Magyarországon jelenleg a háztartások energiaárai csökkennek, de a kormány szeretné, ha később az üzleti szférában is visszaesnének a költségek - mondta a hivatalos indiai látogatáson tartózkodó kormányfő a Mumbaiban rendezett magyar-indiai üzleti fórumon pénteken.
A versenyelőnyt jelenthet az olcsó energia
A kabinet azért is áll ki a nukleárisenergia-felhasználás mellett, mert szükség van rá az energiaár-csökkentéshez - közölte Orbán Viktor. Emlékeztetett, hogy jelenleg a magyar villamosenergia-ellátás 40 százaléka származik atomenergiából, a kormány azonban közel van az erőműbővítésről szóló megállapodáshoz, így ez az arány a következő évtizedben 60-70 százalékra emelkedhet. Magyarországnak nincsenek természeti erőforrásai, így ez az egyetlen lehetőség a relatíve olcsó energia előállítására például ipari felhasználásra - mutatott rá.
Mindezek alapján úgy vélte, 4-5 év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban. A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy Európával ellentétben az Egyesült Államok azért volt képes kimászni a válságból, mert az európaihoz képest egyharmaddal alacsonyabbak az energiaárai. Márpedig, ha az európaiak nem képesek megtalálni az energiaár-csökkentés módját - nemcsak a háztartásoknak, hanem az üzleti szféra számára is -, akkor nincs esélyük a gazdasági versenyképesség visszanyerésére. Különösen nem a gépjárműiparban - mondta, miután az energiaárakkal kapcsolatos álláspontját a magyarországi autóipart firtató üzletemberi kérdésre fejtette ki.
Szerinte Magyarország egyebek mellett azért lehet sikeres, versenyképes a gépjárműiparban, mert kiváló mérnökei vannak és alacsony a munkaerőköltség, ami persze jó az üzletnek, de nem jó az embereknek, noha ebben a szektorban még mindig magasabbak a fizetések, mint sok más ágazatban. Azonban az autóipari versenyképesség egyik legfontosabb jövőbeli feltétele a cégek energiaköltsége lesz, ezért is szükséges csökkenteni az árakat Magyarországon is - közölte.
A válságon túl
Egy másik kérdésre, a turisztikai kapcsolatokról érdeklődő vállalatvezetőnek válaszolva a kormányfő szorgalmazta, hogy jelenjenek meg az indiai szereplők a budapesti szállodaiparban, így ugyanis könnyebb lehet Magyarországra vonzani az indiai turistákat.
A több mint 70 magyar üzletember és számos indiai cég képviselője előtt tartott beszédében Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország fontos, a vállalatok logisztikai szempontjából talán a legfontosabb hely Európában, amely egészében még nem látja tisztán, hogyan lábaljon ki a válságból, de már van olyan régiója - például Közép-Európa -, amely túl van a krízisen, így versenyképesebb.
A magyar-indiai gazdasági együttműködés szempontjából fontosnak nevezte a magyar gépjármű-, építő-, gyógyszer- és energetikai ipart, a már említett magas színvonalú mérnöki tudást, a víz- és hulladékgazdálkodást, a mezőgazdaságot, valamint az infokommunikációt és a biotechnológiát. Hozzáfűzte, hogy Magyarországon is vannak indiai befektető vállalatok, "zászlóshajók", közülük kettővel stratégiai együttműködési megállapodást is kötött a magyar kabinet.
Növelné az exportot Orbán Viktor
A miniszterelnök az Indiában folytatott gazdasági megbeszéléseit úgy összegezte, hogy a két ország kormánya minden szükséges lépést megtett, kinyitották a kapukat, most az üzletembereken a sor, hogy éljenek a lehetőségekkel.
Csütörtökön Újdelhiben is rendeztek magyar-indiai üzleti fórumot a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szervezésében. Azon a tanácskozáson Orbán Viktor arról beszélt, hogy jelentősen, a mostani csaknem háromszorosára kellene növelni az Európán kívülre irányuló magyar export mértékét 2018-ra. A fórumokon 66 magyar cég képviselői vettek részt többek között a vízgazdálkodás, a megújuló energia, a biotechnológia, a gyógyszer-, valamint a gépipar területéről.
A magyar kormány már két indiai céggel is kötött stratégiai együttműködési megállapodást: az informatikai szolgáltatást és tanácsadást nyújtó Tata Consultancyvel - amelynek mumbai központját péntek délután keresi fel az Indiában tárgyaló magyar delegáció -, valamint a transzformátorokat és nagyfeszültségű gépeket gyártó CG Electric-kel.
Orbán Viktor szerint négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legalacsonyabb a villamos energia ára az Európai Unióban, aminek feltétele az atomenergia-kapacitás bővítése.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Napokon belül új állampapír-sorozat jön
14 perce
-
Itt a magyar Watergate, itt a kormány Waterlooja? Ez Viszont Privát Extra
körülbelül 1 órája
-
Ennyiért adják az eurót a hétvége előtt
körülbelül 1 órája
-
Régóta nem volt ennyire gyenge éve a BYD-nak
körülbelül 1 órája
-
Zuhanás a kis és közepes részvényeknél, 9000 pont alatt a BUMIX
2 órája
-
Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
3 órája
-
Adócsökkentés és ársapka jöhet az üzemanyagokra Lengyelországban
3 órája
Mfor.hu Top24
- Vészjósló mérleg: kétszer annyian haltak meg, mint ahányan születtek
- Haranglábat és kerti tárolót is felkapott a szél, nyolcezer lakásban nincs fűtés
- Megint több lett a munkanélküli magyar
- Erős üzenetet kapott Orbán Viktor – és nem a közvélemény-kutatóktól
- Tízéves csúcsra ugrott a munkanélküliségi ráta
- Bod Péter Ákos: A hormuzi szoros és a magyar gazdaság
- Elmarad a köznevelésben dolgozók sztrájkja Magyarországon, mert Maruzsa Zoltán jogellenesnek tartotta azt
Makro / Külgazdaság
Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
Makro / Külgazdaság
Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság
Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság
Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság
Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Makro / Külgazdaság
Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság
A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság
Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
Makro / Külgazdaság
Egyre kevesebb a magyar – kijött a friss statisztika
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:45
Közel kétszer annyian haltak meg februárban, mint ahányan születtek.
Makro / Külgazdaság
Újra felütötte a fejét a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:30
Az állástalanok száma már 231 ezer fő a KSH friss adatai szerint.
Heti top
- Bemondták a svájci profik: spájzoljon be még most az aranyból, ezüstből 2026. március 26. 05:44
- Olyat mondott Zelenszkij, ami nagyon nem fog tetszeni Orbán Viktornak 2026. március 20. 19:51
- Összehívták a Nemzetbiztonsági Bizottságot 2026. március 24. 13:56
- Kizárják a magyar kormányt az uniós tárgyalásokról, hogy ne tájékoztathassák az oroszokat, írja a Politico 2026. március 23. 09:48
Havi top
- Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken 2026. március 18. 09:54
- Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel 2026. március 12. 17:16
- Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború 2026. március 9. 10:24
- A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot 2026. március 4. 16:45
Friss
Állampapír / Kötvény
Napokon belül új állampapír-sorozat jön
Azt is lehet tudni, mennyi kamatot fizet.
14 perce
Vállalat
Régóta nem volt ennyire gyenge éve a BYD-nak
Hiába a 10 százalékos leépítés, csökkent a profit.
körülbelül 1 órája
A 100 Leggazdagabb
-
Rekordbevétel a Revolutnál: örülhetnek a dollármilliárdos alapítók2026. március 27. 15:50 -
Varga Mihály cége építi az új Flextronics-központot Zalaegerszegen2026. március 27. 06:00 -
Meghalt az OnlyFans milliárdos tulajdonosa2026. március 26. 15:50 -
Garancsi István lesz a soproni kaszinó többségi tulajdonosa2026. március 26. 05:50 -
Miskolci gyermekotthonokat támogatott az ország leggazdagabb embere2026. március 25. 16:00
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Útfelújítás több szakaszon: jövő héten is forgalomkorlátozásokra kell készülni Egerben és környékén
18:44
-
Dizájnerdrogért és készpénzért vehetnek szavazatokat – súlyos állítások egy friss dokumentumfilmben
15:47
-
Megkezdődött a sétálóutca csapadékvíz-elvezető rendszerének felújítása Egerben
14:42
-
Száz év magány Netflixen: amit a sorozat ki nem mond
12:52
-
Ivóvízhálózat-rekonstrukció kezdődik Egerben – forgalomkorlátozásra és vízhiányra is számítani kell
12:26
legolvasottabb
-
Újra folyik a kőolaj egy fontos vezetéken
2026. március 18. 09:54
-
Kiderült, mekkora a gond a Barátság kőolajvezetékkel
2026. március 12. 17:16
-
Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború
2026. március 9. 10:24
-
A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot
2026. március 4. 16:45
-
Szijjártó Péter bejelentésének sokan fognak örülni
2026. március 3. 08:16
top 24
-
Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
2026. március 27. 11:35
-
Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
2026. március 27. 13:39
-
Republikon: nőtt a Tisza előnye, hárompárti parlament alakulhat
2026. március 27. 11:52
-
Nagyon meglepő adatot találtunk az Ausztriában dolgozó magyarokról
2026. március 27. 05:46
-
Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
2026. március 27. 09:21


