3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Bírósági úton akadályozná meg egy ismert civil aktivista, hogy a következő brit miniszterelnök a parlament beleszólása nélkül, rendezetlen módon léptethesse ki Nagy-Britanniát az Európai Unióból.
Brexit-ellenes tüntetés Londonban tavaly októberben. EPA/VICKIE FLORES

Gina Miller, a londoni City egyik befektetési társaságának vezetője a Sky News brit hírtelevízió vasárnapi magazinműsorában kijelentette: egy ilyen megoldás hatalmi visszaéléssel érne fel.

Megvédené a parlament szuverenitását

Hozzátette: célja a brit alkotmányosság központi elemének, a parlament szuverenitásának megvédése. Szerinte kezdeményezése nem a Brexit-folyamat kimenetelének megváltoztatására irányul, hanem arra, hogy a parlamentnek beleszólása legyen a kilépés mikéntjébe.

Gina Miller megbízásából az egyik legnevesebb londoni ügyvédi iroda, a Mishcon de Reya levélben szólította fel Boris Johnson volt külügyminisztert - aki a felmérések alapján a Konzervatív Párt vezetői tisztségéért és így a miniszterelnöki posztért folyó versengés favoritjának számít -, hogy ha ő lesz a következő miniszterelnök, ne kezdeményezze II. Erzsébet királynőnél a parlament munkájának felfüggesztését a megállapodás nélküli Brexit érdekében. Ha pedig mégis erre készül, akkor hét nappal előtte küldjön erről értesítést a cég megbízójának, vagyis Gina Millernek.

Kiiktatnák a parlamentet

Dominic Raab volt Brexit-ügyi miniszter, a Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának egyik prominens képviselője nemrég azt vetette fel, hogy a párt éléről és a miniszterelnöki tisztségből tíz nap múlva távozó Theresa May utódjának akár a jelenlegi parlamenti ülésszak lezárásával is meg kell akadályoznia, hogy a parlament elejét vegye a megállapodás nélküli kilépésnek az EU-ból.

Raab szerint erre azért lenne szükség, mert a londoni alsóház már eddig is tett kísérleteket arra, hogy kivegye a kormány kezéből a Brexit-folyamat irányítását.

A Parlament ellenzi a no deal Brexitet

Az alsóházban nincsenek többségben a megállapodás nélküli Brexit hívei. A Konzervatív Párt több vezető képviselője is - köztük Philip Hammond pénzügyminiszter - jelezte, hogy a parlament közbelép, ha a következő miniszterelnök rendezetlen kilépésre törekedne.

Boris Johnson, aki Jeremy Hunt jelenlegi brit külügyminiszterrel verseng a pártvezetői és a kormányfői tisztségért, az eddigi kampányrendezvényeken nem volt hajlandó egyértelműen kizárni, hogy kész lenne a parlamenti ülésszak lezárását kezdeményezni az uralkodónál.

Johnson mindenképp kilépne

A kampány kezdete óta többször is kijelentette, hogy ha ő lesz az új brit miniszterelnök, Nagy-Britannia a Brexit új, október 31-i határnapján mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár lesz addig elfogadott Brexit-megállapodás, akár nem.

Hunt ugyanakkor rendre kizárja, hogy ha ő lesz a miniszterelnök, a parlamenti ülésszak idő előtti lezárásához folyamodna a Brexit-határidő tartása érdekében.

Millernek egyszer már sikerült

Gina Miller akkor vált országosan ismertté, amikor 2017 januárjában, az általa kezdeményezett jogi eljárás eredményeként a brit legfelsőbb bíróság kimondta, hogy a kormánynak a parlament előzetes jóváhagyását kell kérnie a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásához, vagyis a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításához.

Az 50. cikkely aktiválását Theresa May 2017 márciusában jelentette be, de a bírósági végzésnek megfelelően - eredeti szándékával ellentétben - ezt a lépést előbb alsóházi szavazáson kellett jóváhagyatnia.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt van Magyar Péter jó híre
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 20:06
Nem kell leállítani az üzemelő turbinákat.
Makro / Külgazdaság Közelít a nyugat-nílusi láz Magyarország felé?
Kormos Olga | 2026. augusztus 19. 18:44
Európában nyáron ismét több nyugat-nílusi láz okozta megbetegedést jelentenek, a héten épp Hollandiában diagnosztizálták egy páciensnél hat év után újra. Egyelőre Magyarország tiszta ebből a szempontból. De van-e okunk félni?
Makro / Külgazdaság Ön is ellenőrizheti, hogy mit csináltak Magyar Péterék 100 nap alatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 18:14
Erről Magyar Péter videóban számolt be.
Makro / Külgazdaság Véget ért az ukrán pénzszállítók kalandos története
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 15:22
Nem történt bűncselekmény.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: Magyarország lepipálta Németországot és Franciaországot
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 11:26
Az Eurostat mai közlése megerősíti a Privátbankár Európai Inflációs Körkép megállapításait, miszerint a júliusi 1,6 százalékos harmonizált fogyasztóiár-indexünknél az Európai Unióban csak két országé volt alacsonyabb, Svédországé és Csehországé.
Makro / Külgazdaság Az előző rendszerek egyik aduászához nyúl hozzá a Tisza-kormány
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 19. 10:34
A kormány több, jelentős helyi tiltakozást kiváltó beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelt státuszát visszavonja – jelentette be a héten Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter. A tárcavezető korábban azt is jelezte, hogy módosítják az építészeti törvényt abból a célból, hogy a kiemelt beruházások esetében se kerülhessenek háttérbe a településfejlesztési, környezetvédelmi és természetvédelmi szempontok.
Makro / Külgazdaság Brüsszel még a korábbi pozitív magyar hírekre is rátromfolhat
Csabai Károly | 2026. augusztus 19. 05:45
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala ma délelőtt megjelenő adatai szerint a 27 európai uniós tagország közül már csak kettőben lehetett alacsonyabb júliusban az Eurostat által számolt inflációs mutató, a harmonizált fogyasztóiár-index, mint nálunk. De az általános inflációk összevetésében is a negyedik legalacsonyabb a miénk az unióban, valamint az adataikat cikkünk megjelenéséig közlő 40 kontinentális állam között egyaránt – derül ki lapunk friss Privátbankár Európai Inflációs körképéből.
Makro / Külgazdaság Megint drágul az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 13:24
Jelentősen emelkednek az üzemanyagok nagykereskedelmi árai augusztus 19-től. A 95-ös benzin és a gázolaj beszerzési ára is bruttó 8 forinttal lesz magasabb a szerdai változással.
Makro / Külgazdaság Új vezető érkezik az MBH Bankhoz
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 10:41
Gózon Gergelyt nevezték ki az MBH Bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettesének.
Makro / Külgazdaság Itt a 4iG álláspontja a kormányzati vizsgálatról
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 09:48
A hatályos magyar és európai uniós jogszabályoknak megfelelően jártak el szerintük.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG