3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Nem lehet panasz, nagyot nőtt a forgalom.
Forrás: Wikimedia Commons

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint októberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 20 százalékkal nőtt, a belföldi vendégek által eltöltötteké 6,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest.

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 15 százalékkal nőtt. A külföldivendég-forgalom nagymértékű változása a 2015. októberi bázisadatokkal magyarázható, tavaly októberben a migránsválság hatására visszaesett a külföldivendég-forgalom, ezzel párhuzamosan a belföldi kereslet bővült.

ŸEgy év alatt a külföldi vendégek száma 19, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 20 százalékkal (1 millió 182 ezerre) bővült. A külföldivendég-éjszakák száma mindegyik turisztikai régióban nőtt. Számottevően, több mint ötödével bővült a forgalom Dél-Alföldön (+37%), Közép-Dunántúlon (+26%), Észak-Magyarországon (+26%), Nyugat- (+23%) és Dél-Dunántúlon (+22%).

Honnan jöttek?

A legfontosabb küldő országok közül Németország, Egyesült Királyság, Csehország, Ausztria, Olaszország és Oroszország esetében jelentősen, 10-34 százalék közötti mértékben bővült a vendégéjszakában mért vendégforgalom. Az Egyesült Államokból érkező vendégek az előző évihez hasonló számú (+0,4%) éjszakát töltöttek el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken.

A belföldi vendégek száma 3,6, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 6,1 százalékkal (948 ezerre) csökkent. A belföldivendég-éjszakák alapján mért forgalom – a Budapest–Közép-Duna-vidék régió kivételével – mindegyik turisztikai régióban visszaesett, főként Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon.

A szállodák szobakihasználtsága 3,8 százalékponttal, 59,7 százalékra nőtt.

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 15 százalékkal (37,8 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 17 százalékkal (22,6 milliárd forintra), az egyéb bevétel 12 százalékkal (7,5 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele szintén 12 százalékkal (7,8 milliárd forintra) emelkedett.

ŸSzéchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 15 százalékkal kevesebbet költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. (Az októberben működő kereskedelmi szálláshelyek közül 1844 egység fogadott el pihenőkártyát, 1,1 milliárd forint értékben.)

2016. január–októberben az előző év azonos időszakához képest a szálláshelyek 5,9 százalékkal több, összesen 24,2 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi ven­dégek 5,3 százalékkal (12,1 millió), a belföldiek 6,4 százalékkal több (12,1 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 1,9 százalékponttal, 57,2 százalékra emelkedett.

A kereskedelmi szálláshelyek 341,5 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. A SZÉP-kártya felhasználási értéke a kereskedelmi szálláshelyeken 3 százalékkal nőtt, a vendégek összesen 16,1 milliárd forintot költöttek ezzel - közölte a KSH.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új szerződés került napvilágra a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 17:13
A két ország megállapodott abban, hogy mintegy 1 milliárd cseh koronát (közel 40 millió eurót) fektet be a Barátság kőolajvezeték működésének átalakításába.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a BinX új számlacsomagjai
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 16:26
Az újonnan indult társas vállalkozások számára is elérhetővé váltak a BinX számlacsomagjai, tehát nem kell más szolgáltatónál számlát vezetni ahhoz, hogy egy cég a neobank ügyfele legyen – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel tovább erősödhet a verseny a vállalkozói bankszámláknál, hiszen a Binx ajánlatai igen vonzónak számítanak a piacon.
Makro / Külgazdaság 180 fokos fordulat jöhet Frankfurtban?
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:41
Ezúttal is kamattartás várható az Európai Központi Bank csütörtöki ülésén, de az elnök, Christine Lagarde jelezheti az inflációs kockázatokat – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői.
Makro / Külgazdaság Gázpalack-felvásárlásba kezdtek az emberek
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:12
Pánikvásárlásba kezdtek a magyarok.
Makro / Külgazdaság Ez is ritka: vállveregetést kapott Magyarország Ursula von der Leyenéktől
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:51
Az EU statisztikai hivatalának most közzétett számai alapján februárban a 27 tagállam közül Magyarországon volt a hetedik legalacsonyabb a harmonizált fogyasztóiár-index.
Makro / Külgazdaság Kubával takarhatja el az Egyesült Államok a közel-keleti háború kudarcát?
Imre Lőrinc | 2026. március 18. 14:35
Bár az iráni válság miatt az Egyesült Államok vezetésének most kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy újabb frontot nyisson, a Kuba feletti hatalomátvétel továbbra sem kerül le Donald Trump célkeresztjéről. A karibi ország egyre mélyebb válságba sodródik, az amerikai elnök szankciói az utolsó cseppet jelentették a pohárban. Trumpnak eközben azért is fájhat a feje, mert a Hormuzi-szoros blokádja miatt akár 200 dollárig is kilőhetnek a hordónkénti kőolajárak.
Makro / Külgazdaság Gondterheltek az euróövezet tagállamai: a fogyasztói árakról van szó
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:12
Februárban, az előzetes becslésnek megfelelően, emelkedett az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Villanyszerelő céget vásárolt Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 13:47
A felcsúti milliárdos cégbirodalma megérkezett Leányfalura.
Makro / Külgazdaság Hol a vége? 700 forint fölé drágul a dízel
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 12:25
Tovább emelkednek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Végre tényleg szívderítő lehet nézegetni Brüsszel legfrissebb jelentését
Csabai Károly | 2026. március 18. 05:44
Hála a februárban közel kilenc és féléves mélypontra zuhant inflációnak, Magyarország az Európai Unió 27 tagországából az előkelő, hatodik helyet foglalhatja el – Olaszországgal holtversenyben – az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat által ma publikálandó, a harmonizált fogyasztóiár-indexek alapján elkészített rangsorban. Még előrébb végeztünk a visszatekintő reálkamatok összevetésében, a negyedik helyen, dacára annak, hogy a jegybanki alapkamatunk tizenhat havi mozdulatlanság után csökkent – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG