2p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A frank erősödése nehézségeket okoz ugyan az exportorientált ágazatoknak, egyúttal azonban lehetőséget teremt Svájcnak gazdasága modernizálására azáltal, hogy a termelékenység folyamatos növelésére kényszeríti a termelővállalatokat - mondta Daniel Küng, a külkereskedelmi kapcsolatok fejlesztésével foglalkozó Switzerland Global Enterprise igazgatója.

Mire nem képesek a cégek

Rövid távon nem kedvez a svájci gazdaságnak a frank árfolyamának az emelkedése - jelezte egy interjúban Daniel Küng. Hozzátette: hosszabb távon azonban a folyamatos felértékelődésnek nemzetgazdasági előnyei is lehetnek azáltal, hogy termelékenységük fokozására kényszeríti a feldolgozóipari vállalatokat.

Daniel Küng. Kép forrása: s-ge.com.

Megfogalmazása szerint ámulatba ejtő, hogy versenyképességük megőrzése érdekében mi mindenre voltak képesek a svájci vállalatok az utóbbi időkben. Óriási eredményeket értek már el a frank erősödésének a kivédésében, "és még korántsem merítették ki a lehetőségeiket" - tette hozzá. 

Kockázatok

Az alkalmazkodási kényszernek vannak azonban kockázatai - mutatott rá. Számos cég igyekszik ugyanis nyereségessége rovására megőrizni piaci részesedését. A Switzerland Global Enterprise felmérésében az exportorientált kis- és középvállalatok háromnegyede számolt be nyereségessége csökkenéséről, kétharmaduk pedig egyenesen nagymértékű visszaesésről. "Van persze értelme a piaci részesedésen őrködni" - mondta Küng -, "a nyereségesség csökkenése azonban a beruházások és az innováció finanszírozásához, a termelőeszközök modernizálásához szükséges források elapadásához vezet".

Daniel Küng szerint a svájci vállalatok növekvő számban törekszenek nemzetközi szerepvállalásuk fokozására, és a Switzerland Global Enterprise sem tud jobb tanácsot adni az exportorientált cégeknek annál, mint hogy diverzifikálják felvevőpiacaikat, és ne csak egyoldalúan Európára koncentráljanak.

A külkereskedelem-fejlesztéssel foglalkozó svájci intézet a legjobb piaci lehetőségeket azokban a régiókban látja, ahol a legnagyobb ütemben bővül a középosztály, azaz Ázsiában és Latin-Amerikában, valamint az Öböl menti államokban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin is megszólalt az amerikai béketervről
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 19:51
Támogatóan beszélt Vlagyimir Putyin a 28 pontos amerikai béketervről. Az orosz elnök a biztonsági tanács moszkvai ülésén reagált a tervezetre, és azt is elmondta, hogy Trumppal már augusztusban egyeztettek róla.
Makro / Külgazdaság Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 18:07
Papír nincs, mentesség van? Valami nem áll össze az orosz olajra vonatkozó amerikai szankciók ügyében.
Makro / Külgazdaság Eljárás indult Magyarországgal szemben a Mohu-koncesszió miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 16:54
Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött a magyar kormánynak: gond van a Mohu-koncesszióval, a kiberbiztonsági törvényekkel és az autópálya-matricával is.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a nyomás Zelenszkijen: bekeményített az USA
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 15:49
Eleshet az amerikai fegyverszállítmányoktól és hírszerzési információktól Ukrajna, ha nem írja alá a 28 pontos békeszerződést – írja a Reuters. Az amerikaiak azonban egy olyan korábbi ukrán védelmi miniszterre hivatkoznak, aki közölte: nem vett részt a béketerv kidolgozásában.
Makro / Külgazdaság Mit gondol, kik gyártják a legtöbb fegyvert a világon?
Bózsó Péter | 2025. november 21. 15:07
A fegyvergyárak Európa-szerte szorgosan működnek, a megrendelések száma növekszik, az exportengedélyek pedig történelmi csúcsokat érnek el.
Makro / Külgazdaság Lesz megint mit a háborúra fognia a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 08:30
Bár a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint a beruházások a harmadik negyedévben csak feleakkora éves mínuszban voltak, mint a másodikban, így sem tört meg a már közel három éve tartó negatív trend.
Makro / Külgazdaság Nem a rizsen múlt – Japánban 3 százalékra gyorsult az infláció októberben
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 08:01
Az ázsiai szigetországban 3 százalékra gyorsult az éves infláció októberben a szeptemberi 2,9 százalékról – áll a belügy- és kommunikációs minisztérium pénteki jelentésében.
Makro / Külgazdaság Trump nem lesz boldog? Évek óta nem volt ennyi munkanélküli az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 16:58
Amerikai munkaerőpiaci adatok érkeztek.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó helyre került Magyarország egy listán
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 14:31
Építőipar terén jó lett a magyar adat.
Makro / Külgazdaság Félelmetes pénzeket kerestek a milliárdosok egy év alatt is
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:34
3,8 milliárd embert kiemelhetnének a szegénységből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG