3p
Az európai csalásellenes hatóságok azt javasolják, hogy Magyarországgal fizessettessenek vissza közel 300 millió eurót, azaz bő 90 milliárd forintot, amit a négyes metró építéséhez kapott támogatásként. A Politico birtokába került dokumentumok szerint az OLAF súlyos szabálytalanságokat, csalást és lehetséges korrupciót tárt fel az összesen 1,7 milliárd eurós projektnél.
MTI Fotó: Máthé Zoltán

Az OLAF szerint az Európai Bizottságnak 228, az Európai Befektetési Banknak 55 millió eurót kellene visszakövetelnie.

Nem olyan lett, mint tervezték

A Politico megemlékezik arról, hogy a 4-es metró tervezése már a '70-es években elkezdődött, de csak a 2014-es választás előtti napokban adták át. A projekt hosszú időn át erősen átpolitizált volt. A Keleti és Kelenföldi pályaudvarok közötti végleges vonal az eredetileg tervezettnél rövidebb, a második és harmadik szakasz fejlesztése pedig meg sem kezdődött.

Az OLAF nyomozása a 2006 és 2015 közötti időszakra vonatkozik - tehát két szocialista vezetésű kormány és két Orbán-kormány időszakára. A fővárosi önkormányzat, a közlekedési vállalat és a Legfőbb Ügyészség nem kommentálta a finanszírozással kapcsolatos kérdéseket a lap szerint. A Politico utal azokra a magyar lapértesülésekre, amelyek szerint már több gyanúsítottja is van annak a nyomozásnak, amelyet a Központi Nyomozó Főügyészség folytat az Alstom metrószerelvények 2006–2007 között lebonyolított beszerzése ügyében.

Tényleg van ilyen jelentés - egyelőre mindenki olvasgatja

A lap megkérdezte az OLAF-ot az ügyről. A szervezet megerősíti, hogy a 4-es metró körüli nyomozásukban felmerült a csalás gyanúja. Az OLAF jogi ajánlásokat is küldött az üggyel kapcsolatban a magyar és a brit hatóságoknak. A Bizottság megkapta a hivatal jelentését, most értékelik a lehetőségeket - közölte egy bizottsági szóvivő. Az EIB is értékeli az információkat, egyelőre annyit jegyeztek meg: korábban volt már rá példa, hogy visszakértek pénzeket azért, mert a felhasználás körül korrupcióra derült fény.

Szalóki Flórián közlekedési operatív programokért felelős helyettes államtitkár a Politicónak azt mondta: megkapták a az OLAF 104 oldalas jelentését, de hónapokba telhet, mire bármilyen döntés születik egy esetleges visszafizetésről.

Budapestre tolják a felelősséget

A Politicónak nyilatkozott a miniszterelnök kabinetjének egy szóvivője is, aki szerint a kormány teljes támogatást adott az önkormányzatnak a projekthez, minden mást Budapest intéz.

A Bizottság eredetileg 696 millió eurót adott volna a projektre, de a korábbi felülvizsgálatok során 322 millió eurót más projektekre csoportosítottak át - ez a Politico szerint egyébként egyáltalán nem szokatlan jelenség.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pálfordulás Varga Mihályéknál
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 15:20
A Magyar Nemzeti Bank a három hónappal korábban még 3,8 százalékos idei inflációs célját jelentősen, kereken 2 százalékponttal vitte le. Ez annak ismeretében érdekes, hogy ugyanakkor nem mertek 25 bázisponttal nagyobbat vágni az alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nagy svunggal megy neki a V4-csúcsnak Magyar Péter, de ez nem lesz könnyű menet
Litván Dániel | 2026. június 23. 15:19
Komoly erőt képviselhet a Visegrádi Együttműködés – ha sikerül közös pontokat találnia a négy kormányfőnek. Csak nem biztos, hogy ez olyan könnyű lesz.
Makro / Külgazdaság Óvatosabb maradt a jegybank, de február után itt az újabb kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 14:01
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az irányadó ráta így 6,25 százalékról 6 százalékra süllyedt.
Makro / Külgazdaság Megszavazták: újra búcsút inthetünk a rögzített áraknak
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 13:13
Az Országgyűlés mai döntését követően már hivatalos, hogy kivezetik ezt az árszabást.
Makro / Külgazdaság Még nincs vége a szép napoknak – megint olcsóbb lesz ez az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 09:33
Szerdán újabb érdemi fordulat érkezik a magyarországi töltőállomások árszabását tekintve.
Makro / Külgazdaság Kitört az optimizmus Európában?
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 19:46
Javul a hangulat.
Makro / Külgazdaság Az új gazdasági éra egyik fontos lépését tehetik meg Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. június 22. 19:22
Jegybanki célsáv alatti infláció, tovább javuló nemzetközi befektetői megítélés, többéves csúcsokat döntő forint, csökkenő olajárak – úgy tűnik, összeálltak a csillagok ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden, február után ismét lejjebb vigye a jelenleg 6,25 százalékon álló alapkamatot. Az egyetlen intő jel a kiszámíthatatlan geopolitikai környezet mellett az, hogy a világ nagy központi bankjai ismét a monetáris szigorítás útjára léptek vagy léphetnek – erről beszélt kollégánk, Imre Lőrinc, az Mfor és a Privátbankár újságírója a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: itt a Tisztítótűz Művelet, így távolítják el Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 13:45
A miniszterelnök a parlament előtt beszél.
Makro / Külgazdaság Nagyot mentett a májusi számokon az új kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 11:58
Éves szinten 173 milliárd forinttal jobb adat.
Makro / Külgazdaság Szakértő: ha a Monetáris Tanácsban ülnék, 50 bázispontos kamatcsökkentésre szavaznék – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 22. 10:14
Pleschinger Gyula Márkkal, a Wood & Company magyarországi vagyonkezelési részlegének vezetőjével a keddi kamatdöntés előtt beszélgettünk a világgazdaságban zajló folyamatokról, azok várható magyarországi hatásairól. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG