2p

Az ENSZ szerint Szomáliában "küszöbön áll" az éhínség, és "konkrét jelek" utalnak arra, hogy az év végére eléri az ország déli Bay tartományát.

Az ENSZ hétfői közlése a szomáliai éhínség hivatalos bejelentése előtti utolsó jelzés, miközben az országban már ezrek haltak meg a rendkívüli szárazság és az ukrajnai háború okozta élelmiszerhiány súlyosbító hatása miatt.

Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese újságíróknak úgy fogalmazott: "minden ízében megrázta az elmúlt napokban" az a látvány, amelyet szomáliai látogatásán tapasztalt. Az éhezéstől teljesen legyengült csecsemőket látott, akiknek már sírni sem volt ereje.

Az éhínség hivatalos bejelentése egy országban ritka esetnek számít, és arra figyelmeztet: túl kevés segítség érkezett az országba, és az is túl későn. Szomáliában legalább egymillió ember kényszerült elhagyni lakóhelyét az évtizedek óta legsúlyosabb, a klímaváltozás okozta szárazság miatt, amely "Afrika szarván" Etiópiát és Kenyát is sújtja.

Év végére elérhet Szomáliába az éhínség. Fotó: Pixabay
Év végére elérhet Szomáliába az éhínség. Fotó: Pixabay

Az ENSZ meghatározása szerint az éhínség a szélsőséges élelmiszerhiány, valamint a teljes éhezés vagy alultápláltság okozta jelentős mértékű halálozás egyidejű fellépése, amelyet különféle betegségek is súlyosbítanak, mint például a kolera.

Az ENSZ mostani hivatalos bejelentése annyit tesz, hogy az adatok szerint az ország háztartásainak ötödében súlyos élelmiszerhiány van, a gyermekek több mint 30 százaléka súlyosan alultáplált, és 100 ezer emberből naponta több mint kettő éhen hal.

Ukrajna orosz katonai megszállása katasztrofális következményekkel járt Szomália számára. A kelet-afrikai ország a humanitárius segélyek hiányától szenved, mert a nemzetközi donorok inkább Európára összpontosítanak. Az ukrajnai háború előtt Szomália búzaimportjának legalább 90 százaléka Oroszországból és Ukrajnából származott, és a gabonahiány mellett az emelkedő élelmiszerárak tovább súlyosbítják az ország helyzetét. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta az egyetlen dolgot, ami fájt neki idén
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 12:37
Hosszú interjút adott a miniszterelnök. Beszélt a Szőlő utcai ügyről, politikáról és gazdaságról – de nem e területekről származik az idei év egyetlen fájdalmas emléke számára.
Makro / Külgazdaság Nagy pakkal készül Orbán Viktor Brüsszelbe
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 10:49
Lehet, hogy ezúttal nem lesz elég egy különgép?
Makro / Külgazdaság Egy év sem telt el, máris újabb előrehozott választás jöhet Németországban?
Imre Lőrinc | 2025. december 14. 06:04
Bár sokan bíztak az ellenkezőjében, mára kiderült, hogy nem egy nagy beruházási csomag fogja megváltani a német gazdaságot. Ráadásul alig fél évvel a kormányalakítás után máris repedezik a Friedrich Merz vezette kormánykoalíció, amit a nyugdíjreform és a sorkatonaság kérdése is megtépáz. Számunkra rossz hír, hogy a németországi fejleményeket Magyarországról sem nézhetjük ölbe tett kézzel.
Makro / Külgazdaság Magához édesgeti Donald Trump Putyin egyik legjobb barátját?
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 16:32
Az Egyesült Államok feloldja a fehérorosz káliumsóra kivetett szankciókat.
Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG