3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Rendkívüli Kormányinfót tartott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Hernádi Zsolt, Mol-vezér társaságában kedden késő este.

„Bekövetkezett, amitől tartottunk, a hétfőn életbe lépett uniós olajszankció mindenki számára érzékelhető zavarokat okozott Magyarország üzemanyag-ellátásában" - mondta Gulyás Gergely miniszter. A Mol jelezte, hogy import nélkül nem tudja megoldani az ország üzemanyag-ellátását, ezért

a szankciók életbe lépése után két nappal a Mol kérésére a kormány az üzemanyag-árstopot megszünteti - jelentette be Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Hernádi Zsolt, Mol-vezér szerint régóta nem látottak történnek napjainkban, utalt ezzel a benzinkutaknál kígyózó sorokra. 871 darab lemaradt rendelésük volt, amit nem tudtak teljesíteni az elmúlt időszakban, olyan korlátozásokat kellett bevezetni a Mol gyakorlatában, melyre soha nem volt még példa. A kereslet az egekbe szökött, a fogyasztók készleteztek, beindult egy pánik.

A Mol eddig bírta - mondta Hernádi. Ezért jelezniük kellett a kormány felé a kialakult helyzetet.

Rendkívüli bejelentést tett. Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Rendkívüli bejelentést tett. Fotó: MTI/Bruzák Noémi

"Minden tőlünk telhetőt megtettünk és meg is teszünk az ellátás biztonságáért. Nem bírunk többet teljesíteni annál, mint amit eddig tettünk." - magyarázta Hernádi. Szerinte vissza kell hozni az importot, hogy a piacon visszaálljon az egyensúly.

Az import visszahozásával fel kell készülni arra is, ami előttünk áll. Mert két hónap múlva újabb kritikus helyzettel fogunk szembenézni - mondta Hernádi utalva az újabb szankciókra, melyek február 5-én lépnek életbe.

Időközben megjelent a legfrissebb Magyar Közlöny, melyben már megjelent a rendelet az árstop kivezetéséről, ennek értelmében már este 11 órától életbe lép a kormány döntése az árstop kivezetéséről.

Hernádi Zsolt szerint ma kell lépni ahhoz, hogy jövő év elejére egy stabil, importtal megtámogatott üzemanyag-piaca legyen Magyarországnak, és azzal vágjon neki a kritikus időszaknak. Ezekkel az intézkedésekkel nagy lépést tesznek arra, hogy a kialakult káosz elcsituljon és masszívan álljon a brüsszeli szankciós lépések elé, mely most majd februárban vár ránk.

Az árstop kivezetése után 641 forint lesz a benzin és 699 forint lesz a dízel literje - árulta el Hernádi Zsolt újságírói kérdésre. (szerk.: a benzin ára így 33, a gázolajé pedig 45 százalékkal ugrik.)

Szintén kérdésre elmondta Gulyás Gergely, hogy várakozásuk szerint a lépés növelni fogja az inflációt, de ennél konkrétabbat nem árult el, csak annyit, hogy vannak erre vonatkozó számításaik, de nagyban függ ez attól, hogy hogyan alakul a jövőben az üzemanyag ára.

A miniszter ismét elmondta, ha a hiány eléri azt a mértéket, hogy a magyar családoknak nem biztosítható egy termék, akkor az árstopok értelmüket vesztik - ha nem egy-egy elszigetelt esetről van szó - utalt ezzel az élelmiszerekre is életben lévő ársapkák jövőjére.

Gulyás Gergely szerintha mérlegre tesszük, hogy 13 hónapon keresztül lehetett ilyen kedvező áron tankolni, az minden magyar családnak megérte.

Kérdésre Hernádi Zsolt úgy fogalmazott: nagy veszteséget okozott a Molnak az árstop. De kéri, hogy ne azért haragudjanak rájuk, mert megszűnik az árstop, hanem örüljenek, hogy eddig volt ilyen. De ez a kérdés most az ellátásbiztonságról szól, nem a veszteségekről. A kormány felelőssége, ha valakiket támogatni kíváni, nekik akkor kell szólniuk, nekik az a feladatuk, hogy ha kockázatok állnak fenn, és bekövetkezett egy olyan esemény már, mely az ellátásbiztonságot veszélyezteti.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG