2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A növekedési hitelprogram második szakaszában részt vevő hitelintézetek 402,7 milliárd forint összegű szerződést kötöttek a vállalkozásokkal az MNB-nek október 3-ig benyújtott adatok alapján, ebből eddig 330,1 milliárd forintot már folyósítottak 13 588 ügylethez, 9827 cégnek - közölte a jegybank.

Mire mennyit vettek fel?

A leszerződött 402,7 milliárd forint csaknem 98 százaléka új hitel. Ezen belül az új beruházási hitelek és új lízingügyletek részesedése 59, az új forgóeszközhiteleké 26, míg az uniós támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 15 százalék.

Az első pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos mérete 24 millió, az új forgóeszközhiteleké 57 millió forint, míg az EU-s hiteleké 36 millió forint.

Hitelkiváltás

A forint- és devizahitel-kiváltást lehetővé tevő második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 72, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 28 százalék; a folyósított hitelek csaknem 79 százaléka forinthitelek kiváltását, míg 21 százaléka devizahitelek kiváltását szolgálta.

Az első pillérben az új beruházási hitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos futamideje 6,9 év, az új forgóeszközhiteleké 1,7 év, az EU-s hitelek esetében pedig 1,4 év. A második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására nyújtott hiteleké 6,3 év, a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására nyújtott hiteleké 2,1 év.

Cégmérettől is függ mire igényelnek hitelt


A nagybankok kihelyezéseinek felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú - közölte az MNB. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak a programban.

Vállalatméret szerint vizsgálva a mikrovállalkozások hitelfelvétele csaknem 80 százalékban új beruházási hitel, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.

Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, javítás és a feldolgozóipar ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek csaknem háromnegyede ebbe a három ágazatba megy.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érkezett: tovább szakadnak a piaci árak a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:09
Újabb lépéseket tesznek az üzemanyagéárak a normalizálódás irányába.
Makro / Külgazdaság Kétezer milliárd forint zúdulhat a Tisza-kormánnyal az építőiparba
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 08:23
A legfontosabb szakági tömörülés vezetője szerint ez komoly fegyvertény lenne.
Makro / Külgazdaság Már hétfőn újraindulhat a Barátság vezeték, közölte Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:57
Brüsszel közvetítésével kapott üzenetet Kijevből a választásokon vesztes miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Von der Leyenéknek is sürgető lenne az előrelépés az uniós pénzek ügyében
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 14:53
De egyelőre csak a továbblépés lehetőségeiről egyeztettek Budapesten.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: uniós pénzek nélkül nem lehet beindítani a magyar gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 13:52
Ő is tárgyalt a Budapestre érkezett uniós küldöttséggel a források megnyitásáról.
Makro / Külgazdaság Újra megnyílhat egy másik fontos pénzcsap is Magyarország számára
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:42
Az uniós pénzek mellett a Norvég Alap is újra érkezni kezdhetnek..
Makro / Külgazdaság Rendszerszintű egyenlőtlenségek jellemezték a magyar választást
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:26
Állítják a voksolást megfigyelő civil szervezetek.
Makro / Külgazdaság Mi lesz a Mol szerbiai bevásárlásával?
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 10:59
Egyeztettek a NIS-üzletről Belgrádban.
Makro / Külgazdaság 50 milliárd dollárnyi olaj veszett oda a közel-keleti válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 09:44
500 millió hordó tűnt el a világpiacról.
Makro / Külgazdaság Nem hiába kongatják a vészharangot? Már a német pénzügyminiszter is aggódik a kerozinhiány miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 16:37
Bajban lesz a légiközlekedés, ha nem gyorsul fel az átállás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG