4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Ezzel a harmadik szakaszba léptek az eljárások.

Az Európai Bírósághoz fordult csütörtökön az Európai Bizottság (EB), a harmadik szakaszba léptetve ezzel egyszerre a civil törvény, a felsőoktatási jogszabály-módosítás és a menekültkvóták elutasítása miatt Magyarország ellen megindított kötelezettségszegési eljárásokat.

A bizottság még áprilisban, júniusban és júliusban kezdeményezett a három ügyben jogsértési eljárást , amelyet - megfelelő válasz hiányában - később a második szakasz követett, az úgynevezett indoklással ellátott vélemény megküldése.

Nem csináltak semmit Orbánék

A magyar kormány azonban azóta sem hozta összhangba az uniós szabályokkal a kifogásolt törvényeket, illetve nem történt előrelépés a kvótaügyben, ezért e kérdéseket a luxembourgi székhelyű bíróság elé terjesztik az eljárás harmadik szakasza keretében - jelentette be csütörtökön az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézménye.

Az EB szerint annak ellenére, hogy az Európai Bíróság szeptemberi ítélete megerősítette a 120 ezer menedékkérő elosztását szolgáló mechanizmus érvényességét, Magyarország, Lengyelország és Csehország továbbra sem teljesíti jogi kötelességeit.

Nem találták kielégítőnek az országok válaszát, mert nem jelezték, hogy hozzá fognak járulni az áthelyezési határozat végrehajtásához, ezért döntöttek végül a bírósági szakasz megkezdése mellett.

A migrációs kvóták felállítását az uniós tagországok belügyminiszterei minősített többségi szavazással, többek között Magyarország ellenkezése dacára fogadtak el 2015 szeptemberében.

Új szakaszban ez az eljárás is

Ugyancsak csütörtökön az EB újabb szakaszba léptette a menekültügyi szabályozás miatt 2015 decemberében Magyarország ellen megindított kötelezettségszegési eljárást. Közölték: úgynevezett indokolással ellátott véleményt küldtek az ügyben a magyar kormánynak, ami az eljárás második szakaszát jelenti, a hatóságoknak így mostantól két hónapjuk van arra, hogy összhangba hozzák az uniós szabályokkal a kifogásolt törvényt, különben a bizottság ebben az ügyben is az Európai Bírósághoz fordulhat.    Amennyiben egy tagállam az Európai Bíróság első ítélete ellenére sem cselekszik, a bizottság újabb jogsértési eljárást indíthat, és ekkor már egyetlen írásbeli figyelmeztetés után a bírósághoz fordulhat, és bírság kiszabását javasolhatja az érintett országgal szemben.

A bizottság emellett megismételte korábbi figyelmeztetését, miszerint több szempontból is aggályosnak tartja a civil törvényt, amely indokolatlan beavatkozást jelent az uniós alapjogi chartában garantált jogokba, különösen az egyesülési szabadság, illetve a magánélet és a személyes adatok védelme terén. Brüsszel emellett úgy véli, hogy a jogszabály, amelynek értelmében az NGO-k kötelesek bejelenteni, ha a külföldi támogatásaik összege egy évben elérte a 7,2 millió forintot indokolatlanul és aránytalanul korlátozza a tőke szabad mozgását.

A felsőoktatási törvény kapcsán az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézménye - amely egyúttal az uniós jog betartásának legfőbb őre - leszögezte: továbbra is úgy látják, hogy a módosított szabályozás ellentétes a közösségi joggal a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadsága, valamint a tudományos, az oktatási és a vállalkozási szabadság területén.

A magyar kormány válasza

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint végrehajthatatlan a kötelező betelepítési kvótáról szóló döntés. A kormány be fogja mutatni az Európai Bíróság előtt érveit - mondta. A végrehajthatatlanság mellett azt is mondta, hogy a kötelező betelepítési kvóta teljesen ellentétes a józan ésszel, ahogyan az európai jogszabályokkal, szerződésekkel is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Válaszolt az MCC Magyar Péter bejelentésére, miszerint megszüntetik őket
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 18:01
Nem adják fel.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette az MCC megszüntetését is
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 15:46
Nyár végéig megszüntetik azon közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (kekva), amelyek nem egyetemfenntartók – jelentette be a miniszterelnök pénteken Brüsszelben sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy a vagyonadó miatt újraindulnak a vagyonosodási vizsgálatok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 29. 14:51
Ez is szóba került a Klasszis Klub Live május 28-ai élő műsorában, amelynek vendége Magyar Csaba, a Crystal Worldwide Ügyvédi Iroda vezetője, az Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, valamint az EU Bizottság Jó Adóügyi Kormányzás nevű platformjának tanácsadója volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 98. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Magyarország megkapja a több éve jegelt 16,4 milliárd eurós uniós forrást
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 14:33
Ez jelenlegi árfolyamon közel 6 ezer milliárd forintnyi uniós forrás, az éves költségvetés 13 százaléka válik elérhetővé.
Makro / Külgazdaság Megvan az olajáresés hatása a hazai benzinkutaknál
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 11:46
Tovább szűkül a hazai védett kiskereskedelmi árak, és a valódi nagykereskedelmi ár közötti különbség holnaptól. A benzin 12 forinttal, míg a gázolaj 11 forinttal kerül majd kevesebbe. 
Makro / Külgazdaság Olvad a külkereskedelmi többlet
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 08:36
Áprilisban 104 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, a kivitel volumene 4,9 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 10 százalékal magasabb volt az előző év azonos időszakinál. Bár maradt még némi aktívum, összesen 104 millió euró, de éves összehasonlításban 1045 millió euróval romlott a magyar gazdaság nettó külgazdasági teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Váratlan vendég fogadta Magyar Pétert és minisztereit Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 19:23
Bart De Wever belga miniszterelnök a macskájával fogadta Magyar Pétert és Vitézy Dávid közlekedési és beruházási minisztert. Pénteken már Ursula von der Leyennel tárgyal a magyar kormányfő.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyit kap meg idén Ukrajna a 90 milliárd eurós uniós kölcsönből
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 17:32
Az ukrán parlament csütörtökön ratifikálta az európai uniós kölcsönre vonatkozó megállapodást. Kétharmadát hadiiparra, egyharmadát a költségvetés támogatására költik.
Makro / Külgazdaság Élőben kérdezhet a vagyonadóról a szakértőtől – kapcsoljuk a Klasszis Klub stúdióját
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 15:12
A Magyar Csabával, a Crystal Worldwide vezérigazgatójával való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Óriási a kontraszt a tiszás és a fideszes politikusok népszerűsége között
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 13:33
Még a legkedveltebb fideszes politikus, Orbán Viktor népszerűségi indexe is elmarad a legkevésbé kedvelt tiszásétól. Magyar Pétert több minisztere, köztük a helyettese is előzi.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG