5p

Amíg aludtunk, a fegyverek és a diplomácia dolgozott.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a tábornokaival folytatott megbeszélést követően azt mondta, hogy az ukrán erők „minden irányban előrenyomultak” hétfőn. „Ez egy boldog nap. Bárcsak több ilyen napjuk lenne a srácoknak” – tette hozzá. Beszédét azután tartotta, hogy az ukrán csapatok a Dnyeper bal partján lévő antonovkai híd közelében hídfőállást alakítottak ki, és visszafoglalták Rivnopil falut.
  • Zelenszkij hétfőn a frontvonal két területére is ellátogatott Kelet- és Dél-Ukrajnában. Az ukrán elnök kitüntetéseket osztott ki, és az interneten közzétett videofelvételek tanúsága szerint katonai egységekkel pózolt, köztük egy olyannal is, amely nagymértékben részt vett egy orosz előrenyomulás visszatartásában Bahmut városában. „Köszönjük, hogy megvédik országunkat, szuverenitásunkat, családjainkat, gyermekeinket, Ukrajnát” – mondta.
  • Vlagyimir Szaldo, a háromnegyedrészt orosz megszállás alá került Herszon megye Moszkva által megbízott kormányzója a Szolovjov Live médiacsatornán hazugságnak és propagandának nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint az ukrán erőknek sikerült megvetniük a lábukat a Dnyeper bal partján, az antonivkai hídnál. Kijelentette, hogy eddig mintegy tíz, hídfőállás elfoglalására irányuló ukrán kísérlet hiúsult meg. A nap folyamán az orosz ellenőrzés alá került területek több városából jelentettek ukrán tüzérségi csapásokat a helyi hatóságok.

Az ukrán elnök sikeresnek értékelte az elmúlt napok eredményeit. Fotó: Facebook / Volodimir Zelenszkij
Az ukrán elnök sikeresnek értékelte az elmúlt napok eredményeit. Fotó: Facebook / Volodimir Zelenszkij

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozott tábornokaival és biztonsági hivatalnokaival Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-zsoldoscsoport vezetője által elkövetett lázadás után. Putyin hétfő esti beszédében azzal vádolta Ukrajnát és nyugati szövetségeseit, hogy azt akarják, az oroszok „öljék meg egymást”. Emellett azt is közölte, Prigozsin felkelése „kudarcra volt ítélve”, hozzátéve, hogy az ország „egységességet” mutatott egy „áruló” lázadással szemben. Az elnök közölte, hogy amnesztiát adott a Wagner-harcosoknak, hogy visszatérhessenek családjukhoz, bekerülhessenek az orosz hadseregbe, vagy Fehéroroszországba menjenek. Az orosz kormánnyal kötött megállapodás értelmében Prigozsin beleegyezett, hogy a szomszédos Fehéroroszországba emigrál. Putyin köszönetet mondott a biztonságért felelős tisztviselőknek, köztük Szergej Sojgu védelmi miniszternek, akit Prigozsin el akart mozdítani tisztségéből.
  • Az Egyesült Államok és a Nyugat nem fogja megengedni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a Nyugatot és a NATO-t hibáztassa az országában az elmúlt hétvégén történtekért – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök a washingtoni Fehér Házban hétfőn. Az oroszországi „belpolitikai bizonytalanságról” tett első hivatalos állásfoglalásában Biden úgy fogalmazott: „semmi közünk hozzá, mert ez az orosz rendszeren belüli küzdelem”. Az amerikai elnök beszámolt arról, hogy a hétvégén szoros figyelemmel követték a fejleményeket, óránként kapott tájékoztatást, és nemzetbiztonsági illetékeseit arra utasította, hogy különböző forgatókönyvekkel készüljenek az események kimenetelét illetően. Hozzátette: a Vlagyimir Putyin és a Wagner zsoldoscsoportot vezető Jevgenyij Prigozsin közötti konfliktus következményeit tovább elemzik, ugyanakkor túlságosan korai lenne levonni a végső következtetést azzal kapcsolatban, hogy az események hova fejlődnek.
  • Nyugati szállítmányokat is tároló tüzérségi lőszerraktárakat semmisített meg tengeri indítású, nagy hatótávolságú, precíziós fegyverekkel végrehajtott csoportos csapással az orosz hadsereg – jelentette ki Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a hétfői hadijelentést ismertetve. A tábornok azt mondta, hogy az ukrán fegyveres erők a visszavert támadásaik során mintegy 195 katonát, valamint egyebek között két gyalogsági harcjárművet és két amerikai gyártmányú Paladin önjáró löveget, a limani frontszakaszon mintegy 90 katonát, valamint egyebek között három páncélozott harcjárművet, a donyecki régió déli részén és Zaporizzsjában pedig több mint 150 katonát, valamint egyebek között három páncélozott harcjárművet veszített. A frontvonal vonal más részein az orosz beszámoló szerint további mintegy 65 ukrán katona esett el. A szóvivő a megsemmisített objektumok között említett meg egy lőszerraktárt, egy kommunikációs központot és a 128 hegyi rohamdandár fegyver- és hadfelszerelés-javító műhelyét.
  • Svédország 32,5 millió euró humanitárius segélyt nyújt Ukrajnának – jelentette be hétfőn a svéd kereskedelmi miniszter. Johan Forsell az orosz erők ellen nemrégiben elindított ukrán ellentámadás és a Nova Kahovka-i vízerőmű gátjának felrobbantása miatt felmerült humanitárius szükségletekkel indokolta a segély szükségességét. Kiemelte, hogy elsősorban az alapvető közszükségleti cikkek, így élelmiszer, víz, ápolási szerek, egészségügyi felszerelés, ruházat adományozásáról van szó. Hozzátette, Svédország ebben az évben Ukrajnába küldi a legtöbb segélyt, és e téren szerinte a következő néhány évben sem várható változás. Az Oroszország indította ukrajnai háború tavaly februári kezdete óta Svédország mintegy 1,5 milliárd euró értékű katonai, valamint 163 millió euró értékű humanitárius segélyt küldött Ukrajna számára.
  • Lettország hétfőn határozatlan időre teljesen felfüggesztette a vízumok kiadását orosz állampolgároknak a Wagner orosz fegyveres csoport múlt heti lázadása nyomán. A rigai külügyminisztérium tájékoztatása szerint „az oroszországi belpolitikai események beláthatatlan alakulása miatt” felfüggesztették orosz állampolgárok vízumkérelmeinek befogadását Lettország nagykövetségein, valamint konzulátusain. A június 25-ig benyújtott és feldolgozott kérelmeket még felülvizsgálják. Lettország az Ukrajna elleni orosz háború nyomán már eddig is kizárólag humanitárius esetekre korlátozta a kiadható vízumokat a szomszédos ország állampolgárai számára.

(The Guardian, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lépnek a franciák: nincs több telefonozás az iskolákban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 16:21
Első uniós tagállamként betilthatja a közösségimédia-platformok használatát a francia kormány a 15 év alatti gyerekeknek. A törvényjavaslat szerint azokban az iskolákban, ahol 15-18 évesek tanulnak, okostelefont sem használhatnának a gyerekek.
Makro / Külgazdaság Hiába a Trump-deal, több száz gyógyszer ára emelkedik az USA-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 15:19
Összesen 14 gyógyszergyártóval állapodott meg Donald Trump azzal a céllal, hogy megfékezze az áremelkedést, de a gyártók ennek ellenére is 350 gyógyszer árát emelik a jövő évben. Kilenc másik termék ára viszont csökken.
Makro / Külgazdaság Beindult a legnagyobb akkumulátorpark Észak-Európában
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:31
A Kvosted 200 megawattóra tárolókapacitással rendelkezik, és csak egy része a European Energy terveinek: a cég rendszerei 2027-ig összesen 1 gigawattóra kapacitást érhetnek el.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor még több orosz energiahordozó vásárlásáról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:01
Fontos lenne az orosz-ukrán háborút lezárni, mert úgy több magyar terméket lehetne értékesíteni az orosz piacon – mondta Orbán Viktor december 31-ei interjújában. Hozzátette: több orosz energiahordozót is vásárolhatnánk, ha véget érne a háború.
Makro / Külgazdaság Idén sem ússzuk meg az államadósság-növekedést
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:52
Nagyon úgy tűnik, hogy a tavaly év végi 73,5 százalékos GDP-arányos államadósságot idén nem sikerül megugrani. A harmadik negyedév végén 75,2 százaléknál járt a tartozás mutatója, az év végén tehát csodára lenne szükség, hogy az államháztartás hozza a tavalyi szintet.
Makro / Külgazdaság Meglepő posztot tett ki Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:22
Január 5-re nemzetközi sajtótájékoztatót hirdetett Orbán Viktor, de úgy tűnik, még erre az évre is maradt mondanivalója. Az év utolsó napján délután 1 órakor élő interjút ad közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG