7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Szegény forintot az ág is húzza, a múlt év végén látott minimális konszolidáció után 2025 első napjaiban ismét lejtőre került a magyar fizetőeszköz. A magyar gazdaság nehézségei mellett ehhez hozzájárulnak a nemzetközi folyamatok, így a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump nyilatkozatai is. Nagyon úgy tűnik, a várható amerikai gazdaságpolitika nem fog kedvezni az európai országoknak, a forint gyengülése ezt is tükrözi.

Erről lesz szó a cikkben:

  • Milyen hatással lehet Donald Trump vámterve a globális kereskedelemre?

  • Hogyan reagált Trump a Washington Post értesüléseire?

  • Miért gyengült a forint az amerikai gazdaságpolitikai hírek hatására?

  • Hogyan befolyásolhatja a vámháború az infláció alakulását világszerte?

  • Miért érinti különösen érzékenyen Magyarországot a vámháború lehetősége?

Hétfőn megnyugtatónak tűnő információkat közölt a Washington Post, a mértékadónak tekintett lap arról írt, hogy Donald Trump olyan tervet fontolgat, amely ugyan nem veti el a korábban beharangozott vámokat, de leszűkítené a hangsúlyt bizonyos árukra és szolgáltatásokra. A vámoknak ez az újabb megközelítése valószínűleg nem lenne olyan drasztikus, mint amire Donald Trump korábbi elképzelései alapján számítani lehetne, de mégis jelentős változásokat okozna a globális kereskedelemben – írta a lap, Trump gondolkodását ismerő emberekre hivatkozva. Ez az irány egyébként Magyarország számára is megnyugtató lenne, hazánk gazdasága ugyanis erősen ki van téve a nemzetközi gazdasági folyamatoknak. Ha pedig Donald Trump valóban vámháborúba kezd, akkor annak – egyelőre pontosan nehezen felmérhető, de biztosan – negatív következményei lennének.

A hírt azonban a megválasztott elnök gyorsan cáfolta az általa alapított közösségi platformon. A Truth Socialön megjelent bejegyzésében ugyanis azt írta: „A Washington Post sztorija – úgynevezett névtelen forrásokra hivatkozva, amelyek nem léteznek, – tévesen állítja, hogy visszafogottabb vámpolitikára készülök.”

A piacok pedig hevesen reagáltak a megjelenő információkra, ami miatt a forint is idei mélypontjára jutott. Kedden ugyan nem folytatódott a magyar fizetőeszköz gyengülése, és érdemi erőt sem láthatunk. Sőt nagy valószínűséggel amíg nem lép hivatalba az elnök és nem látunk – a magyar gazdaság szempontjából – kedvező fordulatot Trump gazdaságpolitikájában, addig más feltörekvő piaci devizákhoz hasonlóan nyomás alatt lesz a forint.

Amennyiben a hivatalba lépő elnök valóban beváltja a kampányígéreteit és legalább 10 százalékos általános vámot vet ki minden országra, akkor az az egyébként is stagnálás közeli uniós és magyar gazdasági növekedést is visszafoghatja.

Másrészt a vámok kölcsönös bevezetése áremelkedést okozhat az importtermékeknél, ami újra felpörgetheti világszerte az inflációt. Amely az utóbbi hónapokban az Egyesült Államokban, az EU-ban és Magyarországon is fordulatot vett és az ősz folyamán elért mélyponthoz képest ismét gyorsult. A historikus tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a feltörekvő országokban (ahová hazánkat is sorolják a közgazdászok) egy általános inflációs hullám rendre erősebb drágulást okoznak, mint a legfejlettebb államokban.

Jóban vannak
Jóban vannak
Fotó: X/Orbán Viktor

Részben emiatt a novemberi amerikai választások óta a dollár erősödését és a feltörekvő devizák gyengülését láthatjuk. Bár a trend általános, de megállapítható, hogy a forintot például több más devizához képest a folyamat érzékenyebben érintette.

Az MNB év végén megjelent Inflációs jelentésben például úgy fogalmazott:

A forint a szeptemberi kamatdöntést követően az amerikai választások felé közeledve – a régiós devizákkal többnyire összhangban – gyengült az euróval szemben. November elejétől a dollár gyorsuló ütemben erősödött az euróval szemben, ami a hazai kockázati tényezők felerősödésével együtt a forint árfolyamát a régiós devizákhoz képest nagyobb mértékben gyengítette.

A fentiek alapján tehát arra következtethetünk, hogy a nemzetközi folyamatok mellett úgymond magyar specifikumok is hozzájárultak ahhoz, hogy a dollár árfolyama 400, míg az euróé 415 fölé került. A probléma az, hogy ezek többrétűek és csak kivételesen kedvező gazdasági környezetben lehet ezeket egyidejűleg javítani.

Így például problémát jelent, hogy a magyar gazdasági növekedés az egyik leggyengébb volt tavaly az első kilenc hónap adatait tekintve az EU-ban. Az exportorientált magyar gazdaság számára egy ilyen külső környezetben ráadásul komoly kihívást jelent komolyabb növekedést elérni.

Nem segít a forinton az sem, hogy a Covid időszakában elengedett hiányt az elmúlt négy évben nem sikerült látványosan visszafogni. A 2024-es tényadatot ugyan nem ismerjük, de az MNB előrejelzése szerint a hiány a GDP arányában 2024-ben 4,4–4,8 százalékos lehetett, ami messze felülmúlja az úgynevezett maastrichti kritériumot, amely 3 százalék. Elsőre talán nem evidencia, de ez a két adat együtt súlyos gyengeséget és versenyképességi problémákat jelez, hiszen azt mutatja, hogy a magyar gazdaság az elmúlt három évben erősen túlköltekezett, de ez csak arra volt elég, hogy egy komoly visszaesést elkerüljünk.

Az uniós források az egyensúlyi problémák nélkül tudnának lendületet adni a magyar gazdaságnak, ám ezen a területen sem büszkélkedhet jó teljesítménnyel a kormány. Ismét a cikkünkben már többször idézett Inflációs jelentést citálnánk, amely erről a kérdéskörről azt írta:

Az uniós források elérhetőségének korlátozása továbbra is számottevő bizonytalanságot jelent a költségvetési folyamatok szempontjából. Hazánk összesen 12,2 milliárd euro értékben férhet hozzá a 2021–2027-es kohéziós keretrészhez, ugyanakkor továbbra sem érhető el a helyreállítási és kohéziós vissza nem térítendő támogatásokból összesen 16 milliárd euro, amelyek döntő része a Bizottság által meghatározott 27 szupermérföldkő előzetes teljesítéséhez kapcsolódik. A források korlátozásával állhat összefüggésben, hogy az első tizenegy havi költségvetési adatok alapján az uniós kifizetések és bevételek továbbra is érdemben elmaradnak az előirányzatok alapján várhatótól, ami a megelőlegezések és a forrásfelhasználás alacsony szintjére utal.

Ha pedig mindez nem lenne elég, akkor érdemes megjegyezni, hogy miután több mint két éve tart a feltételességi jogállamisági eljárás Magyarországgal szemben ezért 1 milliárd eurót véglegesen elveszít az ország három uniós támogatású programból. A tavaly a fű alatt felvett 1 milliárdos kínai hitel kapcsán is lehetett olyan magyarázatot hallani, hogy a hiányzó uniós forrásokat próbálták pótolni, így nem kizárt ebben az esetben sem, hogy a hiányzó brüsszeli pénzeket kötvénykibocsátással orvosolná az állam. Ugyanakkor ezzel két probléma van, egyrészt, hogy a tőkét vissza kell fizetni, másrészt, hogy a kamatfizetés az elmúlt években egyre nagyobb terhet jelentett a költségvetés számára. Bár idén ez a nyomás talán csökkenni fog, de pont az év elején lesz még az óriási mennyiségben értékesített inflációkövető lakossági állampapírjainak egy súlyos terhet jelentő kamatfizetése.

Nagy kérdés a forint árfolyama szempontjából, hogy az MNB új vezetése miként kezeli a kialakult helyzetet. A választások előtti évben a romló közvéleménykutatási adatok fényében ugyanis a kormány számára létkérdés lehet a gazdasági növekedés, amely teret engedne a szavazatvásárló osztogatásnak. Csakhogy a gyenge nemzetközi konjunktúra és az uniós források hiánya mellett ez leginkább hazai források révén lenne megvalósítható. A mozgástér viszont minimális, hiszen, ha érdemi fiskális lazítás jön, és költségvetési forrásokat szórnak majd szét, akkor a megbillenő egyensúlyi adatok miatt próbálhatnak a befektetők forintot eladni.

Hasonló lesz a végkimenetele annak is, ha – indokolatlanul – alacsony kamatkörnyezetet teremtve a jegybank beavatkozása révén tesznek elérhetővé olcsó forrásokat. A forintnak ugyanis már most is csak minimális kamatelőnye van a kulcsvalutához, a dollárhoz képest. Ha ez is eltűnik, az a forint ellenispekulánsok számára szinte biztosan felhívás lesz egy keringőre. Annak eredményeként pedig nem az lesz a kérdés, hogy történelmi mélypontot üt-e a magyar deviza az euróval szemben – ehhez a 2022 őszén látott 434-es szintet kellene átlépnie –, hanem az, hogy a 450-es vagy az 500-as szint állítja meg a gyengülést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az EU ebbe a hét országba küldené vissza a migránsokat
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 18:46
Az Európai Unió hét országot azonosított, amelyeket biztonságos származási országnak tart a menedékkérelmek felgyorsítására irányuló javaslatok részeként.
Nemzetközi Uniós küldöttség járt Magyarországon: a Pride betiltását is vizsgálhatják
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 17:16
Magyarországon járt az Európa Parlament delegációja, akik szerint a magyar kormány képviselői agresszíven viselkedtek velük. 
Nemzetközi A Fehér Ház folytatja az újságírók korlátozását
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 16:51
Az Associated Press azzal vádolja Trump-adminisztrációt, hogy megszegte a bírósági határozatot, amely visszaállította a hozzáférést a Fehér Ház sajtóeseményeihez.
Nemzetközi Hatalmas horderejű paktumról döntött a WHO
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 16:08
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagjai megállapodtak egy jogilag kötelező erejű szerződés szövegében, amelynek célja a jövőbeli világjárványok hatékonyabb kezelése.
Nemzetközi Obama után Biden is nyilvánosan bírálta Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 15:41
Joe Biden hivatalából való távozása óta elöször mondott beszédével bírálta a Trump-kormányzat jóléti politikáját.
Nemzetközi Hova fokozható? 245 százalékos amerikai vám jöhet Kínának
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 15:10
Tovább fokozódik a vámháború: 245 százalékos vámot is kivethet az Egyesült Államok az USA-ba érkező kínai importra.
Nemzetközi Folytatódhat a vérengzés: hiába rúgták ki az amerikai támogatásokat kinyíró kormánytisztviselőt
Kollár Dóra | 2025. április 16. 15:01
Fejcsere történt az amerikai nemzetközi segélyek felügyeleténél, ez azonban nem sok jót ígér.
Nemzetközi Zelenszkij jobbkeze: „Közeledik az amerikai-ukrán ásványianyag-memorandum aláírása”
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 14:42
Ukrajna miniszterelnök-helyettese szerint „jelentős előrelépések” történtek a tárgyalások folyamán, és ezért közeledik az amerikai-ukrán ásványianyag-üzlet megkötése. 
Nemzetközi Zelenszkij meghosszabbította a hadiállapotot
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 13:51
Május 9-től augusztus 6-ig tart a meghosszabbított hadiállapotot és az általános mozgósítás Ukrajnában – a rendelkezéseket szerdán szavazta meg az ország parlamentje, miután kedden Volodimir Zelenszkij elnök benyújtotta az erről szóló javaslatot.
Nemzetközi Robert Fico kihúzhatja a gyufát, ha részt vesz Putyin katonai parádéján?
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 13:29
Az Európai Bizottság ismét óva intette Robert Fico szlovák kormányfőt a május 9-i moszkvai orosz győzelmi parádén való részvételtől, mondván, „fontos, hogy ne adjon legitimitást” az eseménynek, tekintettel Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújára .
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG