3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Litvániát fenyegeti Oroszország, állítólag hamarosan megkezdődik az orosz tömeges mozgósítás, a Fekete-tengeren egy olajfúrótoronyhoz közel lángol a tűz, háborús bűnökkel foglalkozó csoportot állítanak fel Kijevben. Ez is történt az elmúlt órákban a háborúban.

  • Az ukrán hadsereg közölte, hogy légicsapásokat hajtott végre a Kígyó-szigetnek is nevezett Zminyi-szigeten, „jelentős veszteségeket” okozva az orosz erőknek. 

  • Ukrajna védőinek katonai helyzete a kelet-Donbászban roppant nehéz – közölték tisztviselők. A feltételezések szerint 568 polgári lakos rejtőzik a szeverodonyecki Azot vegyi üzemben, miközben felerősödtek az orosz támadások. Szerhij Haidai, a luhanszki régió kormányzója elmondta, hogy Liszicsanszkot „tömegesen ágyúzzák”.

  • Oleh Szinegubov, a régió kormányzója szerint legalább 15 civil meghalt kedden az ukrajnai Harkivban lezajlott lövöldözés következtében.

Füst gomolyog a dél-ukrajnai Mikolajivban egy orosz tüzérségi támadás után, 2022. június 18-án. Fotó: MTI/AP
Füst gomolyog a dél-ukrajnai Mikolajivban egy orosz tüzérségi támadás után, 2022. június 18-án. Fotó: MTI/AP

  • Nyugati tisztviselők szerint hamarosan megkezdődik a tömeges mozgósítás Oroszországban, és a Kreml szegényebb régiókban toboroz embereket, hogy Ukrajnában harcoljanak. A tisztviselők azt is elmondták, hogy több pletyka is kering Vlagyimir Putyin egészségi állapotáról, és azt találgatják, ki válthatja majd őt. 

  • Egy oroszbarát tisztviselő szerint egy olajkúthoz közelít az a tűz, amely azután tört ki, hogy az ukrán erők állítólag olajfúrótornyokat támadtak meg a Fekete-tengeren a Krím partjainál. Az annektált Krím oroszok által támogatott vezetője, Szergej Akszjonov Kijevet tette felelőssé a támadásért.

  • Oroszország azt követeli Litvániától, hogy haladéktalanul szüntesse meg az EU szankciós listáján szereplő áruk tranzitjának tilalmát a területén keresztül az oroszországi kalinyingrádi exklávé felé. Nyikolaj Patrusev, az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának titkára szerint a tilalomnak komoly következményei lesznek Litvánia lakosaira.

  • Merrick Garland, az Egyesült Államok főügyésze kedden Ukrajnába látogatott, hogy megvitassák Oroszország háborús bűneit. Garland találkozott Irina Venediktovával, Ukrajna főügyészével, és bejelentette, hogy háborús bűnökkel foglalkozó csoportot állítanak fel az elkövetők azonosítására és vádemelésre. „Nincs búvóhely a háborús bűnösök számára” – mondta Garland.

  • A Kreml közölte, hogy két elfogott amerikai önkéntesre nem vonatkoznak a genfi ​​egyezmények, és halálbüntetésre számíthatnak. 

  • Német önjáró tarackok érkeztek Ukrajnába. A német Panzerhaubitze 2000 fős ukrán legénységgel csatlakozott Ukrajna tüzéregységéhez.

  • brit kormány mindaddig "eltökélt" további szankciók bevezetésére Oroszországgal szemben, amíg Moszkva teljesen ki nem vonul Ukrajnából. Boris Johnson arra is figyelmeztetett, hogy ellen kell állni a háború okozta „növekvő fáradtságnak”.

  • Észtország kedden behívta az orosz nagykövetet, hogy tiltakozzon az ellen, hogy egy orosz helikopter súlyosan megsértette a légterét. Az észt külügyminisztérium közölte, hogy a helikopter június 18-án engedély nélkül repült át az ország délkeleti részén.

  • Oroszország letiltotta a Telegraph weboldalát, mert az Ukrajna megszállásáról tudósít. Az újság szerint azzal vádolták, hogy „hamis információkat terjesztett az orosz fegyveres erők ukrajnai különleges katonai műveletéről”.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olasz meló lehet Magyarországon is?
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 09:29
Felminősítette Itáliát a Moody's, amely napokon belül hazánkról is nyilvánosságra hozza a döntését.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy amerikai bejelenntés Paks–2-ről
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 08:59
Az atomerőmű-projekttel kapcsolatos egyes tranzakciók mentesültek az oroszokkal szembeni amerikai szankciók alól.
Makro / Külgazdaság Putyin is megszólalt az amerikai béketervről
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 19:51
Támogatóan beszélt Vlagyimir Putyin a 28 pontos amerikai béketervről. Az orosz elnök a biztonsági tanács moszkvai ülésén reagált a tervezetre, és azt is elmondta, hogy Trumppal már augusztusban egyeztettek róla.
Makro / Külgazdaság Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 18:07
Papír nincs, mentesség van? Valami nem áll össze az orosz olajra vonatkozó amerikai szankciók ügyében.
Makro / Külgazdaság Eljárás indult Magyarországgal szemben a Mohu-koncesszió miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 16:54
Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött a magyar kormánynak: gond van a Mohu-koncesszióval, a kiberbiztonsági törvényekkel és az autópálya-matricával is.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a nyomás Zelenszkijen: bekeményített az USA
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 15:49
Eleshet az amerikai fegyverszállítmányoktól és hírszerzési információktól Ukrajna, ha nem írja alá a 28 pontos békeszerződést – írja a Reuters. Az amerikaiak azonban egy olyan korábbi ukrán védelmi miniszterre hivatkoznak, aki közölte: nem vett részt a béketerv kidolgozásában.
Makro / Külgazdaság Mit gondol, kik gyártják a legtöbb fegyvert a világon?
Bózsó Péter | 2025. november 21. 15:07
A fegyvergyárak Európa-szerte szorgosan működnek, a megrendelések száma növekszik, az exportengedélyek pedig történelmi csúcsokat érnek el.
Makro / Külgazdaság Lesz megint mit a háborúra fognia a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 08:30
Bár a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint a beruházások a harmadik negyedévben csak feleakkora éves mínuszban voltak, mint a másodikban, így sem tört meg a már közel három éve tartó negatív trend.
Makro / Külgazdaság Nem a rizsen múlt – Japánban 3 százalékra gyorsult az infláció októberben
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 08:01
Az ázsiai szigetországban 3 százalékra gyorsult az éves infláció októberben a szeptemberi 2,9 százalékról – áll a belügy- és kommunikációs minisztérium pénteki jelentésében.
Makro / Külgazdaság Trump nem lesz boldog? Évek óta nem volt ennyi munkanélküli az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 16:58
Amerikai munkaerőpiaci adatok érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG