1p

Részlegesen körülzárta Gáza városát hétfőn, a Gázai övezet elleni szárazföldi offenzíva harmadik napján az izraeli hadsereg - közölte az izraeli védelmi miniszter a parlament külügyi és védelmi bizottságának aznapi ülésén. Ehud Barak szavai egybecsengenek a szemtanúk beszámolóival, amelyek szerint izraeli harckocsik láthatók a palesztin várostól délre, északra és keletre.

"Súlyos csapást mértünk a (Gázai övezetet uraló) Hamászra, de még nem értünk el minden kitűzött célt. A hadművelet folytatódik" - jelentette ki a védelmi miniszter a kneszet illetékes bizottságainak ülésén, amelyet most kivételesen nem zárt ajtók mögött tartottak.

Előzőleg az izraeli rádióban úgy nyilatkozott, hogy az offenzívát addig folytatják, amíg a palesztin rakétatámadásoknak kitett, határ menti izraeli települések nem lesznek biztonságban. "Az alapvető cél a biztonsági helyzet megváltoztatása délen (Izrael déli részén)" - hangoztatta.

"Megteszünk mindent, amit csak egy állam tehet, hogy megvédje polgárait. Azt akarjuk, hogy a polgáraink és katonáink elleni támadások megszűnjenek" - közölte, hozzátéve: egyszer s mindenkorra annak is véget kell vetni, hogy a Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyverutánpótláshoz jusson.

Hasonló értelemben nyilatkozott Ehud Olmert izraeli miniszterelnök szóvivője is. "Izrael nemzetközi és regionális partnereinek abban kell szerepet vállalniuk, hogy működő megoldásokat találjunk a Hamász újrafegyverkezésének megakadályozására" - hangsúlyozta Mark Regev.

Az izraeli védelmi miniszter kijelentései Nicolas Sarkozy francia elnök és izraeli vezetők tervezett jeruzsálemi találkozója előtt hangzottak el. Sarkozy a tűzszünetre vonatkozó nemzetközi felhívásoknak próbál érvényt szerezni hétfőn kezdődött kétnapos közel-keleti körútján, amelynek keretében Egyiptomot és Ciszjordániát is felkeresi.

A Hamász legbefolyásosabb gázai vezetője, Mahmúd az-Zahar eközben szervezete győzelmét és Izrael elpusztítását jósolta, egyúttal azzal fenyegetőzött, hogy izraeli polgári személyek és izraeli célpontok elleni támadások lesznek szerte a világon. "Ezzel az agresszióval az ellenség önmaga fölött mondott ítéletet, okot adva a világnak arra, hogy elpusztítsa ezt az átmeneti entitást (Izraelt) Palesztinában." Az izraeliek "legitimálták népük gyilkolását bárhol a világon azzal, hogy a mi népünket gyilkolják" - mondta egyebek mellett az izraeli offenzíva kezdete óta tartott első televíziós beszédében.

Zahar tétlenséggel vádolta az ENSZ-t és általában a nyugati országokat, és ismételten "az agresszió beszüntetését, az (izraeli) erők visszavonását, valamint a (Gázai övezet elleni) blokád feloldását" szabta az esetleges tűzszüneti tárgyalások feltételéül.

Bush: a palesztinok terroristák 
Izrael: ez még csak a kezdet!
Izrael szárazföldi csapásra készül
Izrael meg akarja buktatni a Hamászt
Fehér Ház: a Hamásznak kell lépnie először 
A Wall Street hálás lehet Izraelnek

MTI

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt nem köszöni meg Marine Le Pen
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:15
Az uniós törvényszék szerint vissza kell fizetni a Jean-Marine Le Pen által jogtalanul felvett pénzeket, hiába számolta el személyes kiadásokként.
Makro / Külgazdaság Ennyire szeretnének árat emelni a vállalatok – a GKI megmérte
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 15:36
A vállalatok áremelési szándékai júniusra nyolchavi mélypontjukra estek. Ugyanakkor az áremelési törekvések – az építőipar kivételével – minden szektorban saját hosszú távú átlaguk közelében maradtak. Azaz a várakozások szerint az infláció rövid távon továbbra is tartja magát.
Makro / Külgazdaság Figyelmeztető: közel kétéves mélypontra zuhant a megélhetésünket jelző mutató
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:30
Az infláció ismételt emelkedése is vastagon belejátszott abba, hogy a KSH szerda reggeli közlése szerint a májusi reálkeresetek az áprilisinál jóval alacsonyabbak lettek, 2023 novembere óta nem látott szintet értek el..
Makro / Külgazdaság Vámháború: mi lehet augusztus 1-je után? Ma délután Klasszis Klub Live Győrffy Dórával
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 07:46
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG