3p

Változatlan stabil kilátással megerősítette a Moody’s Ratings az Európai Unió lehetséges legjobb, „Aaa” adósosztályzatát. Idén a Fitch Ratingstől is hasonlóan remek osztályzat érkezett.

Megerősítette változatlan stabil kilátással az Európai Unió lehetséges legjobb, „Aaa” adósosztályzatát a Moody’s Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az elsőrendű besorolású tagállamok erőteljes pénzügyi és politikai támogatásban részesítik az EU-t.

Az unió „Aaa” besorolása bizonyos fokig ellenállóképes a jó adósosztályzattal ellátott nagy tagállamok esetleges leminősítésével szemben is, abban az esetben, ha egy ilyen leminősítési döntés egyetlen nagy tagállamra korlátozódik – fogalmaz a megerősítési döntéshez fűzött elemzésében a Moody’s.

Éppen ezért az Európai Unió „Aaa” besorolása és az osztályzat stabil kilátása annak ellenére sem változott, hogy a Moody’s nemrégiben a leminősítés megnövekedett valószínűségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Franciaország – a második legnagyobb euróövezeti gazdaság – „Aa2” szintű szuverén besorolásának kilátását. Az EU „Aaa” osztályzata ugyanis valószínűleg annak is ellenállna, ha a francia államadósbesorolást a cég „Aa3”-ra minősítené vissza – áll a hitelminősítő indoklásában.

A Moody’s Ratings a múlt héten rontotta negatívra Franciaország elsőrendű „Aa2” államadós-besorolásának kilátását. A cég a döntés indoklásában kiemelte: egyre nagyobb a kockázata annak, hogy a francia kormány nem hajtja végre a vártnál tartósan magasabb költségvetési hiányok kialakulásának és az adósságtűrő képesség romlásának megakadályozásához szükséges intézkedéseket.

Franciaország leminősítése nem okoz gondot az EU megítélésében
Franciaország leminősítése nem okoz gondot az EU megítélésében
Fotó: Depositphotos

Az Európai Unió „Aaa” besorolásának és az osztályzat stabil kilátásának péntek éjjeli megerősítéséhez fűzött elemzésében a Moody’s hangsúlyozta: várakozása szerint továbbra is fennmarad az EU pénzügyi műveleteit és irányítását alátámasztó erőteljes jogi és intézményi keretrendszer.

A stabil kilátás mindemellett azt a várakozást is tükrözi, hogy az EU ezentúl is versenyképes kamatok mellett tud hozzáférni igen nagy mennyiségű finanszírozáshoz, és sikerül a továbbiakban is kordában tartani azokat a kockázatokat, amelyek az Ukrajnával és egyéb rizikóforrásokkal szembeni megnövekedett pénzügyi kitettségekből hárulnak az Európai Unió költségvetésére – áll a Moody’s elemzésében.

Az idén egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is megerősítette változatlan stabil kilátással az Európai Unió lehetséges legjobb – e cég módszertanában „AAA”-val jelölt – hosszú távú besorolását. A Fitch szintén azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az uniós tagországok erőteljesen elkötelezettek az EU pénzügyi támogatása mellett.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megy vagy marad a védett üzemanyagár? Tárgyalt Magyar Péter és Hernádi Zsolt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 20:41
A Mol szerint zavartalan az üzemanyagellátás, a védett árakat pedig az új kormány is fenntartja majd. 
Makro / Külgazdaság Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány? Erről is kérdezzük Pogátsa Zoltánt a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:53
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense április 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság 173 milliárdos búcsúajándékot hagy a kasszában az Orbán-kormány Magyar Péteréknek
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:43
Nagy érdeklődés mellett, alacsonyabb kamatszinteken keltek el az államkötvények a csütörtöki aukción, az ÁKK közel háromszor annyit adott el mint tervezett.
Makro / Külgazdaság Klebelsberg Központ : „Ha megkérdezik a véleményünket, elmondjuk”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:31
A Tisza kormány oktatási programjának egyik radikális pontja a Klebelsberg Központ felszámolása, ezért azt kérdeztük az intézménytől, hogyan látják az új iskolai tanévben betöltött szerepüket. 
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a dízel péntektől
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:16
De mi lesz a benzinnel?
Makro / Külgazdaság Akár 1500 milliárdos mínuszt is hozhat a Tisza adóprogramja
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:21
A vagyonadó inkább szimbolikus eszköz, a másik oldalon viszont súlyos százmilliárdoktól esne el a költségvetés.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt Britanniában? Az elemzők se értik, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:41
Nagyon másra számítottak az első három hónapban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:07
Szimbolikus gesztus. Lenne.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Matolcsy György a választások után
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:29
De nem beszélt az eredményről.
Makro / Külgazdaság Egyetlen szavazással hatalmas vagyonokat szerezhet vissza a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:18
A fideszes kétharmad hozta létre a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, a tiszás akár törölheti is őket. A vagyontömeg legalább 3058,7 milliárd forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG