3p

A kormány újabb tízmilliárdokat szabadított fel a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak kivédésére létrehozott Gazdaságvédelmi Alapból.

A hétfői Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározattal összesen 31,3 milliárd forintot csoportosított át a kormány. A forrás nagyobb részét, 28,8 milliárd forintot a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak ellensúlyozására létrehozott Gazdaságvédelmi Alapból vonták el, 2,5 milliárd forintot pedig a Központi Maradványelszámolási Alapból. 

Láthatóan a járvány első hullámának lecsengésével és a gazdaság újraindításával párhuzamosan a kormány úgy látja, egyre kevesebb költségvetési forrásnak kell gyorsan hozzáférhetőnek lennie. Ennek eredménye, hogy az elmúlt hetekben egyre több pénzt szabadít fel, és költ el a Gazdaságvédelmi Alapból.

A korábbi százmilliárdok helyett most egy szerényebb összeget, 28,8 milliárd forintot pántlikázott fel a kormány. Ebből most 

  • a legtöbb pénzt, 7,5 milliárd forintot a Nemzeti Hauszman Tervre csoportosították át, 
  • 4,3 milliárd forint ment a kerékpáros létesítmények fejlesztésére, 
  • 3,6  milliárd forint jutott az Innovációs és Technológiai Minisztérium igazgatásának, 
  • 2,5 milliárd forint a Várkapitányság Nonprofit Zrt. kulturális fejlesztési, örökségvédelmi és egyéb feladatok ellátásának támogatását szolgálja, 
  • 2,1 milliárd forint a Semjén Zsolt nevével összefonódó, jövő évi vadászati kiállítás előkészítését szolgálja, a rendezvényre legutóbb április 24-én csoportosított át a kormány 1,67 milliárd forintot. Előtte novemberben kapott 2 milliárdot, vagyis eddig már összesen 5,7 milliárd forint ment el a világkiállítás szervezésére.
  • 1,9 milliárd forint friss forrást biztosítottak a kormányzati kommunikációra és konzultációra,
  • 1,8-1,8 milliárd forintot csoportosítottak át a Külgazdasági és Külügyminisztérium igazgatásának, valamint az egyetemeknek és főiskoláknak, 
  • 1,4 milliárd a felsőoktatás speciális feladatait szolgálja, 
  • 1,07 milliárd még a Kósa Lajoshoz köthető Nemzeti Korcsolyázó Központ fejlesztésére is jutott a Gazdaságvédelmi Alapból. 

A Központi Maradványelszámolási Alapból elvont 2,5 milliárd forint szintén több előirányzat között oszlik meg: 

  • 800 milliót kapnak a művészeti intézmények, 
  • 470 millió a Miniszterelnökség igazgatásának, 
  • 424 millió a nemzetiségi támogatásokra jut, 
  • 400 millió forinttal az egyházi célú közösségi programokat támogatják, 
  • 185 millióval a sportakadémiákat támogatja a kormány, 
  • 170 millió pedig ezúttal is a versenysport támogatását szolgálja. 

Utóbbi két tétel aprópénznek tűnik ahhoz képest, hogy a veszélyhelyzet idején a kormány több mint 50 milliárd forintot költött el valamilyen sportcéllal összefüggésben. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bóka János lehet az új Gulyás Gergely?
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:34
Állítólag Bóka János, a volt uniós ügyekért felelős miniszter a legesélyesebb jelölt, akit a pártelnök, Orbán Viktor is támogat.
Makro / Külgazdaság Négy éve nem volt erre példa az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 16:25
Az Egyesült Államokban a termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek júniusban az előző hónaphoz képest, miközben az elemzők stagnálásra számítottak. Ez volt az első havi visszaesés 2025 augusztusa óta, és a legnagyobb csökkenés 2025 áprilisa óta – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala (U.S. Bureau of Labor Statistics).
Makro / Külgazdaság Giga nagyságú fegyverexportot engedélyezett a német kormány az első fél évben
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:39
A német kormány mintegy 13,87 milliárd euró értékű fegyverexportot engedélyezett az év első felében, a legnagyobb kedvezményezett Ukrajna volt 2,5 milliárd eurónyi szállítmánnyal – közölte a német gazdasági minisztérium szerdán.
Makro / Külgazdaság Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra növeli dróngyártási kapacitását
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:19
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Makro / Külgazdaság Otthagyja a politikát, ide tart Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:51
A volt külgazdasági és külügyminiszter lemond parlamenti mandátumáról, és a kínai multicéghez szerződik. 
Makro / Külgazdaság Átalakítják Kármán Andrásék az Orbán-kormányok alatt megszokott rendszert
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:00
Az európai uniós források lehívása érdekében az államháztartási szabályok módosítását kezdeményezte a kormány. Az Országgyűlés honlapján olvasható törvényjavaslat szerint az ország költségvetését a kormánynak ismét ősszel kell majd benyújtania a parlamentnek.
Makro / Külgazdaság Friss előrejelzés jött: ennyivel nőhet idén a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:20
A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Mennyi vagyon szerezhető vissza a NER-től? Ezt is kérdezzük Ligeti Miklóstól a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:02
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója július 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Elérte a benzin ára a korábbi védett szintet, a dízel még olcsóbb
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 11:35
Ezúttal nem módosulnak a nagykereskedelmi üzemanyagárak idehaza.
Makro / Külgazdaság Több éve nem látott szintre lassult a kínai gazdasági növekedés
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 07:59
A helyi statisztikai hivatal 2022 óta nem regisztrált olyan lassú növekedést a kínai gazdaságban, mint az idei második negyedévben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG