2p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Agresszív kamatemelést jelentett be kedd este a monetáris tanács rendkívüli ülését követően a török központi bank.

Az intézmény a vártnál is nagyobb mértékben, 7,75 százalékról 12 százalékra növelte az egynapos jegybanki hitelnyújtás kamatlábát. Az egyhetes repo kamatláb 4,5 százalékról 10 százalékra emelkedett. A piacok eddig az egynapos kamatot tekintették irányadónak, mostantól azonban a jegybank közlése szerint az egyhetes lesz az.

Az ankarai bejelentés hírére azonnal 2,18-ra erősödött a török líra árfolyama a dollárral szemben a kedd esti 2,25-ről.


Friss árfolyamok >>
A magasabb kamat vonzóbbá teheti a török devizában denominált eszközöket a befektetők számára, és ezzel erősödhet a török líra árfolyama, amely egy hónap alatt jelentősen gyengült. A jegybank az elmúlt napokban nagyjából 3 milliárd dollárt öntött a piacra, hogy megállítsa az árfolyamzuhanást, de hiába.

A török központi bank kormányzója, Erdem Basci a jegybank negyedéves inflációs jelentését ismertetve már a nap folyamán határozott utalást tett arra, hogy a monetáris tanács kamatemelésről dönt majd rendkívüli ülésén, miután az intézmény az 5 százalékos célszámhoz közeli eddigi 5,3 százalékról 6,6 százalékra rontotta az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzését.

A kormányfő a homlokát ráncolta

Megfigyelők szerint a jegybank eddig kormányzati nyomásra próbálta elkerülni a kamatemelést. "Tarts ki, ne emelj" - hirdette kedden a címlapján Basci fényképe mellett a Yeni Safak kormánypárti napilap.

Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök a monetáris tanács kedd esti ülése előtt kijelentette, ellene van a kamatemelésnek. "Ellenzem, mint ahogy mindig is tettem" - mondta a sajtónak, mielőtt hivatalos látogatásra Iránba indult. Hozzátette ugyanakkor, hogy nincs beleszólása a jegybank döntésébe.

 

A forint 300 felé tart

Közben a forint lendülete tovább tartott. Kedd este lejött a 304 forintos szintről az euróval szemben, aztán megtorpant 302-303 forint között. A régiós devizák közül már tegnap is a forint volt a legjobb formában.

 

Friss árfolyam >>

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG