1p
Tovább nőtt a magyar külkertöbblet, továbbra is lendületben a járműgyártáshoz és a gépiparhoz kapcsolódó termékek forgalma.

Júliusban mérsékelten bővült a külkereskedelmi termékforgalom: a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,8 százalékkal nőtt a bázisszinthez képest. Továbbra is élénk volt a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek (közúti jármű, energiafejlesztő gép és berendezés) mindkét irányú forgalma, valamint a híradás-technikai termékkör importvolumene.

Továbbra is főleg a gépekből élünk

A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 0,9 százalékkal volt kevesebb, míg a behozatalé 1,5 százalékkal volt több, mint 2011 első hét hónapjában. Időszakon belül ugyanakkor a júliusi exportnövekedés volumene 2 százalék körül alakult, míg az importé megközelítette a 9 százalékot. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene csaknem negyedével maradt el az egy évvel ezelőtti szinttől. Ezzel szemben e termékkör importvolumene az utóbbi három hónapban 20 százalékot meghaladóan, az időszak egészére közel 5 százalékkal nőtt, amit elsősorban a mobiltelefonok és alkatrészei, valamint a tv-alkatrészek behozatalának alacsony bázishoz viszonyított alakulása okozott. Számottevő volumenbővülést mértünk az energiafejlesztő gép és berendezés kivitelében, valamint az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés, illetve a közúti jármű mindkét irányú forgalmában.

Az első hét hónapban a kivitel volumene 3,3, a behozatalé 1,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A 2012. január–júliusi kivitel értéke 13 709 milliárd forint (46,5 milliárd euró), a behozatalé 12 508 milliárd forint (42,4 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1200 milliárd forintot (4,1 milliárd eurót) tett ki, 47 milliárd forinttal többet – az árfolyamváltozás következtében 193 millió euróval kevesebbet –, mint 2011 azonos időszakában. A vizsgált időszakban a termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 6,9, az importban 9 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest, a cserearány 1,9 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 19,4, az euróhoz mérten 9,3 százalékkal gyengült.

Gyógyszerek, nyersanyagok

A heterogén összetételű feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,4, illetve 5,8 százalékkal volt több, mint 2011. január–júliusban. Az árufőcsoporton belül a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének volumene lendületesen bővült, a behozatalé némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet. Mintegy ötödével növekedett a gumigyártmány, valamint a vas és acél kivitele, illetve a szakmai, tudományos ellenőrző műszer és a szerves vegyi termék behozatala. Az energiahordozók importvolumene – az árak 22 százalékos növekedése mellett – az év első hét hónapjában 3,5 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene tizedével maradt el a tavalyi szinttől, ugyanakkor a természetes és mesterséges gázé 3,7 százalékkal haladta meg azt.

Dohány, ital, gabona

Az első hét hónapban az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,7 százalékkal nőtt, míg az importé 4,3 százalékkal csökkent a bázisidőszakhoz képest. A kivitelben legnagyobb súlyú gabona és gabonakészítmény exportvolumene csaknem negyedével haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet, melyben meghatározó szerepet játszott a kukorica- és búzakiszállítások kiugró mértékű bővülése. Az állati takarmány kivitelének volumene is dinamikusan nőtt. Ezzel szemben jelentős visszaesés volt az élő állat kivitelében és behozatalában: az előbbinél a szarvasmarha törökországi, az utóbbinál a sertés holland relációjú kereskedelmében.

Zöldség, gyümölcs

A zöldségféle és gyümölcs behozatala jóval a tavalyi szint alatt maradt. 2012 január–júliusában az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 3,3, az onnan érkező behozatalé 4,5 százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 69 milliárd forinttal romlott. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene – az uniós forgalommal azonos mértékben – 3,3 százalékkal bővült, az importé 4,2 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 371 milliárd forint volt, 116 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lehet, hogy korán örülnek a dízelesek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:50
A gázolaj literje ismét lényegesen olcsóbb lesz, a beziné nem változik.
Makro / Külgazdaság Európai misszió indulhat a Hormuzi-szoros felszabadítására
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:20
A Hormuzi-szoros lezárásának hatása már érződik a benzinkutaknál, a szupermarketekben és a háztartási számlákon. Ez megmutatja, hogy Európa nagyon magas árat fizet a fosszilis tüzelőanyagoktól való túlzott függősége miatt – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben hétfőn. Eközben Franciaország az Egyesült Királysággal közösen nemzetközi missziót indít a Hormuzi-szorosban a hajózás szabadságának biztosítására.
Makro / Külgazdaság Kiszámolták, hogy mennyit adna hozzá a magyar GDP-hez, ha Magyar Péterék hazahoznák az uniós pénzeket
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 14:09
Az ellenzéki Tisza Párt kétharmados, alkotmányozó többséget szerzett a parlamenti választásokon, ami a UBS elemzése szerint jelentős reformpotenciált szabadíthat fel. A lehetőségek az uniós források feloldásától a költségvetési konszolidáción át egészen az euróbevezetés előkészítéséig terjednek, amik jó lehetőségeket kínálnak a magyar állampapírok és a részvények piacán is.
Makro / Külgazdaság Hiába épült több épület, nem remekelt az építőipar
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 08:34
Az egy évvel korábbinál 0,4 százalékkal kisebb, az előző hónaphoz képest 4,9 százalékkal nagyobb volt az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Három választókerület még nem dőlt el, és néhány szavazaton múlhat a győzelem
Vámosi Ágoston | 2026. április 12. 23:50
Paks, Keszthely és Nyírbátor választókerületében éjjel is számolják a szavazatokat, éjfél után sincs egyértelmű győztes. Pakson és Nyírbátorban a fideszes jelölt vezet, Keszthelyen a tiszás van lépéselőnyben.
Makro / Külgazdaság Utcahosszal nyerte meg a választókerületét is Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:31
A Tisza Párt elnöke a voksok 63 százalékát szerezte meg Budapest 03. számú egyéni választókerületében a majdnem végleges adatok szerint. Steiner Attila (Fidesz-KDNP) mindössze 30 százalékot kapott.
Makro / Külgazdaság Térképen mutatjuk a Tisza Párt választási győzelmét
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:18
Az egyéni választókerületek eredménye rendkívül beszédes képet fest. 
Makro / Külgazdaság Békésben és Csongrád-Csanádban is tarolt a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:08
4-4 választókörzetben nyert a fő ellenzéki erő.
Makro / Külgazdaság Veszprém vármegyét teljesen benyelheti a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:59
Nagyon úgy tűnik, hogy mind a 4 egyéni választókerület az ellenzéki párté lesz.
Makro / Külgazdaság Hadházy Ákos távozik a politikából
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:51
Visszatér civil foglalkozásához. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG