4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem látni a friss járulékadatokat, fejleszteni kell az egyéni számlákat vezető rendszert.

Idestova tíz éve az egyik legtöbbet vitatott intézkedése a Fidesz-kormánynak a magánnyugdíjpénztárak beszántása. A második Orbán-kormány regnálásának elején döntöttek arról, hogy az államadósság csökkentése érdekében elkobozzák a pénztárakban felhalmozott mintegy 3000 milliárd forint vagyont. Alkotmányossági aggályok miatt azonban erre nem kerülhetett sor, csak úgy, hogy a pénztártagok "önként" beszolgáltatják felhalmozott megtakarításaikat az állami nyugdjrendszer számára. Emlékezetes, hogy ennek megágyazása érdekében többféle ígéret és fenyegetés is elhangzott: a visszalépők pénzét egyéni számlán tartják majd nyilván, és beszámítják majdani nyugdíjukba, illetve a vissza nem lépők elesnek a tb-jogosultságuktól.

Baj lesz, ha hiányos a nyilvántartás
Baj lesz, ha hiányos a nyilvántartás

Utóbb megállapíthatjuk, egyik sem valósult meg: nem kerültek egyéni számlákra a pénztári felhalmozások, hanem elnyelte azt az adósságtörlesztés, vagy felszívta az állami vagyon bővítése (például a MOL részbeni visszavásárlása útján), a megmaradó néhány magánnyugdípénztárban tagságukat megtartóktól pedig nem lehetett megvonni a tb-jogosultságot (a pénztárba ezt követően járulék már nem folyhatott be, de önkéntes befizetések még érkeznek a mai napig is).

Az intézkedéssel több mint 2,8 millió volt pénztártagot tudott az Orbán-kormány visszaterelni az állami nyugdíjrendszerbe. Ők abban a hitben voltak, hogy a társadalombiztosítási intézményen belül megkapják egyéni számlájukat, ahol tovább gyarapodhat a bevitt vagyonuk. A csalódás, amit a szembesülés okozott azzal, hogy ebből az ígéretből sem valósul meg semmi, vitákat hozott felszínre részkérdésekben is. Így például abban, hogy még olyan számla sincs, ahová fel lehetne vezetni a visszavitt vagyont.

Tény, hogy a pénztári rendszerben megszokott, kifejezetten a felhalmozás elkönyvelésére alkalmas egyéni számlák nincsenek, azonban a járulékok befizetésének nyilvántartására szolgáló számlák vannak. Sőt, nyomon is lehet követni, a Magyar Államkincstár honlapján keresztül, ügyfélkapus regisztrációval. Belépve a portálra évekre visszamenőleg lekereshető, hogy adott évben mennyi nyugdíjjárulékot állapítottak meg a keresetünk után.

A lekérdezés lehetősége azonban megszakad a tavaly nyári adatoknál. Ennek oka, hogy 2021. július elsejétől már nincs elkülönült nyugdíjjárulék, az felolvadt az egészségbiztosítási alapba kerülő tétellel együtt a társadalombiztosítási járulékban.

Azóta hiányos a nyilvántartás, holott ez nagyon fontos adat a későbbi nyugdíj megállapítása szempontjából (ugyanis a számítás alapja a szolgálati idő mellett a nyugdíjjárulék-köteles jövedelem). A téma felkeltette az egyik ellenzéki képviselő érdeklődését: Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd politikusa intézett kérdést a pénzügyminiszternek arról, hogy "mikortól és hogyan lesz látható az államkincstár oldalán elérhető egyéni nyugdíjszámla oldalon a befizetett nyugdíjjárulék halmozódása", amelyek jelenleg csak 2020. június 30-ig követhetők nyomon.

Varga Mihály pénzügyminiszter helyett Tállai András államtitkártól érkezett a válasz, mely szerint a jogszabályi változások lekövetéséhez informatikai fejlesztéseket kell végrehajtani, s ezek a fejlesztések zajlanak már. "A közzététellel érintett adatállományok betöltése a fejlesztések lezárását követően, 2021 márciusában megkezdődik, a teljeskörű közzététel pedig áprilisban várható" - írta Tállai.

Próbaképpen megkértük egyik kollégánkat, hogy keresse fel az oldalt. Beszámolója szerint az utolsó rögzített adat 2020 augusztusi volt, vagyis előrébb jár az adatok feltöltése, mint a járulékszabályok változásának ideje (vagyis június). Az nem derül ki az oldalról, hogy ennek a folyamatban lévő fejlesztés az oka, vagy már korábban is ezen a ponton akadt el az adatok felvitele. Az viszont kiderül az ott talált tájékoztatóból, hogy amennyiben tavaly június utáni bevallást és befizetést kellett feldolgozni, akkor egyszerűen arányosítottak: ahogy az idevágó 2019-es törvényben rögzítették, a tb-járulékból 54 százalék illeti meg a Nyugdíjbiztosítási Alapot nyugdíjjárulékként, és ezt könyvelték el.

Már csak egy kérdés maradt a végére: ha ilyen egyszerűen, egy arányosítással ki lehet számolni, hogy mekkora rész illeti a nyugdjalapot, akkor milyen fejlesztésre szorul rá a rendszer, ami miatt tavaly nyár óta nem visznek fel frissebb adatokat a nyilvántartásba?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem lehet elég korán kezdeni a biztosítási ismeretek átadását
Natív tartalom | 2025. március 26. 15:36
Izgalmas kihívásokat tartogatott az induló fiatalok számára a Magyar Biztosítók Szövetségének Biztosítsd be magad! elnevezésű vetélkedője. Jeney Attila, a szervezet kommunikációs igazgatója lapunknak elárulta, az ifjak nemcsak megoldották a feladatokat, hanem lenyűgöző kreativitásról is tanúbizonyságot tettek. Interjúnkban beszéltünk a lapcsoportunk által szervezett Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákversenyen betöltött szerepükről, valamint a héten záruló lakásbiztosítási kampányról is.
Makro / Külgazdaság Tartanak az oroszoktól: nőket is besoroznak a dán hadseregbe
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 12:55
Eddig önkéntes alapon jelentkezhettek a nők a dán honvédséghez. 
Makro / Külgazdaság A következő háború lehetőségére figyelmeztetnek az amerikai titkosszolgálatok
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:56
Az amerikai titkosszolgálatok szerint Kína jelenti a legnagyobb veszélyt az Egyesült Államokra nézve, a pekingi vezetés nem csupán Tajvant támadhatja meg, hanem magát Amerikát is.
Makro / Külgazdaság Mindenki ettől fél, Magyarország is: úgy tűnik, joggal
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 09:49
Az Egyesült Államok gazdasága a recesszió felé tart, erre utalnak a fogyasztói és az üzleti hangulatindexek is. A gond az, hogy az ország súlya miatt ez nem marad Amerika határain belül.
Makro / Külgazdaság Megteltek a börtönök Belgiumban
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 08:28
Olyan sok elítéltet kellene elhelyezni, hogy a hatóságok kénytelenek voltak több embert idő előtt elengedni. 
Makro / Külgazdaság Hűtlenség és szexmunkások: családi drámák zajlanak a front mögött és az orosz hátországban
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 07:17
Kétségbeejtő helyzetbe kerülnek azok az orosz nők, akiket katona férjük vagy kedvesük megcsal. Elválnának, de az egyenlő lehet az anyagi csőddel, ezért extrém válaszokat adnak keserű sorsukra.
Makro / Külgazdaság Bemutatkozásként rossz hírt hozott Varga Mihály
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 17:58
Továbbra is türelmes és óvatos megközelítésre és a szigorú monetáris kondíciók fenntartására van szükség az árstabilitás eléréséhez a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa szerint. A plénum kamattartó döntésének hátterét és fő üzenetét immár az új jegybankelnök, Varga Mihály tolmácsolta kedden. Emellett a héten publikálandó Inflációs Jelentés fő számait is megismerhettük: a pénzromlás üteme a vártnál magasabb, a gazdasági növekedésé a vártnál alacsonyabb lesz.
Makro / Külgazdaság Lélegzetvisszafojtva vártuk Varga Mihályéknak ezt a döntését
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 14:00
Kamatdöntő ülést tartott a jegybank Monetáris Tanácsa, az új MNB-elnök most először vezette ezt a tanácskozást.
Makro / Külgazdaság Kormánypárti polgármesterek puhíthatták meg Nagy Mártont
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 10:55
Nem sokat, de kedvezően módosult az önkormányzatok kötelező kincstári számlavezetését érintő törvényjavaslat.
Makro / Külgazdaság Védekezik az MNB: „Mintha azt kérné a vádlott a bíróságon, ne tessék engem elítélni, mert mit szólnak a szomszédok”
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 19:01
Milyen lehetőségek állnak az új vezetésű jegybank előtt a monetáris politikát tekintve? Várható-e kamatvágás? Ha igen, akkor mikor, ha nem, akkor miért nem? Hová fajulhat a Magyar Nemzeti Bank alapítványa körüli, százmilliárdokra rúgó pénzügyi botrány? Kollégánk, Dobos Zoltán a Trend FM Reggeli Monitor című műsorának vendégeként emellett arról is beszélt, mi a szerepe az önkormányzatokra kivetett szolidaritási hozzájárulásnak, illetve a településeknek a Versenyképes Járások Program keretében keletkező befizetési kötelezettségeinek, és mi állhat az önkormányzatok kötelező kincstári számlavezetésének ötlete mögött.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG