2p
A vártnál gyengébb lett a februári euróövezeti beszerzésimenedzser-index (BMI) a Markit Economics piackutató intézet csütörtökön közölt előzetes adatai szerint.

A szolgáltatóipari BMI alig észrevehetően - a januári 51,6 pontról 51,7 pontra - nőtt, a feldolgozóipari és az összetett mutató pedig csökkent. Előbbi 54 pontról 53 pontra, utóbbi 52,9 pontról 52,7 pontra. Az elemzők mindhárom adatnál jobbat vártak.

Nem olyan rossz, de lehetne jobb

A felmérés - amely több ezer vállalat megkérdezésén alapul - azt mutatja: folytatódik a lassú kilábalás az eurózónában - mondta el Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza. Az euróövezeti periféria kijött a recesszióból, Németország szárnyal. Az összetett euróövezeti BMI immár 8. hónapja 50 pont fölött van, ami növekedést jelez - tette hozzá. A kevés kivétel egyike Franciaország, ahol a feldolgozóipari BMI utoljára két éve érte el az 50 pontot, és november óta a szolgáltatóipari mutató is a csökkenést jelző határérték alatt van.

Aggodalomra adhat okot ugyanakkor, hogy az értékesítési árakat mérő index - noha minimálisan nőtt - továbbra is 50 pont alatt, 49,4 ponton áll. Az infláció januárban váratlanul 0,7 százalékra csökkent az euróövezetben, ami miatt nőtt az Európai Központi Bankra nehezedő nyomás, hogy tegyen valamit, amivel csökkenti a defláció kockázatát.

Dőlnek az adatok

Németországból vegyes hírek jöttek, Franciaországban és Kínában azonban rossz  adatokat jelentettek - résztelek >>. Rossz a piacokon a hangulat, ezek a hírek sem segítenek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt nem teszi ki az Orbán-kormány az ablakba: Brüsszel bekeményített
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:34
Több területen is kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság.
Makro / Külgazdaság Megint zsebre vágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 13:43
A kamatokon egyelőre nem látszik a leminősítés, sőt.
Makro / Külgazdaság Már jogi lépésekkel is fenyegetik Ursula von der Leyent az orosz vagyon ügyében
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 13:07
Nem úgy tűnik, mintha meg lehetne törni a belga kormányfő ellenállását. Mi lesz így az Ukrajnának szánt jóvátételi hitellel?
Makro / Külgazdaság Számoltak a hitelminősítők a védőpajzzsal, és mi nem tetszik nekik a magyar gazdaságban? Megszólalt a Fitch elemzője
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 12:32
A fiskális pálya volt a legfőbb, de nem egyetlen oka a kilátás stabilról negatívra rontásánál a Fitch Ratings elemzője szerint.
Makro / Külgazdaság Talált Oroszországon kívül is 800 millió köbméter gázt a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:52
Fontos bejelentést tett Szijjártó Péter.
Makro / Külgazdaság Akár 500 milliót is kaphat, aki most jelentkezik
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:16
Megjelent a a Jedlik Ányos Energetikai Program kiírása.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: A magyar adórendszer teljesen torz, piac- és növekedésellenes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. december 11. 10:23
A közgazdász, volt pénzügyminszter a december 10-ei élő műsorának vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 89. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Óvatos duhajok a cégek, már a tavaszi választásokra figyelnek
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 10:06
Jövőre már a cégek is 2-3 százalék közötti GDP-növekedésben bíznak Magyarországon, ami enyhén növeli a toborzási kedvüket. Azonban úgy tűnik, hogy a vállalatok is tanultak az egy évvel ezelőtti csalódásból, és visszafogottabban terveznek. Ráadásul az áprilisi választásokig inkább a kivárás lehet a jellemző a munkáltatók oldaláról, akik leginkább a megfelelően képzett dolgozók megtalálásával állnak hadilábon.   A hangsúly azonban az enyhén van, hiszen a jövő áprilisban esedékes választásokig azért inkább a kivárás lesz a jellemző. A jövőben a megfelelő képesítéssel rendelkező munkatársak megtalálása, a globális autóipar helyzete és a társas vállalkozások számának csökkenése is meghatározó trend lehet.
Makro / Külgazdaság Kínában csak nevetnek a vámháborún? Elképesztő számok jöttek
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 09:09
Megemelték a prognózist.
Makro / Külgazdaság Kamatot vágott a Fed
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 20:16
Megtörtént az amerikai kamatdöntés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG