Az év első felében 16,2 százalékkal emelkedett a vállalati csődök száma Németországban az előző év azonos időszakához képest a Creditreform gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése alapján. A Creditreform az év első hat hónapjában 8400 cégcsődöt regisztrált, 16,2 százalékkal többet, mint az előző évi bázisidőszakban. Tájékoztatásuk szerint ennél nagyobb százalékos növekedésre utoljára 2002-ben volt példa.
"A túlzottan magas energia- és nyersanyagárak költségterheinek meg lett a következménye. A fizetésképtelenséget jelentők évek óta csökkenő számában most fordulat következett be" - mondta Patrik-Ludwig Hantzsch, a Creditreform gazdaságkutató intézet vezetője. Mindazonáltal az esetszámok növekedése ellenére is a bázist figyelembe véve sokkal inkább "normalizálódásról" van szó, mint "fizetésképtelenségi hullámról" - tette hozzá.
Véleménye szerint a romló fogyasztói hangulat is hozzájárult a helyzet alakulásához. "Az infláció elbizonytalanítja a fogyasztókat, és egyértelműen fékezi a vásárlási kedvet" - fogalmazott. Sok vállalat számára mostanában jelentkezik problémaként a koronavírus-válság idején nyújtott támogatás visszafizetésének az esedékessé válása is - jegyezte meg.
A vállalati csődök azonban az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékben érintették a közép- és nagyvállalati szektort. A tavalyi első félévi 68 ezerrel szemben az idén bejelentett csődök 125 ezer munkavállalót érintettek. "Az olyan nagy globális válságok, mint például a pandémia vagy az energiaár-infláció közvetlenebbül érintik a nagyvállalatokat" - mondta a szakértő.
A fogyasztói fizetésképtelenség-bejelentések száma viszont az előző évivel nagyjából megegyező, 33 ezer volt az év első felében. "Az energiaválság és az infláció hatása a fogyasztási oldalon még nem jelent meg a bejelentett fizetésképtelenségek számában" - mondta Hantzsch. Ennek egyik oka szerinte az, hogy a munkaerőpiac a jelenlegi recesszió ellenére is mindezidáig robusztusnak bizonyult.
A Creditreform megítélése szerint az év hátralévő részében is inkább a vállalati csődök növekedése várható, mint a fogyasztói fizetésképtelenségeké. "A vállalatok számára az üzleti környezet az infláció és az emelkedésnek indult kamatlábak miatt meglehetősen feszült marad" - mondta Hantzsch. "A vállalati csődbejelentések számának a növekedési üteme még gyorsulhat is." Legkésőbb jövőre azonban már a fogyasztói csődbejelentések is növekedésnek indulhatnak. A megélhetési költségek finanszírozhatóságával kapcsolatos aggodalom már erőteljesen emelkedik a fogyasztók körében - mutatott rá.
A Creditreform borús nézeteit az Allianz Trade hitelbiztosító társaság is osztja. Egy, még áprilisban publikált előrejelzésében a társaság az idén 17,8 ezer vállalati csőd bejelentésére számít, ami 22 százalékkal haladná meg a tavalyit. Azt azonban, hogy "csődhullámról" lenne szó az Allianz Trade sem tartja megfelelő kifejezésnek, mivel az előző évek bázisa "történelmileg alacsony" szintnek tekinthető.(MTI)
Már 18 ezernél tart az Otthon Start hitelszerződések száma, csaknem 30 ezer első lakásvásárló költözhet új otthonba.

