4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A Revolut mától bankként működik Magyarországon is - azonban a litván nemzeti bank felügyelete alá tartozó határon átnyúló intézményként, s nem önálló leánybankként indultak el. A hazai ügyfelek így betétbiztosítási, fogyasztói vagy elszámolási jogvitájukat nem itthon, hanem Litvániában (várhatóan litván, illetve angol, s nem magyar nyelven) intézhetik.

Végre betétbiztosítást kapnak a Revolut ügyfelek - de a litvániai rendszerben

A Revolut, a globális pénzügyi platform, amely világszerte több mint 16 millió ügyféllel rendelkezik, ma Magyarországon is elkezdte használni európai banki engedélyét. Ennek eredményeként azon magyarországi ügyfelek betéteinek biztonságát, akik a Revolut Bankéira upgrade-elik meglévő szolgáltatásaikat, betétbiztosítási rendszer garantálja. A magyarországi ügyfelek mostantól a Revolut Bank szolgáltatásra is upgrade-elhetnek a Revolut alkalmazáson belüli további szolgáltatások igénybevételéhez. Az átállás csupán néhány percet vesz igénybe az ügyfelektől - olvasható a társaság közleményében. 

A felügyelet szerepét ellátó MNB alig egy órával később máris közleményben reagált a Revolut bejelentésére. Azt írják: a Magyarországon is elinduló Revolut Bank jelenlegi tervei szerint előbb határon átnyúló intézményként (s később tervezetten fióktelepeként), vagyis nem itthoni banklicensszel rendelkező leánybankként működik majd hazánkban. Márpedig így a határon átnyúló bank üzleti megbízhatósági (prudenciális) és fogyasztóvédelmi felügyeletét a litván nemzeti bank, és nem a hazai jegybank láthatja majd el.

A Magyar Nemzeti Bankot „fogadó országbeli” felügyeletként így csak korlátozott fogyasztóvédelmi jogosítványok illetik meg: az ügyfelek érdekét, a közjót sértő ügyben elsődlegesen az anyaországbeli (litván) felügyeletnél kezdeményezhet lépést. E jogszabályi keretek közt ugyanakkor az MNB a jövőben is mindenkor határozottan fellép, s egyúttal tájékoztatja a nyilvánosságot is a felmerülő kockázat – pl. a hazai ügyfelek számára szokatlan, s eltérő átláthatóságú díjstruktúra – vagy jogsértés gyanúja esetén - írja friss közleményében a felügyelet.

Több mint félmillió embernek lehet ilyen kártyája Magyarországon, ha igényelték. Fotó: Mfor/Privátbankár
Több mint félmillió embernek lehet ilyen kártyája Magyarországon, ha igényelték. Fotó: Mfor/Privátbankár

A Revolut Bank magyarországi indulásra vonatkozó bejelentése szerint a pénzforgalmi szolgáltatások mellett, új elemként hitelezési és betétgyűjtési tevékenységet is végez majd. Határon átnyúló intézményként ugyanakkor ennek kapcsán nem a hazai, hanem a litvániai (betétenként és betétesekként ugyancsak maximum 100 ezer eurónyi kifizetést szavatoló) betétbiztosítási rendszer áll majd helyt a hazai betétesek, ugyanúgy, ahogy mind a 16 millió Revolut betétes pénzéért. Egy-egy hazai ügyfél elszámolási, fogyasztói vagy betétbiztosítási problémája esetén ezért az érintett fogyasztók (a nemzetközi békéltetési eljárás mellett) alapvetően csak Litvániában –várhatóan litván vagy angol nyelven– kereshetnek majd jogorvoslatot saját ügyeik kapcsán - írja az MNB. A felügyelet ezért a magyar ügyfelek érdekében azt szorgalmazza, hogy a Revolut hazai leánybankként végezze tevékenységét.

Már több mint félmillió magyar ügyfelük van

Alig öt év alatt a Revolut több mint 16 millió ügyfélre tett szert világszerte .Magyarországon több mint 500 ezer ügyfél használja a Revolut szolgáltatásait - hogy a nagyságrendet érzékeltessük, ezzel a nyilvánosan elérhető adatok szerint több lakossági ügyfelük van az országban, mint a CIB Banknak, de például nem közelítik meg a Takarékbank, az MKB és a Budapest Bank fúziójából épülő nagybankot, ami hozzávetőleg 1,9 millió lakossági ügyfelet ér el - amivel a második helyen áll az OTP mögött.

Az MNB a bank pénzügyi hátteréről azt emeli ki: Revolut Ltd. a nyilvánosan elérhető beszámolói szerint tavaly 122 millió angol font, 2019-ben pedig 98 millió angol font veszteséget termelt, 417 millió font, illetve 96 millió font (2019) saját tőkén. A társaság viszont azt emeli ki: a Revolut Group alapítása óta csaknem egymilliárd dollárnyi befektetést gyűjtött össze, értékét legutóbb 33 milliárd dollárra becsülték.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter nem akármilyen hírt közölt Paksról
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 20:35
Helyreállt a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Betalált a becslés: nem okozott meglepetést az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 18:49
A második negyedévben az előzetes becsléssel összhangban, 1,5 százalékkal nőtt évesítve az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis szerdán közzétett második becslése alapján. Az idén az első negyedévben 2,1 százalék volt az évesített növekedés.
Makro / Külgazdaság Nem bírják tartani a lépést Kínával a németek?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 14:02
Hiába születnek komoly befektetések a szektorban.
Makro / Külgazdaság Indul a munka: így indít az MNB-botrányt vizsgáló parlamenti bizottság
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 13:39
A pénz útját és a politikai felelősséget is fel fogja deríteni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró országgyűlési vizsgálóbizottság – emelte ki a Tisza Párt országgyűlési frakciójának a vizsgálóbizottság szerdai alakuló ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján a bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Rég volt ekkora visszaesés a magyar beruházásoknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 08:30
A teljesítményt leginkább a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás ágazata húzta vissza.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij drónjai lépésre kényszerítették Putyint, aki így megkaparinthatja a stratégiai vállalatokat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 08:28
Egyre többen érzik Oroszország háborújának súlyát, már a vállalkozók között is.
Makro / Külgazdaság Ezt nézze: kőbe vésték a Monetáris Tanács legújabb kamatdöntését
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 06:46
A Varga Mihály vezette központi bank tegnapi kamatmeghatározó ülése után került sor a lépésre, a hivatalos közzétételi helyen.
Makro / Külgazdaság Palócz Éva: Idén jelentős, 5 százalék feletti lehet a reálbér-emelkedés
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. augusztus 26. 05:41
A Kopint-Tárki vezérigazgatója élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 103. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság A CIA igazgatóját szállította a Moszkvában landoló amerikai gép
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 19:41
Vlagyimir Putyin még egy tömegrendezvényt is lemondott, bár nyíltan senki nem erősítette meg, hogy ő is tárgyalt a CIA igazgatójával.
Makro / Külgazdaság Elkezdte az euró bevezetése szempontjából is sorsdöntő munkát a Magyar Nemzeti Bank
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 17:22
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa végigvitte, amit a júniusi kamatdöntő ülést követően Varga Mihály jegybankelnök bejelentett. A „mini” kamatcsökkentési ciklus keretében a nyár folyamán háromszor mérsékelte az alapkamatot, augusztus 25-én is 25 bázisponttal, 5,5 százalékra. Varga Mihály a Monetáris Tanács sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy amennyiben a kormány komolyan gondolja az euró bevezetését, akkor az MNB-nek is vannak ezzel kapcsolatban feladatai. Az egyik ilyen a jelenlegi 3 százalékos inflációs cél felülvizsgálata, amihez már hozzá is láttak a Szabadság téren.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG