3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Január 1-jétől a nyugdíjasok számára is elérhető a gyermekek után igényelhető CSOK támogatás, és a kedvezményes lakáshitelt is ugyanolyan feltételekkel vehetik igénybe, mint a fiatalabb igénylők. A feltételekről, szabályokról és a szükséges iratokról a Bank360.hu készített összeállítást.

A tipikus élethelyzet a nagyszülők által örökbefogadott unokák után felvett otthonteremtési támogatás, de akár vér szerinti gyermekre is felvehető, ha még nem töltötte be a 25 évet és a nyugdíjas szülőknél lakik.

A nyugdíj mellett is szükséges munkát vállalni legalább a CSOK támogatás megigénylése előtt, hiszen a CSOK-nak feltétele a TB jogviszony. Ezt teljesítve azonos szabályokat kell teljesíteniük a nyugdíjasoknak az akár 10 millió forintos támogatás és 15 millió forintos kedvezményes CSOK hitel igénybevételéhez.

Nyugdíjas munkaviszony is beszámítható már

A támogatás korábban sem zárta ki, hogy 65 év felettiek felvehessék a CSOK-ot. Meglévő 25 év alatti gyermek esetében a házaspár mindkét tagja lehetett nyugdíjkorhatár feletti, előre tervezett gyermek esetében pedig csak az egyik félnek kellett 40 éven alulinak lenni. Eddig viszont csak azok az időskorúak vehették igénybe a CSOK támogatást és hitelt, akik teljes állásban dolgoztak, és nem vonultak nyugdíjba. Január 1-jétől viszont már a nyugdíj sem akadály, amennyiben a nyugdíjas dolgozik is a nyugdíjjáradék mellett. A munkához kapcsolódó személyi feltételek megegyeznek a nem nyugdíjas igénylőkre vonatkozó feltételekkel:

  • egy vagy két gyermek esetében 180 nap folyamatos TB jogviszonyról szükséges igazolást bemutatni, amiben legfeljebb 30 nap megszakítás lehet;
  • három, vagy több gyermekre felvett CSOK-nál legalább két éves folyamatos TB igazolás kell, amiben szintén csak 30 nap megszakítás lehet.

Illusztráció - forrás: Depositphotos
Illusztráció - forrás: Depositphotos

Ezekre az iratokra van szükség

A CSOK támogatás jogi szempontból tehát azok számára vált elérhetővé, akik a társadalombiztosítási törvény szerint kiegészítő tevékenységet folytatnak a nyugdíj mellett. A keresőtevékenységre vonatkozó igazolást a munkáltató állíthatja ki, egyéni vállalkozók esetében hatóság vagy kamara által kiállított okiratra van szükség. Saját jogán vagy özvegyi nyugdíjban részesülő is igényelheti a kedvezményt, utóbbiak viszont csak akkor, ha betöltötték a nyugdíjkorhatárt és egyéni vagy társas vállalkozók. Mind a nyugdíjellátást, mind az özvegyi nyugdíjat okirattal kell igazolni.

Minden más szabály vonatkozik a nyugdíjasokra is

A CSOK-ot felvevő nyugdíjas pár mindkét tagjának tulajdont kell szereznie az ingatlanban. A támogatás mértéke és a megvásárolható lakás vagy ház nagysága itt is a gyerekszámtól függően változik. Egy gyermek esetében például 600 ezer forint támogatás vehető fel egy legalább 40 négyzetméteres lakásra vagy 70 négyzetméteres házra. Több gyermekre is felvehető a nyugdíjas CSOK, viszont egyik sem lehet 25 évnél idősebb, a szülőkkel azonos állandó lakcímmel kell rendelkezniük és nem állhatnak foglalkoztatásban. Megözvegyült nyugdíjas is felveheti a támogatást, de csak meglévő nevelt vagy saját gyermekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Akkorát mentek a decemberi keresetek, hogy már egy átlagfizetéssel is kijön a legmagasabb személyi hitel
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 12:58
Az átlagbér feléből már kijön a havi törlesztő.
Személyes pénzügyek Hoppá, hagytak egy kiskaput a készpénzfelvevős rendeletben?
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 08:16
Akár 300 ezer forintnál is többet lehet díjmentesen felvenni, ha ügyes valaki.
Személyes pénzügyek A nulla forint az új kulcsszó a lakossági számlacsomagoknál
Homa Péter | 2026. február 19. 18:29
Az ingyenes dolgokat mindenki szereti, nem csoda, ha mindig is voltak nulla forintos banki szolgáltatások. Egy időben ezek az aranykorukat élték, de a pénzügyi tranzakciós illeték tönkretette ezt a piacot, és csakhamar visszaszállingóztak a banki díjak. Az utóbbi időben azonban újra megjelentek a nulla forintos csomagok, sőt a BiztosDöntés.hu elemzése szerint még díjmentes tranzakciókkal is találkozhatunk.
Személyes pénzügyek Szép hozamot jelentettek a nyugdíjpénztárak
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 11:21
Egyre nő a vagyona az egyre több tagnak. Tartósnak bizonyult az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszám-növekedése.
Személyes pénzügyek Durvul a helyzet a hitelpiacon, egyre nagyobb adósságba verik magukat a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 07:58
A lakáshitelek és a személyi hitelek szerződéses összege is folyamatosan nő, egyre több hitelre van szükségük az embereknek. 
Személyes pénzügyek Lakástulajdonosok figyelmébe: így érdemes jó biztosítást kötni
Herman Bernadett | 2026. február 17. 14:03
Az árnál fontosabb a fedezet, és a többség nem online köti meg az új lakásbiztosítását – derül ki a Groupama felméréséből. 
Személyes pénzügyek Kikerekedik a szeme, ha megnézi, mi várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 09:51
Kedden is érdemes lesz a nagy árjelzőkre pillantania annak, aki autózik.
Személyes pénzügyek Megint emelnek a bankok
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 08:14
Egyedül egy pénzintézet nem követte automatikusan az inflációt.
Személyes pénzügyek Megéri felkészülni a közelgő lakásbiztosítási kampányra
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 10:31
Harmadik alkalommal indul márciusban a biztosítók versengése, amikor az ügyfelek a szerződés évfordulójától függetlenül válthatnak biztosítást.
Személyes pénzügyek Az éles verseny megnyújtja a személyi kölcsönök futamidejét
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 09:31
A tíz éves táv egy újabb nagybanknál lett elérhető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG