4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A CNN és a New York Times is megerősítette, hogy Joe Biden elegendő elektori szavazatot szedett össze. Donald Trump hivatalban lévő elnök még a golf központjában van és nem ismerte el a vereségét. Vélhetően egy darabig nem is fogja, sőt, megtámadta az eredményeket több államban is. Több vezető külföldi politikus is gratulált Bidennek, a magyar kormánytól még nem érkezett reakció.

A CNN magyar idő szerint délután negyed hatkor közölte, hogy Joseph R. Biden Jr. megnyerte a választásokat és megválasztott amerikai elnöknek tekinthető.

Pennsylvaniában is nagyon szoros volt a küzdelem, de ma délutánra kiderült, hogy ott behozhatatlan előnyre tett szert az alelnök-elnökjelölt, akárcsak Nevadában. Georgiában is tartja előnyét, Arizonában viszont kissé feljövőben van Trump, de ennek már nincs jelentősége. A hivatalos végeredményre még akár hetekig is várhatunk, a hivatalban lévő elnök ugyanis több helyütt bíróságon támadta meg a szavazásokat.

Az Egyesült Államok északkeleti részén fekvő Pennsylvaniában a CNN szerint Biden a szavazatok 98 százalékának feldolgozása alapján 3 345 724 szavazatot kapott, míg a hivatalban lévő, republikánus párti Donald Trumpra 3 311 310 ember szavazott. A kettejük közötti különbség 34 414 szavazat.

A 46. amerikai elnök szombat este, a keleti időzónában este 8 órakor (nálunk hajnali két órakor) győzelmi beszédre készül Wilmington városában, Delaware államban. New Yorkban a Times Square-en már most több ezren gyülekeznek a demokratapárti szavazók közül, hogy megünnepeljék a győzelmet. Washingtonban és más városokban is tömeggyűlések készülnek. A Fehér Ház előtt szintén sokezres tömeget látni.

"Minden  amerikai elnöke akarok lenni. Azoké is, akik nem rám szavaztak. Ideje, hogy félretegyük a haragot és a gyűlölködő retorikát és hogy összefogjunk és együtt, egy nemzetként éljünk." - írta Twitter üzenetében Joe Biden, miután hírét vette, hogy győzött. 

Biden megválasztásával az is biztossá vált, hogy az Egyesült Államok történetében először egy nő, méghozzá egy indiai gyökerekkel rendelkező, szines bőrű politikus, Kamala Harris lesz az alelnök. A politikus azt mondta, röviddel a számára jó hír érkezése után: "Megcsináltuk, Joe! Rengeteg dolgunk van. Gyerünk, kezdjük el a munkát!"

Orbán Viktor még nem reagált, Karácsony Gergely örül

A magyar kormánytól egyelőre egyetlen képviselő sem reagált. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor kormányfő Trump győzelméért drukkolt. Viszont Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere ezt írta Facebook-oldalán: "Trump jó volt az Orbán-kormánynak, Biden elnök jó lesz Magyarországnak. Amerika olyan elnököt választott, aki látja korunk legsúlyosabb kihívásait. Biden győzelmével újra beindulhat az USA és Európa közötti szoros, értékalapú együttműködés."

Több külföldi politikus is azonnal üdvözölte a megválasztott elnököt a CNN tudósítása szerint. Heikko Maas német külügyminiszter azt írta üzenetében:"Új kezdet ez a transzatlanti kapcsolatokban. Egy New Deal." Az ír kormányfő, Micheál Martin úgy fogalmazott, hogy Biden az ír nép igazi barátja és már nagyon várja, hogy együtt dolgozzanak vele. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo meleg hangú üdvözletet küldött és szintén gyors kapcsolatfelvételre számít. Azt írta, hogy ezzel az USA visszatérhet a Párizsi egyezményhez, aminek a végrehajtása az egész világ közös ügye. 

Közben kiderült, hogy a szenátusban 48:48 az arány a két oldal között. Itt még három helyet kell szereznie az egyiknek, hogy többségben legyen. A kongresszusban jelenleg 211:197 arányban vezetnek a demokraták, ott még hét helyre van szükségük, hogy többségben legyenek. Megtörténhet, hogy mindkét testületben ők lesznek többségben.

Az összes szavazatokat nézve egyértelmű, hogy több mint 4,2 millióval többen szavaztak a demokrata jelöltre, mint ellenfelére. Ketten együtt több mint 140 millió szavazatot szedtek össze, szombat estig Biden 74,2 milliót. Ez mindenkori rekord az amerikai elnökválasztások történetében. Ennek üzenetéről Magyarország számára ebben a cikkben írtunk pár órával ezelőtt.

Cikkünk folyamatosan frissül.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagyon rossz hírt kapott Trump: behúzta a féket az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:35
Jelentősen lassult az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025 utolsó negyedévében. Eközben a fogyasztás továbbra is bővült, az infláció pedig a jegybanki cél felett maradt – közölte a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági statisztikai hivatala, a BEA (Bureau of Economic Analysis) pénteken.
Makro / Külgazdaság Alacsony az infláció, de drágul a rezsi Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:01
Lengyelországban januárhoz hasonlóan februárban is 2,1 százalék volt az éves infláció, ami 2024 óta a legalacsonyabb érték – áll a statisztikai hivatal (GUS) pénteki közleményében.
Makro / Külgazdaság Az elemzők is foghatják a fejüket: váratlanul zuhant az ipari termelés az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:54
Növekedést vártak, visszaesés lett belőle.
Makro / Külgazdaság Orosz olaj: Európának is lépnie kéne, különben nem sokat ér az amerikai mentesség
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:26
Bendarzsevszkij Anton reagált az amerikai lépésre. Az amerikai és az európai szankcióknak együtt kell mozogniuk.
Makro / Külgazdaság Rosszul jár, aki idén megy nyugdíjba
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:16
Közzétette a minisztérium a korábbi évek kereseteinek beszámításához használt új szorzókat – kevesebb lett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Valami nem stimmel a babaváró hitelekkel
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:02
De nem a konstrukcióval van a baj, csak kezdenek elfogyni a jogosultak.
Makro / Külgazdaság Az áprilisi választás után jön a neheze a győztesnek – megszólalt a Fitch Ratings
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 10:22
Jelentős kihívásokkal kell majd szembenéznie az új kormánynak.
Makro / Külgazdaság Beleszédül, ha megnézi, mi történik Romániában az árakkal
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 10:08
Van terület, ahol bőven 10 százalék felett nőttek az árak februárban a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter felszólította Brüsszelt, hogy kövesse Trump példáját
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 09:54
Európának is jár az olcsóbb orosz olaj? 
Makro / Külgazdaság Soha nem látott olajválság jön?
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 09:09
A szuezi válság kismiska volt ahhoz képest, ami most történik? Pletscher Tamás szerint a helyzet páratlanul súlyos.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG