetbe vették Moszkvában azzal a váddal, hogy megszegte a rendőri utasításokat.
  • A francia külügyminisztérium hat további „diplomáciai fedezetben tevékenykedő” orosz ügynököt nyilvánított persona non grata-nak . A hat ügynököt egy vizsgálat után azzal vádolják, hogy Franciaország „nemzeti érdekei” ellen dolgoztak – írja a Reuters.
  • Az amerikai Pentagon szerint az orosz erők a Donbász térségére összpontosítanak, de még nem indítottak támadást
  • Eközben az ukrán erők „utolsó csatára” készülnek az ostromlott dél-ukrajnai kikötőváros, Mariupol ellenőrzése érdekében – közölték az ukrán fegyveres erők.
  • Karl Nehammer osztrák kancellár „közvetlen, nyílt és kemény” megbeszélést folytatott hétfőn Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Nyilatkozatában Nehammer – aki az első uniós vezető, aki találkozott Putyinnal, mióta elrendelte csapatainak Ukrajna megszállását – azt mondta, hogy ez „nem baráti találkozó”.
  • Moszkva közölte, hogy nem szünetelteti ukrajnai hadműveletét a béketárgyalások következő fordulója előtt. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az orosz állami televíziónak adott interjújában azt monda, nem lát okot arra, hogy ne folytassák a tárgyalásokat Ukrajnával, de kitart amellett, hogy Moszkva nem állítja le katonai műveletét, amikor a felek ismét összeülnek.
  • (The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG