3p

Öt vidéki kórházat jelöltek ki elsődleges ellátóként az eddigi 18 intézmény helyett, az erről szóló rendelkezés szombaton érkezett meg az érintettekhez.

Megjelent Kásler Miklós és Müller Cecília jóváhagyásával a legújabb rendelkezés, ami az eddigi 18 kórház helyett 5 vidéki kórházra csökkenti a Covid-betegek ellátását – írja Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő. Aki még július végén lapunknak a kormány készülő egészségügyi reformcsomagjáról beszélt, ami azóta elkészült, de még semmilyen tájékoztatást nem adtak róla. 

Az ajkai Magyar Imre Kórháznak is kiemelt szerep jut a járvány második hullámában. Fotó: facebook
Az ajkai Magyar Imre Kórháznak is kiemelt szerep jut a járvány második hullámában. Fotó: facebook

Az ezt megelőző, legutóbbi, szeptember 2-i rendelkezés, amely szabályozza a betegutakat, egészen más betegutakat ír le, mint a mostani "haditerv". Ez egyebek mellett arról rendelkezett, hogy a kórházi ellátást igénylő betegeket hová és mely kórházakba kell szállítani. Az új körlevél azonban már arról is rendelkezik, hogy a gyanús eseteket a területileg illetékes infektológiai osztálynak kötelessége felvennie megfigyelésre. 

A szakértő szerint erre a finomításra azért lehet szükség, mert az Országos Mentőszolgálat által ellátott Covid-szűrés már a tünetes betegek esetében is akadályozott, tehát esetleg napokat, akár egy hetet is ki kell húzni eredmény nélkül. 

Az igazán fontos változás azonban az igazolt középsúlyos, súlyos Covid-betegeket érinti. A szeptember 2-i „haditerv” még arról szólt, hogy az orvosegyetemek klinikái, illetve a megyei kórházak veszik fel ezeket a betegeket. A szombati csatarend viszont ennek már egészen más változatát adja elő. 

Budapest és Pest megye esetében a Délpesti Centrum Kórház és az Országos Korányi Intézet mellé becsúszik elsődleges ellátóként a Szent János Kórház (amely éppen most telt be a hírek szerint), vidéken viszont teljesen átalakult a helyzet. 

Az eddigi 18 megyei kórház és egyetemi klinika helyett ugyanis a kapacitás elsődleges vonalát öt központra csökkentették, azaz öt vidéki kórházat jelöltek ki elsődleges ellátóként az eddigi 18 helyett. Így maradt három megyei az ötből. Ezek:

  • Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatóház
  • Tolna Megyei Balassa János Kórház
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház
  • azonban a Dél-Alföldre már a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház,
  • míg egész Észak-Dunántúlra az Ajkai Magyar Imre Kórház vigyáz.

Ahogy az új rendelkezés írja: másodlagosan lép csak be a többi megyei és egyetemi kórház, ahogy szombaton Müller Cecília is elmondta:

"Ha 80 százalékban betelik valahol a kapacitás, jelezniük kell, hogy kijelölhessük a következő intézményt, de ez a második vonal még nem vált szükségessé".

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
Makro / Külgazdaság Pályázatot írtak Brüsszelben: ezzel segítenék meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:42
1,5 milliárdos a keret.
Makro / Külgazdaság Toporogni kezdett az üzamanyagok ára
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:16
Legutóbb pénteken volt híradás az üzemanyagárak alakuléása kapcsán.
Makro / Külgazdaság Kimondták az elemzők: az iráni háború keresztbe tett a magyar exportnak
Imre Lőrinc | 2026. március 30. 12:56
Februárban tovább romlott Magyarország külkereskedelmi mérlege, pedig az iráni háború negatív gazdasági hatásai ekkor még nem is nyomták rá a bélyegét a hazai termékforgalom alakulására. Az export ennek ellenére is visszaesett, ami továbbra is gyenge ipari teljesítményt feltételez. Öröm az ürömben, hogy végre feltámadhatott a cégek beruházási kedve.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG