2p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csaknem duplájára nőtt a fegyveres konfliktusokban meggyilkolt emberek száma egy év alatt, a háborús halálesetek száma pedig a ruandai népírtás óta nem volt ilyen magas - közölte egy svéd konfliktuskutató központ (Uppsala Conflict Data Program, UCDP) szerdán.

A svéd kutatók szerint 2022-ben legalább 237 ezer ember halt meg háborús konfliktusok során világszerte. Ez a szám 97 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest, az aktív háborús konfliktusok száma világszerte pedig továbbra is történelmileg magas szinten van.

A kutatók a részletes jelentést a Journal of Peace Research című tudományos folyóirat júliusi számában tervezik majd bemutatni.

Ukrán katonák térdepelve vesznek búcsút parancsnokuktól, Oleg Vojtyuktól a nyugat-ukrajnai Lviv temetőjében 2023. február 21-én. Vojtyuk a Bahmut településért vívott harcokban szerzett halálos sérülést. Fotó: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz
Ukrán katonák térdepelve vesznek búcsút parancsnokuktól, Oleg Vojtyuktól a nyugat-ukrajnai Lviv temetőjében 2023. február 21-én. Vojtyuk a Bahmut településért vívott harcokban szerzett halálos sérülést. Fotó: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz

Shawn Davies elemző szerint míg Jemenben és Afganisztánban jelentős mértékben csökkent a háborús feszültség, addig az etiópiai és az ukrajnai helyzet drámaian felerősödött.

Ez az utóbbi két háború már legalább 180 ezer halálos áldozatot követelt, ami a kutatók szerint csak alacsony becslés, mert az áldozatok száma jelentősen növekedni fog amint több információ áll majd rendelkezésre.

Oroszország 15 hónappal ezelőtt indított támadást Ukrajna ellen, Etiópiában pedig két éven át tartott a polgárháború a kormányerők és a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) között, és végül a tavaly novemberi tűzszünettel és béketárgyalásokkal ért véget.

Davies elmondta, hogy a legtöbb ember szerint Oroszország ukrajnai háborúja volt a legvéresebb konfliktus 2022-ben, ám valójában Etiópiában még több ember halt meg a fegyveres konfliktus során.

Az oslói székhelyű Békekutató Intézet az UCDP adatai alapján közölte, hogy az Etiópiában dúló polgárháború alatt 100 ezer ember vesztette életét, Ukrajnában pedig több mint 81 ezer áldozatot követelt a konfliktus 2022-ben. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Beütött a krach a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 21. 09:59
Nem elég a szombati közel 10 forintos áremelkedés, a jövő héten további drágulásra számíthatunk.
Makro / Külgazdaság Ez a magyar kománynak is rossz hír – meggyötrik az amerikai vámok a német autógyártókat
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 17:31
Az amerikai vámok csak áprilisban mintegy 500 millió euró többletköltséget okozhattak a német autóiparnak – közölte Hildegard Müller, a német autóipari szövetség (VDA) vezetője a Funke médiacsoportnak adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Sokakat meghökkentésre késztető üzenetet küldött Luxemburgból Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:54
A nemzetgazdasági miniszter szerint a pénzügyek stabil lábakon állnak, a nemzetközi bizalom töretlen, a 2026-os költségvetési hiányt 3,7 százalékon tartják.
Makro / Külgazdaság GKI: Az idei kormányzati várakozások nem állnak a realitás talaján
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:33
A gazdaságkutató részletes elemzést tett közzé arról, miért nem fenntartható a 2026-os költségvetés.
Makro / Külgazdaság Nem kell harakirit elkövetniük a japánoknak, de azért még nem múlt el a veszély
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 10:06
Féléves mélypontra esett a távol-keleti szigetország fogyasztóiár-indexe, de az élelmiszerek nélküli áremelkedés gyorsult.
Makro / Külgazdaság Óriási drágulás köszönt be a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:48
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal, a gázolaj ára bruttó 9 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Fellélegezhetnek a németek?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:18
Csökkentek az ipari termelői árak májusban.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: A gazdaság nem bírja sokáig a nyomást
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:05
A Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy mit gondol a friss bérstatisztikáról.
Makro / Külgazdaság „Ezeket kilakoltatnák” – Orbán Viktor az adósokról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:37
A miniszterelnök az állami médiában fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Levágják a svájciak aranytojást tojó tyúkját?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:22
Nagyot esett a független európai állam óraexportja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG