3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háború miatt Oroszország ellen hozott nyugati szankciók egyik mellékhatása, hogy kialakult a korlátozásokat ipari méretekben megkerülő szállítási hálózat.

Helyzetüket manipuláló hajók járják a világ tengereit a rakterükben dollármilliárdokat érő szállítmányokkal. A „sötét hajókból” álló flotta hírek szerint orosz olajat és Ukrajnától lopott gabonát is szállít. Hogy éppen hol vannak, azt nem egyszerű kideríteni, de nem is lehetetlen. 

Elbújnak a tiltott rakománnyal közlekedő tengerjárók. Fotó: Depositphotos
Elbújnak a tiltott rakománnyal közlekedő tengerjárók. Fotó: Depositphotos

A nagy hajókat automatikus azonosító-berendezéssel (automatic indentification system, AIS) kell ellátni, hogy folyamatosan jelezzék tartózkodási helyüket. Ez elsősorban a balesetek megelőzését szolgálja. A rendszerhez az International Maritime Organization elvárásainak megfelelően kell csatlakozni. Egyes hajók azonban időnként kikapcsolják a transzponderüket, vagy manipulálják az AIS rendszert, hogy elmaszkolják tartózkodási helyüket. Az utóbbi segítségével olyan helyen jelzik a jelenlétüket, amelytől valójában esetenként több száz kilométerre lehetnek a CNBC amerikai gazdasági portál és hírtévé összefoglalója szerint.

Drasztikus növekedés

A Windward tengerészeti technológiai vállalat adataiból az látszik, hogy a helymeghatározásnak ez a fajta manipulációja 12 százalékkal nőtt 2023 első hat hónapjában az előző év azonos időszakához képest az olajat, illetve a száraz tömegárut - például gabonát - szállító hajók körében. Ha 2021 első félévéhez hasonlítjuk a változást, akkor még durvább, 82 százalékos a növekedés.

A technika fejlődése megkönnyítette az ilyenfajta csalást, ám ahogy minden fegyverkezési versenyben, ebben is vannak új megoldások a svindlerek leleplezésére – mondta John Lusk, a Spire Maritime adatszolgáltató vállalat vezérigazgatója. A háborús szankciók bevezetése e cég tapasztalatai szerint is érezhetően növelte a „sötét üzemmódban” lebonyolított fuvarok számát.

A Windward technológiájával az elmúlt évben több mint 1100 olyan tankert azonosítottak, amely AIS rendszere manipulálásával a szankciókat kijátszva orosz árut szállított. Ha ezek be is tartják a 60 dolláros (alig több mint 22 ezer forint) hordónkénti limitárat, amit a G7-országok szabtak az orosz olajra, akkor is dollármilliárdos tételekről van szó. A matek a következő: 500 tankhajó összesen 800 millió hordó olajat képes elszállítani. Ez a 60 dolláros árral számolva 48 milliárd dollárt (17 664 milliárd forintot) jelent – mondta Ami Daniel a Windward társalapító-vezérigazgatója. 

A washingtoni igazságügyi minisztérium utasítására nemrégiben lefoglaltak egy közel egymillió hordó iráni olajat szállító hajót, amely hamis identitásjelzéssel akart ellopakodni úti célja felé. A hajó tulajdonosára 2,5 millió dolláros (920 millió forint) bírságot szabtak ki. Szakértők szerint hasonló akciókkal próbálhatják elfogni az orosz árut szállító sötét hajókat is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vámháború: sokan bírálják az uniós megállapodást
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:12
Az olasz miniszterelnök szerint megfelelő a megállapodás, Berd Lange viszont elégedetlen. 
Makro / Külgazdaság Merz megszólalt az EU és az Egyesült Államok közötti megállapdásról
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 06:10
Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött paktumot. A német iparszövetség szerint katasztrófa a megállapodás. 
Makro / Külgazdaság Van egy rossz hírünk a magyar vásárlóknak: megint drágult a nagybevásárlás a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. július 28. 05:37
Enyhe áremelkedést tapasztaltunk, itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár. 
Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG