3p

Zelenszkij ismét beszédben buzdított, az orosz vezetést kritzáló hangok szerint kifezetten erős volt az ukrán támadás Makiivka-nál, Ukrajna és az Európai Unió február 3-án Kijevben csúcstalálkozót tart. Ezek is történtek az elmúlt órákban.

  • Az ukrán kormány azt tervezi, hogy felgyorsítja az ország átállását a tiszta és zöld energiára, miközben megpróbálja megerősíteni a nemzeti áramhálózatot az orosz támadásokkal szemben - mondta Denis Shmyhal miniszterelnök.
  • Zelenszkij és Rishi Sunak brit miniszterelnök ma eszmecserét folytattak, és megállapodtak abban, hogy az Egyesült Királyság folyamatos támogatást nyújt Ukrajnának, valamint hogy még több hadikészletet biztosít Ukrajnának az orosz megszállók elleni harcban – erősítette meg a Downing Street.

Ukrán katona ül egy lövészárokban a kelet-ukrajnai Donyec-medencében levő Bahmutban 2022. december 31-én. Bahmut városában a több mint négy hónapja dúló harcok miatt megszűnt az áram- és a gázszolgáltatás.  Fotó: MTI/EPA
Ukrán katona ül egy lövészárokban a kelet-ukrajnai Donyec-medencében levő Bahmutban 2022. december 31-én. Bahmut városában a több mint négy hónapja dúló harcok miatt megszűnt az áram- és a gázszolgáltatás. Fotó: MTI/EPA

  • Oroszország elhúzódó támadási kampányt tervez iráni drónokkal, hogy „kimerítse” Ukrajnát – figyelmeztetett hétfő esti beszédében Volodimir Zelenszkij. Ukrajnának – mondta – „mindent fel kell tennie és mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a terroristák kudarcot valljanak a céljukban, ahogy az összes többi is kudarcot vallott”. 
  • Jurij Ignat, az ukrán fegyveres erők légierő-parancsnokságának szóvivője az ukrán nemzeti televízióban azt állította, hogy szeptember óta közel 500 orosz drónt lőttek le.
  • Az Institute for the Study of War (ISW) friss jelentése szerint a donyecki Makiivkában található orosz támaszpontra történő ukrán csapás„ jelentős kritikát váltott ki az orosz katonai vezetéstől ”. Számos prominens orosz háborúpárti blogger és kommentátor elismerte a Makiivka elleni támadást, és sokan azt sugallták, hogy az áldozatok száma magasabb volt, mint a hivatalosan közölt adatok.
  • Az ukrán fegyveres erők vezérkara közölte, hogy a megszállt Makiivkában legfeljebb 10 egységnyi orosz katonai felszerelés sérült meg vagy semmisült meg. Ukrajna nyilvánosan szinte soha nem vállalja a felelősséget az oroszok által ellenőrzött ukrajnai területek elleni támadásokért, de hadserege a makivkai támadást „orosz munkaerő és katonai felszerelés elleni csapásként” jelentette.
  • Az egyesült államokbeli Planet Labs cég által készített műholdfelvételek, amelyek állítólag a Makiivka elleni csapás utóhatásait mutatják, elterjedtek az interneten, és az állítólagosan az orosz csapatoknak otthont adó épületet mutatják be a csapás előtt és után. A január 2-án készült képeken egy szinte teljesen földdel egyenlő épület látható. 
  • Nem valószínű, hogy Oroszország jelentős áttörést fog elérni az ukrajnai kelet-donyecki régió Bahmut közelében a következő hetekben – közölte a brit védelmi minisztérium. Ez részben annak köszönhető, hogy Oroszország valószínűleg csak szakasz- vagy szakaszszinten hajt végre támadó hadműveleteket a térségben.
  • Élisabeth Borne francia miniszterelnök ma délelőtt kijelentette: magabiztosabb a következő néhány hét francia energiaellátásának helyzetében, az alacsonyabb fogyasztásra és a nukleáris kapacitás növekedésére hivatkozva.
  • Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a DPA német hírügynökségnek nyilatkozva a NATO-tagországok a következő hónapokban megvitatják védelmi kiadási céljaikat, mivel néhányan a 2 százalékos cél minimális értékké alakítását kérik. 
  • Ukrajna és az Európai Unió február 3-án Kijevben csúcstalálkozót tart a pénzügyi és katonai támogatás megvitatása érdekében – áll Zelenszkij irodájának hétfői közleményében. (The Guardian)
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pénzügyi békéltetőkhöz mentek, kifizette kárukat a biztosító
dr. Nagy Olga – dr. Rózsavölgyi Orsolya | 2026. május 18. 19:28
Tanúk, szakértők nélkül is több ügyfél sikeresen egyezett meg biztosítójával anyagi jogvitájában a pénzügyi békéltetési eljárásban. Sokat segíthetnek a fogyasztóknak az általuk hozott fényképek, videók, műszaki szakvélemények a bizonyításhoz. A biztosítók egyedi döntéssel is egyezséget köthetnek, amivel mindkét fél számára elkerülhető a hosszú, költséges bírósági per.
Makro / Külgazdaság Semmi gond a költségvetéssel, a Fidesz szerint csak bűnbakot keresnek Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 19:14
A megszorításoknak próbál megágyazni a vádakkal a Tisza-kormány? A Fidesz szerint ez a helyzet.
Makro / Külgazdaság Le a függőséggel: nagy földgázmezőt kezdenek kiaknázni a szomszédban
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 18:11
100 ezer háztartás igényeit tudják fedezni a wittaui projekt első szakaszában, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Most érdemes újépítésű lakást venni Kínában
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 16:49
A világ második legnépesebb országában 11 hónapja a legmeredekebben esett az új lakások ára áprilisban.
Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG