3p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megjelent a rendelet a nyelvvizsga nélkül kiadható diplomákról - a felvételizőknek fontos hír, hogy aki csak egy "fél" nyelvvizsgát tudott letenni a veszélyhelyzet miatt, az is jogosult a komplex nyelvvizsgáért járó pontokra.

Nem kell nyelvvizsga a diplomához - aki idén felvételizik, annak a fél nyelvvizsga is nyelvvizsga

Ma 75 ezer nyelvvizsga hiányában középfokú végzettséget igénylő munkakörben elhelyezkedett munkavállaló van Magyarországon. A Gazdaságvédelmi Akcióterv munkahelyteremtési programjának részeként ezt a 75 ezer diákot mentesítjük a nyelvvizsga kötelezettség alól, hiszen a gazdaságnak szüksége lesz a diplomás munkavállalókra - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az operatív törzs korábbi sajtótájékoztatóján. A pénteken megjelent Magyar Közlöny-számokban megtalálható a felsőoktatási intézményeket és a hallgatókat érintő intézkedésekről szóló rendelet is, amiből egyebek mellett kiderül: 

Aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tett, mentesül az  oklevél kiadásának előfeltételéül előírt nyelvvizsga letételének kötelezettsége alól.

Így tehát nem csak azok mentesülnek a kötelezettség alól, akik korábban záróvizsgáztak, hanem az idén diplomázóknak sem kötelező nyelvvizsgát letenniük a diploma megszerzéséhez.

Fotó: Privátbankár.hu
Fotó: Privátbankár.hu

Aki megkezdte a nyelvvizsgát, vagy külföldön szerzett nyelvvizsga-bizonyítványának honosítását, de a folyamat félbeszakadt a veszélyhelyzet miatt, akkor a nyelvvizsga-bizonyítványt a részvizsgák eredményeiről kell kiállítani.

A részvizsgát a rendelet értelmében a felsőoktatási felvételinél komplex vizsgának kell elfogadni a pontszámításnál - így a középfokú (B2) szintű részvizsga 28, a felsőfokú (C1) szintű részvizsga 40 pontot ér,

amennyiben a jelentkező a részvizsgát a 2019/2020. tanévben szerezte meg. Ha pedig valaki meg sem tudta kezdeni a vizsgát, a befizetett vizsgadíjat vissza kell téríteni.

Felvételizni, záróvizsgázni és diplomát átadni másfél méteres távolságból kell

A felsőoktatási felvételiket a rendelet értelmében úgy kell megszervezni, hogy a jelentkező és más személyek személyes érintkezését ne igényelje. A  felsőoktatási intézmény területére a felvételi követelmény teljesítése céljából a  jelentkezők beléphetnek úgy, hogy biztosítani kell azt, hogy a  követelmény teljesítése személyes érintkezést ne igényeljen és annak során a legalább 1,5 méteres távolságot végig biztosítani kell.

A katonai mesterképzési szakokra jelentkezők a közigazgatási alapvizsga követelmény alól mentesülnek. Az alkalmasság-vizsgálatnak a  honvéd tisztjelöltek vonatkozásában nem képezi részét a fizikai felmérés, a felvételi eljárásban kizárólag az egészségügyi és pszichikai alkalmasság-vizsgálat kerül végrehajtásra. 

A felsőoktatási záróvizsgákra is igaz, hogy azok időtartamára a  hallgató a felsőoktatási intézmény területére beléphet. A záróvizsga során biztosítani kell, hogy a vizsgázó és más személyek személyes érintkezését ne igényelje, a személyek között a legalább 1,5 méter távolságot meg kell tartani. A diploma átadását is úgy kell megoldani, hogy az személyes érintkezést ne igényeljen és az átvétel során a legalább 1,5 méteres távolságot végig biztosítani kell.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közel ezer milliárdot kellene Orbán Viktornak kockára tennie Ukrajnáért – tovább zajlik a kötélhúzás a brüsszeli terv körül
Litván Dániel | 2025. december 10. 05:41
Kiderült, mekkora részt kellene vállalnia az egyes uniós országoknak a befagyasztott orosz vagyon miatti kockázatból. Egy része viszont meg sincs a pénznek. Ukrajna ideje fogy, de egyelőre nincs megegyezés.
Makro / Külgazdaság Fed: nem okoztak meglepetést az amerikai fogyasztói inflációs adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 17:12
Novemberben stagnáltak a fogyasztók inflációs várakozásai az előző havihoz képest az Egyesült Államokban a Federal Reserve (Fed) New York-i részlege által készített Survey Of Consumer Expectations havi felmérésének adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Tagadja Donald Trump, hogy Orbán Viktor pénzügyi védőpajzsot kapott volna tőle
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 14:15
Az amerikai elnök szerint nem állapodtak meg semmiféle esetleges pénzügyi mentőcsomagról.
Makro / Külgazdaság Érdekes döntést hozott Trump a kínai chipeladásokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:59
Kedvező döntést hozott Trump az Nvidia számára. 
Makro / Külgazdaság Ez lehet Orbán Viktorék következő húzása az áremelkedés megállítására?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:11
Ezekkel a termékekkel bővülhetne az árrésstop.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentést tett Szijjártó Péter a Török Áramlatról
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 11:36
Magyarországra költözik a Török Áramlatot üzemeltető vállalat Hollandiából, ezzel a földgázvezeték működése továbbra is biztosított lesz minden jogi és pénzügyi támadás ellenére – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Moszkvában.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton most joggal büszkélkedhet
Csabai Károly | 2025. december 9. 08:30
Viszonylag nagyot csökkent az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt ma Orbán Viktor a török elnökkel
Imre Lőrinc | 2025. december 8. 17:55
A cél, hogy a jövőben 10 milliárd dollárra emelkedjen a magyar-török kereskedelmi forgalom értéke.
Makro / Külgazdaság Még mindig Németország Európa betege, ami nekünk is nagyon rossz hír
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 17:00
Az elemzők által vártnál jelentősebben erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe decemberben. A németországi befektetői bizalom alakulását tükröző konjunktúraindex ugyanakkor csökkent.
Makro / Külgazdaság 26 az 1 ellen: nem hazudtolta meg magát a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 15:30
Hétfőn az európai uniós kormányok képviselői megszavazták az Európai Védelmi Ipari Programot (EDIP-et) létrehozó rendeletet – közölte az EU miniszteri Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG