2p

Hamarosan megszólal az IMF.

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) január 17-én frissíti globális gazdasági előrejelzését, amelyben stabil növekedést és csökkenő inflációt vetít előre – jelentette be Kristalina Georgieva, a szervezet vezérigazgatója a Reuters híre szerint. Bár az amerikai gazdaság a vártnál jobban teljesít, az új adminisztráció kereskedelempolitikai tervei komoly bizonytalansági tényezőt jelentenek, tette hozzá Georgieva.

Georgieva szerint a Fed számára most kulcsfontosságú a kivárás, mivel az infláció közelít a jegybanki célhoz, és a munkaerőpiac stabil. Ugyanakkor a kamatok világszerte továbbra is magasabb szinten maradhatnak.

Európa megtorpanhat
Európa megtorpanhat
Fotó: Imf.org

A világgazdasági kilátások régiónként eltérőek: az Európai Unió növekedése megtorpanhat, Kínában deflációs nyomás és gyenge belső kereslet jelent kihívást, míg Brazíliában emelkedő inflációval küzdenek. Az alacsony jövedelmű országok helyzete különösen aggasztó, mivel egy újabb gazdasági sokk súlyosan érintheti őket.

Georgieva hangsúlyozta, hogy a magas kamatlábak eddig nem vezettek globális recesszióhoz, de az eltérő inflációs trendek miatt a jegybankoknak különösen körültekintően kell mérlegelniük. Az országok nem oldhatják meg problémáikat további eladósodással, hanem növekedésre kell építeniük stratégiájukat.

Az IMF friss előrejelzése jelentős érdeklődésre tarthat számot, mivel az Egyesült Államok új kereskedelempolitikai irányai világszerte hatással lehetnek a gazdasági folyamatokra, különösen a globális ellátási láncokba erősen integrált országok esetében. Georgieva figyelmeztetett: az alacsony növekedési kilátások és az egyre növekvő bizonytalanság együttesen új kihívásokat hozhat a világgazdaság számára.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kínában is megtorpant az autóeladás
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:23
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
Makro / Külgazdaság Visszavettek a tempóból a románok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 13:49
Romániában 2,6 százalékkal kevesebb személygépkocsit gyártottak tavaly mint egy évvel korábban – közölte a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Makro / Külgazdaság Már az euróbevezetés első hetében boldogok lehetnek a bolgárok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 10:37
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Egyelőre hiába unszolja Trump az amerikai olajcégeket venezuelai beruházásokra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 08:12
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.
Makro / Külgazdaság A bécsi kutató megbecsülte az EU-Mercosur megállapodás ausztriai hatását
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:25
Oliver Reiter közgazdász, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (wiiw) munkatársa fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Többen dolgoznak az Egyesült Államokban, de van, akiknek ez sem elég
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:45
A vártnál kevesebb munkahely jött létre, de a munkanélküliség csökkent decemberben.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán békekötést is befolyásolhatja Trumpék venezuelai akciója
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:25
Az elmúlt napok legfontosabb katonai és politikai fejleménye a venezuelai elnök elfogása volt. Az akcióval Donald Trump egyértelműen erőt mutatott, szemben a korábbi hónapok tétlenségével. Ez akár Moszkva számára is fontos üzenet lehet, ráadásul az oroszok számára gazdasági szempontból is sok érv szólna a béke mellett.
Makro / Külgazdaság Most a vásárlók cáfoltak rá az elemzőkre
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:05
Havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben novemberben.
Makro / Külgazdaság Mi történik? Zúdulnak a külföldi autók Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 10:15
Tavaly a Datahouse adatai alapján 128 155 használt autó érkezett külföldről, ez 15,5 százalékkal több, mint 2024-ben – közölte a jóautók.hu pénteken az MTI-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG