2p

Koszovóban időszakosan kikapcsolják az áramot az energiaválság miatt.

Koszovó energiaelosztó vállalata, a KEDS szerint hétfő reggel 8 órától időzített áramkimaradások lesznek a hazai energiatermelés csökkenése és az importból beszerzett üzemanyag magas ára miatt.

A fogyasztók minden nyolc órából hatban kapnak áramot, kettőben nem.

Ezt Viktor Buzhala, a KEDS szóvivője közölte a Reuters hírügynökséggel az MTI szerint. Arról nem szólt a cég, hogy mikor ér véget a megszorítás.

Koszovóban egy időre kialudhatnak a lámpák. Fotó: Pixabay
Koszovóban egy időre kialudhatnak a lámpák. Fotó: Pixabay

A szóvivő elmondta, hogy a fogyasztás jelentősen meghaladja a lignitfűtésű erőművekből és a megújuló energiaforrásokból származó hazai energiamennyiséget. Míg a felhasználható energiamennyiség mindössze 500 MWh/h, a fogyasztás eléri a 800 MWh/h-t is, a téli időszakban pedig több mint kétszeresére nőhet a háztartások fogyasztása, hiszen villamosenergiát használnak a fűtéshez is.

Az ország villamosenergia-termelésének mintegy 90 százaléka szénből származik, azonban az áramszolgáltató azt közölte, hogy generátorainak csaknem felét leállította karbantartás céljából, hogy felkészítse őket a télre. A vasárnap kiadott közlemény szerint az ország a villamoshálózatának üzemeltetője, a KOSTT cég nem engedheti meg magának, hogy drágán villamos energiát importáljon, a hazai termelésre kell támaszkodnia.

Hasonló áramkimaradásokat vezettek már be tavaly decemberben is, amikor a fogyasztás rekordszintre nőtt a fagypont alatti hőmérséklet miatt. Augusztus elején a koszovói parlament 60 napos energia-szükséghelyzetet hirdetett ki, hogy a kormány meg tudjon tenni minden szükséges lépést a válság kezelésére, beleértve az áramkimaradásokat is.

Koszovó egyébként egy vitatott jogállású terület: a helyi albán többség által kikiáltott államot csak a nemzetközi közösség egy része ismeri el.       

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Min kellene és min lehetne változtatni április után? László Csabával erről is beszélünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 11:11
A volt pénzügyminiszter január 14-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy 2025-ös autólista: a Toyota, a Suzuki és a Ford is győztesnek érezheti magát
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 09:16
Megosztott a magyar autó- és kishaszongépjármű-piac. A Toyota nyerte az összesített piaci versenyt, de a haszon-gépjárműveknél csúnyán kikapott a Fordtól.
Makro / Külgazdaság Meglepetést hoztak a novemberi ipari termelői árak
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:45
Az ipari termelői árak 2025. novemberben átlagosan 2,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól és 0,3 százalékkal az előző havi áraktól.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak, de csökken a munkaképes korú népesség is
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:30
Novemberben 4,4 százalék volt a munkanélküliségi arány, de kilencvenezerrel kevesebben dolgoztak, mint két évvel korábban. Közel öt éve nem volt ennyire kevés gazdaságilag aktív, és dolgozó férfi Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Trump akár a hadsereget is bevetné, hogy megszerezze Grönlandot
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 07:28
Úgy tűnik, egyelőre nem érdekli az amerikai elnököt, hogy Grönland esetleges megszerzése miatt megromolhat a kapcsolata több NATO-tagállammal. Továbbra is vásárlásban gondolkodik, de lehetségesnek nevezte a hadsereg bevetését.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az EU-ból
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 12:37
Lassult az euróövezet gazdasági növekedése decemberben.
Makro / Külgazdaság Mi még egy hetet várhatunk arra, amit a franciák már most tudnak
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 10:17
Lassul az infláció, csak 0,8 százalékkal emelkedtek éves szinten az árak decemberben Franciaországban. 
Makro / Külgazdaság Megint jött egy rossz hír a KSH-tól: romlott az egyenleg
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:36
A kormányzati szektor III. negyedévi hiánya 909 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az egyenleg 95 milliárd forinttal, 0,2 százalékponttal kedvezőtlenebb az egy évvel korábbinál – írja a KSH.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG