3p
Az ING vezető elemzője arra figyelmeztet: gyenge a belső fogyasztás és az import. Az év egészét tekintve máris nem olyan jók a kilátások.

Eltérően ítélik meg a külkereskedelmi többlet idei várható alakulását az MTI által megkérdezett szakemberek, a TakarékBank elemzője a többlet növekedésére, míg az ING szakértője a csökkenésére számít.

A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett előzetes adatai szerint az elmúlt évben az export 2,5, és az import 1,8 százalékos növekedésének eredőjeként 7,271 milliárd euró lett a külkereskedelmi mérleg többlete, 617 millió euróval több, mint az előző évben. Az exporttöbblet nemcsak a 2012-es 6,655 milliárd eurót haladta meg, de túlszárnyalta az eddig legmagasabb 7,061 milliárd eurós 2011-es értéket is.

Tavaly decemberben az euróban számított export 9,5, az import 6,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a 290 milliós exporttöbblet 150 millió euróval volt nagyobb, mint egy évvel azelőtt.

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője kiemelte: az export és az import decemberi növekedése igen impozáns, összehasonlítva a német export 4,6, illetve az import 2 százalékos decemberi növekedésével. A hazai import lassabb növekedése feltehetően a szezonálisnál enyhébb téli időjárásnak köszönhető, mivel visszaeshetett a földgáz importja. Az export jelentős növekedése az ipar exportértékesítésének gyorsulását tükrözheti - tette hozzá.

A negyedik negyedévben a külkereskedelmi többlet 550 millió euróval nőtt az egy évvel korábbihoz képest, így a külkereskedelem hozzájárulása a negyedik negyedéves GDP-hez szignifikáns lehetett - mutatott rá az elemző.

Suppan Gergely szerint az idén 7,6 milliárd euróra emelkedhet a külkereskedelmi többlet, mivel az élénkülő belső kereslet importnövelő hatását ellensúlyozhatják a javuló külső keresleti kilátások, valamint a felfutó autóipari termelés.

Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője felhívta a figyelmet arra, az előző hónapokhoz képest a decemberi külkereskedelmi többlet jelentősen kisebb. Ennek azonban elsősorban szezonális okai vannak, így januárban jelentős korrekcióra lehet számítani - mondta.

Balatoni András

A szakember szerint a nyugat-európai konjunktúra viszonylag erős támaszt ad a hazai kivitelnek. Az adatok szerint az import trendje viszont kissé lefelé mutat, ami a GDP-kilátásokat tekintve kedvezőtlen - mutatott rá.

Balatoni András úgy fogalmazott, önmagában a külkereskedelmi mérleg lehet akkor is kedvező, ha gyenge az import, illetve a belső fogyasztás. Az látszik, hogy hiába volt jelentős reálbér-kiáramlás, a kiskereskedelmi forgalom, és különösen a fogyasztás nem nőtt annyival, mint amire számítani lehetett - tette hozzá.

Balatoni András úgy látja, hogy az idei év egészében mérséklődni fog a külkereskedelmi többlet. Ebben az évben a hazai belső kereslet erősödése maga után vonja az import megugrását, ami az emelkedő exportpiaci részesedés ellenére várhatóan rontja majd a külkereskedelmi mérleget - fejtette ki.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A világ egyik legnagyobb aranykészletén ül egy kriptós cég
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 16:58
Heti 1-2 tonnát vásárolnak belőle továbbra is.
Makro / Külgazdaság Nem növeli termelését az OPEC, maradhat a magas olajár?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 15:07
Nem változtatnak a terveken az iráni feszültség árnyékában sem.
Makro / Külgazdaság Néhány óra múlva indul a százmilliárdos támogatási program, érdemes a rajtvonalra állni
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 11:53
Indul az energiatárolós program, hétfőn délelőtt már lehet jelentkezni. A cégek is készülhetnek.
Makro / Külgazdaság Megjelent Orbán Viktor vagyonnyilatkozata is: 7,2 milliós havi fizetés, csökkenő megtakarítás
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:58
Az is kiderült, hogy a miniszterelnök nincsenek a személyes tulajdonában vagyontárgyak.
Makro / Külgazdaság Mibe fektette a pénzét Magyar Péter?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:24
62 milliót tart értékpapírban a Tisza elnöke, de milyen befektetéseket választott?
Makro / Külgazdaság Kapaszkodhat a magyar kormány a jövő héten – sok minden kiderül
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:11
Árulkodó tavaly decemberi és egész éves adatokat közöl a jövő héten is a KSH.
Makro / Külgazdaság Az oroszoknak érdeke lenne az energiapiaci megbékélés Európával, de akkor már inkább mi diktálhatunk
Imre Lőrinc | 2026. február 1. 06:04
A közeljövőben nem, de hosszabb távon az Európai Uniónak és Oroszországnak is ismét érdeke lehet az energiapiaci együttműködés. Addig viszont az EU-nak változtatnia kell a gondolkodásán, új földgáz- és kőolajprojekteket kell indítania – hangzott el a Klasszis Befektetői Klub idei első, energiaipari trendekről és kilátásokról szóló panelbeszélgetésén. Amin az is szóba került, hogy Kína miként tudja zsarolni a nyugati világot a kritikus fontosságú nyersanyagok piacán, és hogy mi lehetne erre Európa válasza.
Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG