3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kommandósok megadták a lehetőséget a civileknek, hogy elhagyják az épületet, ahol bekerítették az Iszlám Állam vezetőjét. Abu Ibráhim al-Hásemi al-Kurejsi még azelőtt felrobbantotta magát, hogy a támadók behatoltak volna a házba.

Új részleteket közölt a Reuters az Abu Ibráhim al-Hásemi al-Kurejsi, az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjének halálával végződő bevetésről. Al-Kurejsi a török-szír határ közelében fekvő Atme városában, egy háromemeletes épületben bujkált családjával, itt ütöttek rajta az amerikai különleges erők.

Az amerikai különleges erők rajtaütése nyomán megrongálódott épület a török határ közelében lévő északnyugat-szíriai Idlíb tartomány Atme városában 2022. február 3-án. (Fotó: MTI/AP/Gait Alszajed)
Az amerikai különleges erők rajtaütése nyomán megrongálódott épület a török határ közelében lévő északnyugat-szíriai Idlíb tartomány Atme városában 2022. február 3-án. (Fotó: MTI/AP/Gait Alszajed)

A település lakói természetesen nagyon megrémültek, amikor megjelentek a fejük felett az amerikai helikopterek, amelyekről leszállva a kommandósok körbevették a terroristavezér búvóhelyéül szolgáló házat. Az amerikaiak ezután hangosbeszélőkkel szólították fel a bentlévőket, hogy hagyják el az épületet.

„Férfiak, nők és gyerekek, tegyétek fel a kezeteket! Biztonságban vagytok a területet körbevevő amerikai koalíciós erők hatalmában. Meghaltok, ha nem jöttök ki”

– szólt a felszólítás egy helyi nő szerint.

Frank McKenzie tengerészgyalogos-tábornok szerint, aki összefogja a régióban aktív amerikai erők tevékenységét, és a rajtaütés alatt Biden elnökkel is tartotta a kapcsolatot, a házat hat civil, köztük négy gyermek hagyta el, mielőtt bekövetkezett volna a robbanás. A megmenekültek mind az első emeletről jöttek ki, a detonáció pedig a harmadik emeleten történt.

„A robbanás, amely jóval nagyobb erejű volt, mint amit egy robbanómellény képes lehet okozni, mindenkit megölt a harmadik emeleten, sőt több embert is messzire elrepített az épülettől”

– monda McKenzie, aki azt is hozzátette, al-Kurejsi mellett egy felesége és két gyereke vesztette életét.

Egy másik amerikai tisztviselő viszont azt mondta a Reutersnek, hogy a terroristavezér két felesége és egy gyereke halt meg a robbanásban.

Amikor aztán az amerikai katonák benyomultak az épületbe, a második emeleten al-Kurejsi egyik alvezére, és annak felesége tüzet nyitott rájuk, őket tűzharcban ölték meg. Itt egy további gyermek holttestét találták meg, négy másik gyereket viszont biztonságba helyeztek erről az emeletről.

A helyszínre kiérkező szír mentőcsapatok szerint legalább 13-an haltak meg az akcióban, többségük nő és gyerek. A Pentagon közlése szerint a helyi Al-Kaida sejt két további tagját ölték meg a helikopterekből leadott lövésekkel, miközben azok a helyszín felé igyekeztek.

A rajtaütést még december elején kezdték tervezni, amikor a hírszerzés meggyőző információkat szerzett arról, hogy al-Kurejsi ebben az épületben rejtőzik. Biden elnök december 20-án kapott először tájékoztatást a készülő akcióval kapcsolatban.

Egy amerikai tisztviselő szerint az egyik fő nehézséget az jelentette, hogy al-Kurejsi szinte soha nem hagyta el az épületet, a külvilággal kizárólag futárokon keresztül tartotta a kapcsolatot. Ezért döntöttek az amerikaiak úgy, hogy az épületben és környékén élő civilek, elsősorban a nagyszámú gyermek életének megkímélésének érdekében nem légicsapást mérnek az épületre, hanem vállalják a különleges erők helyszíni bevetésének kockázatát.

Biden elnök kedden adott zöld utat az akciónak, a bevetés ideje alatt pedig folyamatosan, élőben tájékoztatták a történésekről. Az elnök azután jelentette be a rajtaütés sikerét, hogy al-Kurejsi személyazonosságát egy begyűjtött maradványon elvégzett DNS-teszt alapján azonosították.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG