1p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszországban a teljes építőipari teljesítmény nagyjából 5 százalékkal nőtt tavaly, így a szektor lendülete egy kicsit magasabb volt, mint a GDP növekedése. A lakásépítés nőtt leginkább, míg a mélyépítés nőtt a legszerényebb mértékben, alig a stagnálás feletti szinten, a nem-lakásépítés pedig mérsékelt bővülést regisztrált – áll a BUILDECON elemzésében.

A speciálisan a térség országainak építőiparára előrejelzéseket készítő BUILDECON elemzése szerint Oroszországban a 2009-2010-ben tapasztalt visszaesés után, a második félévi javuló eredményeknek köszönhetően 2011-ben a lakásépítési teljesítmény volumene (négyzetméterben) nőtt, és csaknem elérte a 2008-as szintet. 2012-ben további növekedésre számítanak mind a lakossági építésekben (családi házak) mind a társasházak építésében, bár szerényebb mértékben mint a válság előtti években.

Az elemzés szerint ha összehasonlítjuk a lakásépítési költséget és az új lakások árait, két különböző időszakot különíthetünk el. Az elsőben az új lakások iránti kereslet sokkal nagyobb ütemben húzta az árakat, mint amilyen a költségek emelkedése volt, mely több piaci szereplőt vonzott és magasabb számú projekt fejeződött be egy bizonyos időn belül. Ennek az időszaknak 2007-2008-ban vége lett, és azóta a költségek fokozatosan közelítenek az árak felé. Az árak csupán kismértékben tudtak tovább nőni 2011-ig, mialatt a költségek folyamatosan emelkedtek. Ez az alkalmazkodási folyamat egy kiegyensúlyozott piachoz vezethet.

A nem-lakás építés reál értékben enyhe növekedést produkált 2011-ben. Azonban az alszektoron belüli „piac alapú” építés (pl. kereskedelmi és ipari épületek) kétszámjegyű reálértékű növekedést regisztrált és a szállodaépítés is aktivitást mutatott. A kereskedelmi szegmens a legnagyobb számú új építést könyvelhette el (az összes nem-lakóépület egyharmadát). A nem-lakás célú épületek második legnagyobb csoportja az ipari és mezőgazdasági épületek voltak, melyek ugyancsak egyharmadát tették ki az összes új épületnek, mind számban, mind beépített alapterületben.

Bár a befektetők elkezdtek terjeszkedni Moszkván és Szentpéterváron túlra, még mindig nagy lehetőségek vannak a régiókban. A korábban elhalasztott és leállított, de 2011-ben újraindított projektek nagyban hozzájárultak a pozitív növekedési tendenciákhoz. A közfinanszírozású projektek általános szintje szintén enyhe növekedést mutatott 2011-ben, amin belül az oktatási célú építések látványosan megnőttek. A 2012-es évre további enyhe növekedést prognosztizálunk a nem-lakás építésben, melyet az orosz gazdaság javuló eredményei, a stabilizálódó államháztartás és politikai eltökéltség is támogat.

A cég előrejelzése szerint idén a mélyépítés jelentősen növekedhet. Az infrastrukturális beruházások mozgatórúgója részben az általános gazdasági növekedés, a társadalmi fejlődés és az orosz gazdaság világgazdaságba történő mélyebb integráltsága. A mélyépítési projektek a 2010-es években Oroszországban megrendezendő nemzetközi eseményekből is profitálnak majd. A jelentősen amortizálódott infrastruktúra-állomány jelentős beruházási igényt támaszt, ahol az állami programok és állami vállalatok fontos szerepet kapnak. A regionális fejlesztés előtérbe kerülése szintén segíti az infrastrukturális beruházásokat. A magánberuházás egyelőre kevés az orosz közlekedési infrastruktúrában és a korrupció továbbra is a fejlődés legfőbb akadálya ezen a területen. Ennek ellenére szerintük a mélyépítésben jelentős növekedés várható.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A héten kiderül, mennyivel drágult hivatalosan az életünk
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 14:31
A jövő héten jelenik meg az államháztartás november végi helyzetéről szóló gyorstájékoztató, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig ismerteti a novemberi infláció alakulását, az ipar és az építőipar teljesítményét is.
Makro / Külgazdaság Nemet mondott a magyar kormány – bukik az EU B-terve?
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 12:39
A kötvénykibocsátást elutasította Magyarország.
Makro / Külgazdaság Fontos döntés született Magyarországról, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 08:13
Megtörtént az év utolsó hitelminősítő felülvizsgálata.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, hogy milyen kartellezést lepleztek le a magyar hatóságok
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 11:24
Tiltott módon egyeztettek az érintett cégek.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: kiábrándító képet adnak gazdaságunkról a legújabb GDP-adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 10:59
Lényegében 2022 nyarától nem képes érdemi növekedést felmutatni a magyar gazdaság.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb benzint hoz a Mikulás az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 10:22
Az átlagárak tovább csökkenhetnek.
Makro / Külgazdaság Megjött az adat, ami eldöntheti, hogy merre mozdul a GDP az év végén
Imre Lőrinc | 2025. december 5. 08:30
Éves szinten nagyobb a csökkenés a szeptemberi mutatóhoz képest, havi alapon viszont ismét enyhén bővült az ipar teljesítménye októberben.
Makro / Külgazdaság Van egy kis gond: csak első ránézésre jött jó hír az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 16:40
Felemás számokat közöltek.
Makro / Külgazdaság Felemás számok jöttek az euróövezetből, mi történt a kiskereskedelemmel?
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 14:11
Stagnálás és növekedés is volt.
Makro / Külgazdaság Megint zsebrevágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:37
Pedig előzetesen 80 milliárddal is megelégedett volna. A kamatokkal is lejjebb lehetett kicsit menni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG